ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"19" липня 2012 р. Справа № 2a-1948/12/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі
судді Могили А.Б.
за участі секретаря судового засідання Кобринської Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом прокуратури Калуського району в інтересах держави в особі Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби до Споживчого товариства "Моноліт" про стягнення податкового боргу в сумі 4420,00 грн.,-
Прокуратура Калуського району в інтересах держави в особі Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби звернулася в суд з адміністративним позовом до Споживчого товариства "Моноліт" про стягнення податкового боргу в сумі 4420,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Споживче товариство "Моноліт" в порушення податкового законодавства допустило заборгованість зі сплати податку на прибуток в розмірі 4420,00 грн., який виник внаслідок несплати штрафних санкцій нарахованих за несвоєчасне подання податкової звітності.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримав.
Представник прокуратури та представник відповідача в судове засідання не з'явилися, хоча, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином. Причини неявки суду невідомі.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, суд встановив наступне.
Споживче товариство "Моноліт" є юридичною особою, зареєстрованою Калуською міською радою 18.03.1998 року та включене до ЄДРПОУ, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи, копією довідки №886 про включення в ЄДРПОУ та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 18.07.2012 року (а.с.6-7,38-39).
Крім того, відповідач перебуває на податковому обліку в Калуській об'єднаній державній податковій інспекції, є платником податку на прибуток.
Стаття 4 Закону України "Про систему оподаткування" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) визначає, що платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
У відповідності з пунктами 2, 3 частини 1 статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Калуською об'єднаною державною податковою інспекцією 09.04.2010 року проведена перевірка, за наслідками якої складено акт «Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності» №981/1501/30963695 від 09.04.2010 року (а.с.8).
В ході перевірки встановлено порушення Споживчим товариством "Моноліт" пп.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.16.4 ст.16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме неподання Товариством до податкового органу декларацій з податку на прибуток за І квартал 2009 року, І півріччя 2009 року, 9 місяців 2009 року, за 2009 рік.
З матеріалів справи вбачається, що керівник Споживчого товариства "Моноліт" від підпису вказаного акту перевірки відмовився, про що працівниками Калуської об'єднаної державної податкової інспекції складено відповідний акт №112 від 09.04.2010 року (а.с.9).
Калуська об'єднана державна податкова інспекція податковим повідомленням-рішенням за №0002421501/0 від 13.04.2010 року, на підставі вищевказаного акту перевірки, застосувала до позивача штрафні (фінансові) санкції за платежем податок на прибуток в розмірі 680 грн. (а.с.10).
Позивачем, 23.02.2011 року проведено перевірку Споживчого товариства "Моноліт", за наслідками якої складено акт «Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності» №203/1501/25569853 від 23.02.2011 року (а.с.12).
В ході перевірки встановлено порушення Споживчим товариством "Моноліт" пп.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.16.4 ст.16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме неподання Товариством до податкового органу декларацій з податку на прибуток за І квартал 2010 року, І півріччя 2010 року, 9 місяців 2010 року, за 2010 рік.
Керівником Споживчого товариства "Моноліт" вказаний акт перевірки не підписано, а відмову від підпису, працівниками податкової інспекції зафіксовано відповідним актом від 23.02.2011 року №44 (а.с.13).
З врахуванням складеного акту податковим повідомленням-рішенням №00005301501 від 24.02.2011 року податковим органом відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток, що полягало в застосуванні штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 680 грн. (а.с.14).
В подальшому, податковим органом проведено камеральну перевірку податкової звітності податку на прибуток Споживчого товариства "Моноліт", за результатами якої складено акт від 21.12.2011 року №3595/1501/25569853 (а.с.16).
Перевіркою встановлено порушення пп.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.16.4 ст.16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, а саме неподання Товариством до податкового органу декларацій з податку на прибуток за І квартал 2011 року, ІІ квартал 2011 року та ІІІ квартал 2011 року.
Працівниками Калуської об'єднаної державної податкової інспекції актом №410 від 21.12.2011 року зафіксовано відмову керівника Споживчого товариства "Моноліт" від підпису акту камеральної перевірки №3595/1501/25569853 від 21.12.2011 року, що підтверджується матеріалами справи (а.с.17).
