Постанова від 27.06.2012 по справі 2270/15293/11

Копія

Справа № 2270/15293/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2012 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКовальчук О.К.

при секретарі Бесарабі І.А.

за участі:представник прокуратури Хмельницької області Андрущенко О.Ю. представника відповідача Сторчай Н.П. представника третьої особи Кравчука В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Прокурора м. Кам'янця-Подільського до державної інспекції сільського господарства в Хмельницькій області, управління Держкомзему у м. Кам'янець-Подільському Хмельницькій області третя особа на стороні відповідача Головне управління Держкомзему у Хмельницькій області про визнання незаконною та скасування постанови від 06.10.2011 року, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор м. Кам'янця-Подільського звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до головного управління Держкомзему у Хмельницькій області про визнання незаконною та скасування постанови від 06.10.2011 року про притягнення директора КП "Міськтепловоденергія" ОСОБА_7 до адміністративної відповідальності за ст. 188-5 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 340 грн.

В процесі судового розгляду справи суд на підставі ст.52 КАС України замінив відповідача (Головне управління Держкомзему у Хмельницькій області) на належного відповідача - державну інспекцію сільського господарства в Хмельницькій області (протокольна ухвала від 24.05.2012 року), залучив як третю особу без самостійних вимог на стороні відповідача головне управління Держкомзему у Хмельницькій області (протокольна ухвала від 12.06.2012 року) та залучив до участі у справі як другого відповідача управління Держкомзему у м. Кам'янець-Подільському Хмельницькій області (протокольна ухвала від 22.06.2012 року).

В обгрунтування позовних вимог прокурором зазначено, що рішенням управління Держкомзему у Хмельницькій області незаконно відхилено протест прокурора від 21.10.2011 року №76-035-11 на постанову від 06.10.2011 року, про притягнення до адміністративної відповідальності директора КП "Міськтепловоденергія" ОСОБА_7 за ст. 188-5 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. На думку прокурора, відповідачем не взято до уваги те, що припис Держкомзему КП «Міськтепловоденергія» від 15.08.2011 року невиконаний від незалежних від КП «Міськтепловоденергія» причин, а саме через неприйняття рішення сесією Кам'янець-Подільської міської ради рішення про надання у користування земельних ділянок КП «Міськтепловоденергія». У зв'язку із цим вважає постанову від 06.10.2011 року незаконною та безпідставною.

У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги в повному обсязі, підтвердив зазначені у позовній заяві обставини.

Представники відповідача та третьої особи проти задоволення позову заперечили. Вважають, що КП «Міськтепловоденергія» використовує земельні ділянки без правовстановлюючих документів, що є порушенням ст.ст.123,125,126 Земельного кодексу України, тому постанова завідувача сектору Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель Управління Держкомзему в м. Кам'янці-Подільському Усініної К.В. прийнята відповідно до вимог чинного законодавства та не підлягає скасуванню.

Заслухавши представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення враховуючи наступне.

Суд встановив, що 28.07.2011 року за № 55-789 вих.№11 Хмельницькою міжрайонною природоохоронною прокуратурою внесений припис про усунення порушень Земельного кодексу України, згідно якого за результатами проведеної прокуратурою перевірки встановлено, що у діяльності комунального підприємства «Міськтепловоденергія» м. Кам'янець-Подільський допускаються порушення вимог земельного законодавства. На виконання припису № 55-789 вих11 від 28.07.2011 року завідувачем сектору Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель управління Держкомзему у м. Кам'янці-Подільському Усініною К.В. проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства КП «Міськтепловоденергія». Перевіркою встановлено, що КП «Міськтепловоденергія» використовує земельні ділянки без правовстановлюючих документів, що є порушенням ст.ст. 123,125,126 Земельного кодексу України.

На підставі акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.08.2011р. №45, керівнику КП «Міськтепловоденергія» відповідачем 2 внесено припис №27/0030 від 15.08.2011 року про усунення порушень земельного законодавства.

В ході проведення відповідачем 2 повторної перевірки 21.09.2011 року встановлено, що посадовими особами КП «Міськтепловоденергія» не виконуються вимоги припису № 45 від 15.08.2011 року.

У зв"язку з невиконанням припису № 45 від 15.08.2011 року завідувачем сектору Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель управління Держкомзему у м. Кам'янець-Подільському Усініною К.В. складено протокол про адміністративне правопорушення відносно директора КП «Міськтепловоденергія» ОСОБА_7 та винесено постанову №27/016 від 06.10.2011 року про притягнення ОСОБА_7 до адміністративної відповідальності за ст. 188-5 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 340 грн.

Постанова №27/016 від 06.10.2011 року по накладення адміністративного стягнення отримана ОСОБА_7 11.10.2011 року та не оскаржена.

21.10.2011 року прокурором м. Кам"янець-Подільського внесений Протест на постанову №27/016 від 06.10.2011 року. Рішенням головного управління Держкомзему в Хмельницькій області від07.11.2011 року №10/05.2-08/4882 протест відхилений.

Досліджуючи правомірність постанови №27/016 від 06.10.2011 року по накладення адміністративного стягнення, суд враховує наведене нижче.

