Справа № 2а/1770/1759/2012
12 червня 2012 року 11год. 05хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Ткачук Н.С. за участю секретаря судового засідання Боровець І.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не прибув,
відповідача: представник Данчук А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби
до ПЕРВИННОЇ ПРОФСПІЛКОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛАСНОГО КОМУНАЛЬНОГО ПОЗАШКІЛЬНОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ "РІВНЕНСЬКА МАЛА АКАДЕМІЯ НАУК УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ " РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
про припинення юридичної особи , -
Державна податкова інспекція у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби звернулася до суду з позовом до Первинної профспілкової організації обласного комунального позашкільного навчального закладу "Рівненська мала академія наук учнівської молоді" Рівненської обласної ради про припинення юридичної особи.
Представник позивача в судове засідання не прибув, в прохальній частині позовної заяви просив розгляд справи провести без участі представника податкового органу.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення на позовну заяву, позов не визнав. В обґрунтування заперечень пояснив суду, що 28.05.2012 року державним реєстратором виконавчого комітету Рівненської міської ради до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців було внесено запис про зміну місцезнаходження Первинної профспілкової організації обласного комунального позашкільного навчального закладу "Рівненська мала академія наук учнівської молоді" Рівненської обласної ради з м. Рівне, вул. В.Чорновола,74 на м. Рівне, вул. Симона Петлюри, буд.17. У зв'язку з чим, просив в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 29.11.2006 року державним реєстратором виконавчого комітету Рівненської міської ради відповідача було зареєстровано юридичною особою. Первинної профспілкової організації обласного комунального позашкільного навчального закладу "Рівненська мала академія наук учнівської молоді" Рівненської обласної ради є організаційною ланкою Профспілки працівників освіти та науки України і відповідно до довідки Рівненського міського управління юстиції Рівненської області є громадською організацією.
Станом на 08.11.2011 року заборгованість по податках, зборах, обов'язкових платежах до бюджету за даними податкового обліку у відповідача відсутня. Станом на 10.10.2011 року заборгованість відповідача по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за даними обліку управління Пенсійного фонду України в м. Рівне також відсутня.
Згідно даних Рівненської міської виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Рівне, а також Рівненського міського центру зайнятості у відповідача заборгованість зі сплати страхових внесків відсутня.
Судом також встановлено, що відповідач за своєю організаційно-правовою формою господарювання є профспілковою організацією, яка за своїм правовим статусом є неприбутковою організацією та не є платником ПДВ та податку на прибуток.
Дані обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: копією довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.4), копією довідки позивача про стан розрахунків відповідача з бюджетом (а.с.5), копією довідки Рівненського міського центру зайнятості (а.с.6), копією довідки управління Пенсійного фонду України в м. Рівне №39940/02Д від 10.10.2011 року (а.с.8), копією довідки Рівненської міської виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (а.с.9), копією довідки відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Рівне (а.с.11), копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.40), копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.41), копією листів Рівненського міського управління юстиції Рівненської області (а.с.42), копією статуту Профспілки працівників освіти та науки України (а.с.44-51).
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначає Податковий кодекс України.
Згідно з пп. 20.1.12. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України у випадках, встановлених законом, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Відповідно до п. 67.2 ст.67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо:
припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;
відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;
скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" №755-VI від 15.05.2003р. (далі, - Закон №755-VI).
Згідно зі ст. 38 Закону №755-VI підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Частиною 2 статті 3 цього ж Закону встановлено, що законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Особливості правового регулювання, засади створення, права та гарантії діяльності професійних спілок визначає Закон України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" №1045-XIV від 15 вересня 1999 року (далі, - Закон №1045-XIV).
Частинами 1 та 3 статті 4 Закону №1045-XIV встановлено, що законодавство про профспілки складається з Конституції України, Закону України "Про об'єднання громадян", цього Закону, Кодексу законів про працю України та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них. Закон України "Про об'єднання громадян" застосовується до профспілок, якщо інше не передбачено цим Законом.
Відповідно до ст. 1 Закону №1045-XIV професійна спілка (профспілка) - добровільна неприбуткова громадська організація, що об'єднує громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання); первинна організація профспілки - добровільне об'єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і вид господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному навчальному закладі.
Згідно з ч. 3 ст. 18 цього Закону встановлено, що профспілки, їх об'єднання можуть припинити свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Рішення про реорганізацію чи ліквідацію (саморозпуск) приймається з'їздом (конференцією), загальними зборами відповідно до статуту (положення) профспілки, об'єднання профспілок. Діяльність профспілок, їх об'єднань, яка порушує Конституцію України та закони України, може бути заборонена лише за рішенням місцевого суду, а профспілок зі статусом всеукраїнських і республіканських та об'єднань профспілок з відповідним статусом - лише за рішенням Верховного Суду України.
Не допускається примусовий розпуск, припинення, а також заборона діяльності профспілок, їх об'єднань за рішенням будь-яких інших органів.
Статтею 19 Закону України "Про об'єднання громадян" №2460-XII від 16 червня 1992 року (далі, - Закон №2460-XII) встановлено, що припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Статтею 32 цього ж Закону встановлено, що за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках:
1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону (зміна шляхом насильства конституційного ладу і в будь-якій протизаконній формі територіальної цілісності держави; підрив безпеки держави у формі ведення діяльності на користь іноземних держав; пропаганда війни, насильства чи жорстокості, фашизму та неофашизму; розпалювання національної та релігійної ворожнечі; створення незаконних воєнізованих формувань; обмеження загальновизнаних прав людини);
2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону (організаціям забороняється прямо або опосередковано одержувати кошти та інше майно від: іноземних держав та організацій, міжнародних організацій, іноземних громадян та осіб без громадянства; державних органів, державних підприємств, установ та організацій, крім випадків, передбачених законами України; підприємств, створених на основі змішаної форми власності, якщо участь держави або іноземного учасника в них перевищує 20 відсотків; нелегалізованих об'єднань громадян; анонімних пожертвувачів);
3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом;
4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Даний перелік підстав є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню.
Таким чином, наведене свідчить про відсутність в чинному законодавстві матеріально-правової підстави для звернення податкової інспекції до суду з вимогою про припинення профспілки, яка не є в установленому законом порядку суб'єктом підприємницької діяльності, а відтак у позивача відсутнє право вимоги про припинення такої юридичної особи, зокрема відповідача.
Крім того, судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 28.05.2012 року державним реєстратором виконавчого комітету Рівненської міської ради до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено інформацію щодо місцезнаходження Первинної профспілкової організації обласного комунального позашкільного навчального закладу "Рівненська мала академія наук учнівської молоді" Рівненської обласної ради за адресою: 33028, Рівненська область, м. Рівне, вул. Симона Петлюри, буд.17.
За наведених обставин Державній податковій інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби в задоволенні позовних вимог до Первинної профспілкової організації обласного комунального позашкільного навчального закладу "Рівненська мала академія наук учнівської молоді" Рівненської обласної ради про припинення юридичної особи слід відмовити.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Державній податковій інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби в задоволенні позовних вимог до ПЕРВИННОЇ ПРОФСПІЛКОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛАСНОГО КОМУНАЛЬНОГО ПОЗАШКІЛЬНОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ "РІВНЕНСЬКА МАЛА АКАДЕМІЯ НАУК УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ" РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ про припинення юридичної особи відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Ткачук Н.С.