За результатами розгляду акту №3595/1501/25569853 від 21.12.2011 року позивачем податковим повідомлення-рішення №0005081501 від 21.12.2011 року збільшено Споживчому товариству "Моноліт" суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток, а саме застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 3060 грн. (а.с.18).
Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"(Закон втратив чинність з 01.01.2011 року) - спеціальний закон з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до вимог підпункту 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків),-протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
В абзаці першому пункту 11.1 статті 11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (який втратив чинність з 01.04.2011 року) зазначено,що для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди, як календарні квартал, півріччя, три квартали, рік.
Пунктом 16.4 статті 16 вказаного Закону податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком.
Згідно пункту "б" підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Враховуючи вищевказані норми, суд зазначає, що підприємства зобов'язані подати декларацію з податку на прибуток підприємства щоквартально протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
У відповідності до пункту 17.1.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашень зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
В пп. "а"пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зазначено, що контролюючий орган зобов'язаний, самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
Абзацом 3 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 цього Закону України встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а"- "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Порядок адміністрування податків і зборів з 01.01.2011 року визначають положення Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платники податків і зборів зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Статтею 16 Податкового кодексу України визначені обов'язки платника податків, згідно положень якої платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3.), сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4); подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством (підпункт 16.1.7).
В статті 36 Податкового кодексу України визначено обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1). Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором (пункт 36.2). Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом (пункт 36.3).
Згідно підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до пункту 113.1 статті 113 Податкового кодексу України строки застосування, сплата, стягнення та оскарження сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом для сплати, стягнення та оскарження сум грошових зобов'язань. Суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки та збори.
Підпунктом 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України встановлені підстави за якими контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.
В пункті 57.3 статті 57 Податкового кодексу України зазначено,що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
За неможливості вручення відповідачу прийнятих податкових повідомлень-рішень, Калуською об'єднаною державною податковою інспекцією, у відповідності до вимог пункту 4.9 статті 4 "Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків", податкові повідомлення-рішення №000242150/0 від 13.10.2010 року, №00005301501 від 24.02.2011 року, №0005081501 від 21.12.2011 року розміщені на дошці податкових оголошень (а.с.11,15,20).
Згідно з інформацією Калуської об'єднаної державної податкової інспекції від 18.07.2012 року №2718/10/100, відповідачем процедура апеляційного узгодження податкових зобов'язання зі сплати податку на прибуток порушена не була, вказані кошти ним не сплачено. Сума вказаного податкового зобов'язання відповідача, у відповідності до підпункту 56.17.5 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України, є узгодженою.
Згідно листа Калуської об'єднаної державної податкової інспекції від 08.06.2012 року №2060/10/190 станом на 08.06.2012 року за Споживчим товариством "Моноліт" облікується податковий борг, який виник за період з 27.05.2010 року по 08.06.2012 року по платежу податок на прибуток в сумі 4420 грн. (а.с.21).
Крім того, з наявного в матеріалах справи листа від 03.07.2012 року №2422/10/190 вбачається, що станом на 03.07.2012 року сума боргу, яка облікувалася за відповідачем не змінилася, та становить 4420 грн. (а.с.22).
Пунктом 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України зазначено,що сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання утворює податковий борг.
Відповідно до підпункту 20.1.18. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно пункту 95.3 статті 95 Кодексу стягнення коштів з рахунків платника податків у банках обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
В пункті 95.4. статті 95 Податкового кодексу України зазначено, що орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг у вказаній сумі, оскільки наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору. Крім того, даний обов'язок забезпечується Конституцією України, стаття 67 якої передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У відповідності до статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби є органи державної податкової служби.
Згідно з пунктом 41.5 статті 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.
З врахуванням наведеного, суд вважає що адміністративний позов прокуратури Калуського району в інтересах держави в особі Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби до Споживчого товариства "Моноліт" про стягнення податкового боргу в сумі 4420,00 грн. є підставним і таким, що підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Споживче товариство "Моноліт" та за рахунок його готівки в дохід бюджету податкову заборгованість за період з 27.05.2010 року по 08.06.2012 року в сумі 4420 (чотири тисячі чотириста двадцять) грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.
Постанова складена в повному обсязі 24.07.2012 року.