Відповідно до п. 1.2. наказу Держкомзему від 12.12.2003 року № 312 "Про затвердження Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель", який діяв на час існування спірних відносин, державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель (далі - Держземінспекція) та її територіальні органи.

Порядок проведення перевірок стану дотримання земельного законодавства та оформлення документів за результатами перевірок врегульований наказом Держкомзему від 12.12.2003 року № 312 "Про затвердження Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель" (надалі - Порядок). За змістом Порядку, у разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор складає протокол про адміністративне правопорушення. З метою усунення наслідків виявленого порушення державний інспектор видає особі, яка скоїла правопорушення, припис про їх усунення. Термін усунення наслідків правопорушення встановлюється державним інспектором, але не більше 30-денного строку.

Досліджені судом докази свідчать про те, що КП «Міськтепловоденергія» не тільки не виконало, а й не намагалось виконати припис відповідача 2 №45 від 15.08.2011 року про усунення порушень земельного законодавства та не вчинив жодних дій, спрямованих на оформлення права користування земельними ділянками.

В силу п.6.4 Порядку у разі невиконання особою, яка допустила порушення земельного законодавства, припису протягом указаного в ньому строку, державний інспектор складає протокол про адміністративне правопорушення (за невиконання припису) за статтею 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення. З метою усунення наслідків правопорушення державний інспектор повторно видає припис про припинення правопорушення чи усунення його наслідків та встановлює строк його виконання, але не більше 30-денного строку.

Відповідно до ст.188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення невиконання законних розпоряджень чи приписів, інших законних вимог посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, радіаційної безпеки або охорону природних ресурсів, ненадання їм необхідної інформації або надання неправдивої інформації, вчинення інших перешкод для виконання покладених на них обов'язків тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від дев'яти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятнадцяти до сорока п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, суд вважає, що постанова №27/016 від 06.10.2011 року по накладення адміністративного стягнення винесена відповідачем 2 в межах повноважень та у спосіб, визначені законодавством.

Суд не бере до уваги, посилання прокурора на той факт, що КП "Міськтепловоденергія", яке створене рішенням №23 сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 23.09.2008 року, неодноразово зверталося до Кам"янець-Подільської міської ради з проханням виділити землю в постійне користування та не отримувало відповіді, а відтак не повинне нести відповідальність за адміністративне правопорушення, скоєне не з своєї вини, оскільки:

всі звернення КП "Міськтепловоденергія" до Кам'янець-Подільської міської ради з приводу оформлення права землекористування датовані задовго до проведення перевірки;

зі змісту копій листів КП "Міськтепловоденергія" та відповідей на них Кам'янець-Подільської міської ради видно, що причиною неприйняття міською радою рішень про оформлення права користування земельними ділянками є неналежне оформлення технічної документації із землеустрою та не надання в повному обсязі документів, необхідних для прийняття відповідного рішення;

КП "Міськтепловоденергія" не оскаржило відмову Кам'янець-Подільської міської ради у оформленні права користування земельними ділянками та її бездіяльність у прийняття відповідного рішення в судовому чи іншому визначеному законом порядку;

після проведеної відповідачем 2 перевірки дотримання вимог земельного законодавства та отримання припису № 45 від 15.08.2011 року про усунення порушень земельного законодавства КП "Міськтепловоденергія" обмежилось лише формальним зверненням до міської ради від 30.08.2011 року, не надавши при цьому акти прийомки -передачі межових знаків, акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних хон, кадастровий план земельної ділянки, як невід"ємною частини технічної документації з землеустрою, відсутність яких слугувала причиною відмови міської ради у прийняття відповідних рішень (лист ам'янець-Подільської міської ради від 14.01.2011 року №1/02-17-100.

Суд також враховує, що факт порушення КП "Міськтепловоденергія" земельного законодавства встановлений також Хмельницькою міжрайонною природоохоронною прокуратурою, яка приписом № 55-789 вих - 11 від 28.07.2011 року зобов"язала відповідача 2 вжити невідкладних заходів щодо усунення порушення КП "Міськтепловоденергія" земельного законодавства та вирішити питання про притягнення винних осіб до відповідальності.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Разом з тим, відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Досліджені в судовому засіданні докази в сукупності з відсутністю доказів щодо відсутності вини КП "Міськтепловоденергія" в скоєнні правопорушення, передбаченого ст.188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, підтверджують правомірність винесеної відповідачем 2 постанови №27/016 від 06.10.2011 року по накладення адміністративного стягнення

Враховуючи викладене, суд вважає що постанова завідувача сектору Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель Управління Держкомзему в м. Кам'янці-Подільському Усініної К.В. від 06.10.2011 року прийнята відповідно до вимог чинного законодавства, а отже позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 7 -12, 17, 18, 70, 71, 86, 159 -163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Прокурора м. Кам'янець-Подільського до державної інспекції сільського господарства в Хмельницькій області, управління Держкомзему у м.Кам"янець-Подільському Хмельницької області про визнання незаконною та скасування постанови від 06.10.2011 року відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 02 липня 2012 року

Суддя/підпис/О.К. Ковальчук

"Згідно з оригіналом" Суддя О.К. Ковальчук