Ухвала від 05.07.2012 по справі 2а-3536/10/2470

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2012 року м. Київ К/9991/46956/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

суддів: Островича С.Е.,

Федорова М.О.,

Степашка О.І.

Розглянувши в порядку попереднього судового засідання касаційну скаргу Новоселицької міжрайонної державної податкової інспекції на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 18 березня 2011 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 7 липня 2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми «Комекс Буд ЛТД»до Новоселицької міжрайонної Державної податкової інспекції про скасування акту анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, -

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 18 березня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 7 липня .2011 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановленими у справі рішеннями судів, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, ставить питання про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій і просить ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Судами попередніх інстанція встановлено, що ТОВ "Комекс Буд ЛТД" проведено перевірку знаходження за юридичною (фактичною) адресою код ЄДРПОУ 25078492, зареєстрованого в м. Новоселиця по вул. Леніна, будинок 88, про що складено акт № 682/15.

Даною перевіркою встановлено, що ТОВ "Комекс Буд ЛТД" за вищевказаною адресою не знаходиться, виробничі потужності відсутні, посадових осіб не встановлено. Договір оренди приміщення не укладався, фактичне місцезнаходження позивача не встановлено, керівник товариства відсутній за юридичною адресою, встановити його місцезнаходження неможливо.

За результатами перевірки зроблено висновок про порушення позивачем вимог ст. ст. 19 та 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", а тому, 04.08.2010, відповідачем на адресу начальника підрозділу податкової міліції Новоселицької МДПІ направлено запит № 124 вх-15 про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків - ТОВ "Комекс Буд ЛТД".

На виконання даного запиту податковою міліцією 06.08.2010 підготовлена довідка про неможливість встановлення місцезнаходження платника.

В подальшому, 11.08.2010р. відповідачем направлено на адресу державного реєстратора Новоселицької районної державної адміністрації Чернівецької області повідомлення ф. № 18 ОПП про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, за наслідками розгляду та перевірки якого 25.08.2010 державним реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис 5 № 1 033 143 0005 000 134 про "Внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою".

27.08.2010 комісією, створеною відповідно до розпорядження Новоселицької МДПІ від 05.05.2008 № 16-р, зі змінами та доповненнями, складено акт за № 10/16 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "Комекс Буд ЛТД", яким анульовано свідоцтво № 100151878 про реєстрацію платника податку на додану вартість.

В цей же період часу позивач, не будучи ознайомленим з оскаржуваним актом, звернувся з відповідними документами до державного реєстратора з метою внесення змін щодо місцезнаходження товариства. Так, 02.09.2010 та 16.09.2010 державним реєстратором внесено реєстраційні записи 7 № 1 033 143 0007 000134 та 8 № 1 033 143 0008 000134 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах", згідно яких внесено відомості про зміну місцезнаходження позивача: м. Новоселиця, вул. Центральна, 23 та м. Новоселиця, вул. Центральна, 111.

Як вбачається, акт про анулювання реєстрації платника ПДВ позивач отримав 27.10.2010, а вже 17.11.2010 відповідачем видано позивачеві нове свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість серії НБ № 197430, № 100309214.

Порядок анулювання реєстрації платників податку на додану вартість врегульовано п.9.8. ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), далі Закон № 168/97-ВР) та Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 № 79 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, далі Положення № 79).

Згідно п.п. е п.9.8. ст.9 Закону № 168/97-ВР, реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням. Анулювання реєстрації на цій підставі здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу.

Підпунктом 5.3 Положення № 79 передбачено, що рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтверджуючих документів (відомостей). Такими документами згідно з пп. 5.3.17 цього ж пункту є повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням.

Так, підпунктом 11.1 п. 11 названого Порядку встановлено, що з метою більш повного обліку платників податків - юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, унеможливлення отримання юридичними особами або фізичними особами - підприємцями неконтрольованих доходів підрозділи органів державної податкової служби з обліку платників податків повинні забезпечувати систематичний контроль за повнотою та своєчасністю взяття на облік юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців органами державної податкової служби після здійснення їх державної реєстрації, перереєстрації, реорганізації та внесення змін до реєстраційних чи статутних документів.

Відповідно до пп. 11.2 п. 11 Порядку № 80 підрозділи органу державної податкової служби стосовно платників податків, якими не подано в зазначені терміни звіти, декларації, у порядку, передбаченому законодавством, самостійно визначають суму податкового зобов'язання, проводять роботу з узгодження податкового зобов'язання та інші заходи; стосовно платників податків, які мають податковий борг, у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють заходи із скорочення податкового боргу з використанням права податкової застави, адміністративного арешту активів, стягнення та інші заходи.

У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні документальної перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, відповідальних та афілійованих осіб.

Алгоритмом організації роботи органів державної податкової служби щодо встановлення місцезнаходження платника податків, які відсутні за зареєстрованим місцезнаходженням визначено наказом ДПА України № 336 від 17.05.2010 р. "Про затвердження Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків" (далі Положення № 336), листом ДПА України № 15371/7/10-3017 від 30.07.2010 р. "Про направлення Методичних рекомендації щодо взаємодії (орієнтовного алгоритму дій) органів державної податкової служби при скасуванні державної реєстрації суб'єктів господарювання, анулюванні свідоцтва платника ПДВ (у т. ч. через процедуру банкрутства та/або скасування державної реєстрації)" (далі - Методичні рекомендації), а також телеграмою ДПА України за №13694/7/29-1017від 09.07.2010р.

Зокрема, як вбачається з п.п. 2.2.3 Методичних рекомендацій та розділу 3 Положення № 336 щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням та місцезнаходження якого не з'ясовано, відповідний структурний підрозділ органу ДПС перед направленням запиту до органів податкової міліції про встановлення місцезнаходження платника податків проводить заходи, передбачені п.3.1 розділу З Положення № 336, а саме: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.

У разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції (п.п. 2.2.3 Методичних рекомендацій та розділу п. 3.2 Положення № 336).

Твердження відповідача про те, що Новоселицька МДПІ не могла розшукати позивача є необґрунтованим. Дослідженням документів, які стали підставою для видання податковою міліцією Новоселицької МДПІ довідки № 691/26 від 06.08.2010 р. про встановлення місцезнаходження платника податків з'ясовано, що підрозділ податкової міліції обмежився тільки констатуванням відсутності позивача за юридичною адресою, а будь-яких заходів по встановленню місцезнаходження позивача останнім не проводилось.

Таким чином акт № 10/16 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 27.08.2010 та дії відповідача, пов'язані зі встановленням місцезнаходження ТОВ ВКФ "Комекс Буд ЛТД" є такими, що вчинені без врахування вимог, передбачених ч. 3 ст. 2 КАС України та ст. 19 Конституції України, а отже обґрунтовано визнані протиправними.

За таких обставин, рішення судів попередніх і прийняті з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстав для їх скасування колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну Новоселицької міжрайонної державної податкової інспекції відхилити, постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 18 березня 2011 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 7 липня 2011 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді С.Е. Острович

О.І. Степашко

М.О. Федоров