Постанова від 12.07.2012 по справі 0870/2810/12

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2012 року /15: 47/ Справа № 0870/2810/12

Запорізький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі Буряковій А.В., за участю представника позивача Коваленко Ю.В., представника відповідача Лабура М.Г розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за заявою Приватного підприємства «Фабрика делікатесних сирів»

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби

про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 0821401600 від 12.03.2012 року,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Фабрика делікатесних сирів» звернулося з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 0821401600 від 12.03.2012 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при складанні звітності (в додатку №5 до податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2010р.) ПП «Фабрика делікатесних сирів» була допущена технічна помилка в періоді (даті) виписки податкових накладних, а саме було зазначено період жовтень 2010р., але фактично періодом виписки цих податкових накладних був вересень 2010р. У зв'язку з чим, 05.10.2011р. ПП «Фабрика делікатесних сирів» було подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, в додатку №5 до податкової декларації з податку на додану вартість було уточнено період виписки податкових накладних, а саме з жовтня 2010р. уточнено на вересень 2010р., сума податку на додану вартість в розмірі 5201,31 грн. не змінювалася. Натомість, наказом №136 від 14.02.2012р. про проведення документальної невиїзної перевірки була здійснена перевірка позивача з питань формування податкового кредиту за жовтень 2011р. 20 лютого 2012р. складено акт №209/16-32875438 від 20.02.2012р. Вважає безпідставним висновки відповідача стосовно порушення позивачем п. 198.6 ст. 198, п.200.1,п.200.2 ст. 200 розділу Податкового кодексу України від 02.12.2012р. за жовтень 2011р., а податкове повідомлення-рішення № 0821401600 від 12.03.2012 року, яким донарахована сума 5201,00 грн. та визначені штрафні санкції в розмірі 1300,00 грн. неправомірним. Зазначив, що Відповідачем порушені вимоги п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України, а саме ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя до проведення перевірки не направила наказ №136 від 14.02.2012р. та письмове повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Також звернув увагу суду на те, що 29.09.2011р. Господарським судом Запорізької області порушено провадження у справі №29/5009/5854/11 про банкрутство Приватного підприємства «Фабрика делікатесних сирів», введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, вказав, що протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

Представник позивача у судовому засіданні на задоволенні позову наполягав, з підстав, викладених у позовній заяві та наданих до матеріалів справи доповнень до позовної заяви.

Відповідачем надані письмові заперечення на позов, в яких зазначено, що позивачем в порушення п. 198.6 ст. 198, п.200.1,п.200.2 ст. 200 розділу Податкового кодексу України, згідно поданого додатку № 5 до уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість, включено до складу податкового кредиту жовтня 2011 року податкові накладні, виписані у вересні 2010 року, по яким сплинули 365 днів з моменту виписки. Просить у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Як встановлено судом, що 05.10.2011р. ПП «Фабрика делікатесних сирів» було подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за жовтень 2010 року.

В додатку №5 до податкової декларації з податку на додану вартість було уточнено період виписки податкових накладних №141091006/410 від 24.09.2010р. та №574091044/410 від 30.09.2010р., виписаних ВАТ «Запоріжжяобленерго» (сума ПДВ разом складає 5201,31 грн.), а саме: період виписки з жовтня 2010р., уточнено на вересень 2010р., сума податку на додану вартість в розмірі 5201,31 грн. при цьому не змінювалася.

Листом ПП «Фабрика делікатесних сирів» (вих. № 255/1 від 15.12.2011р.) довело до відома ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя, що було подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість з уточненням періоду виписки податкових накладних.

Пунктом 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України передбачено право органів державної податкової служби проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

У відповідності до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Ст. 79 Податкового кодексу передбачено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

14.02.2012р. начальником ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя прийнято наказ №136 про проведення документальної невиїзної перевірки ПП «Фабрика делікатесних сирів» з питань формування податкового кредиту за жовтень 2011 року. Тривалість перевірки визначена строком у 5 днів з 14.02.2012 року.

В судовому засіданні представник відповідача підтвердив зазначені представником обставини, що позивачу письмове повідомлення про проведення перевірки не надсилалось взагалі; наказ про проведення перевірки було надіслано по закінченню самої перевірки, разом з актом перевірки та отримано позивачем 24 лютого 2012 року.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем не дотримані вимоги п.79.2 ст. 79 Податкового кодексу України.

На підставі наказу в період з 14.02.2012 року по 20.02.2012 року Відповідачем - Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби була проведена документальна невиїзна перевірка податкової звітності з податку на додану вартість з питання формування податкового кредиту за жовтень 2011 року, за результатами якої складено акт № 209/16-32875438 від 20.02.2012р.

Актом перевірки встановлено порушення ПП «Фабрика делікатесних сирів» п. 198.6 ст. 198, п.200.1,п.200.2 ст. 200 розділу Податкового кодексу України за жовтень 2011 року, зазначено, що підлягає донарахуванню та сплаті в бюджет сума 5201,00 грн.

Вказані порушення виявлено з тих підстав, що Позивачем згідно поданого додатку № 5 до уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість, включено до складу податкового кредиту жовтня 2011 року податкові накладні №141091006/410 та №574091044/410, виписані у вересні 2010 року, по яким сплинули 365 днів з моменту виписки. Таким чином перевіряючими зроблено висновок, що позивачем неправомірно включено до податкового кредиту суму ПДВ в розмірі 5201,00 грн.

На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби винесено податкове повідомлення - рішення від № 0821401600 від 12.03.2012 року, яким донарахована сума з податку на додану вартість 5201,00 грн. та визначені штрафні санкції в розмірі 1300,00 грн.

Суд вважає висновки, які викладені в Акті перевірки № 209/16-32875438 від 20.02.2012р. необґрунтованими, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0821401600 від 12.03.2012 року таким, що винесено Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби з порушенням діючого законодавства, а тому підлягає скасуванню, в зв'язку з наступним.

Як встановлено матеріалами справи, а саме наданим уточнюючим розрахунком та додатком 5 до нього, позивачем в жовтні 2011 року було уточнено місяць виписки податкових накладних на загальну суму ПДВ 5201,31 грн., яка була включена позивачем до складу податкового кредиту жовтня 2010 року. Судом встановлено, що підприємством позивача при подачі податкової звітності за жовтень 2010 року була допущена технічна помилка в періоді (даті) виписки податкових накладних, а саме було зазначено період - жовтень 2010р., але фактично періодом виписки цих податкових накладних був вересень 2010р. Зазначена помилка була виявлена позивачем у жовтні 2011 року, та керуючись положеннями Податкового кодексу України було внесено зміни до податкової звітності шляхом подачі уточнюючого розрахунку.

Відповідно до ст. 50 Податкового кодексу України, у разі, якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час уточнюючого розрахунку. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.

Отже суд приходить до висновку, що зазначені дії позивача не призвели до коригування суми податку на додану вартість, не призвели до коригування періоду, в якому зазначені суми заявлено в складі податкового кредиту - зміна торкнулася лише дати (періоду) виписки податкових накладних, яка зазначається як обов'язковий реквізит в колонці 3 «Період виписки податкових накладних, інших документів, що дають право на податковий кредит» Розділу 2 «Податковий кредит» Додатку 5, а не періоду до складу податкового кредиту якого включаються суми. Тому посилання відповідача на порушення позивачем п. 198.6 ст. 198, п.200.1,п.200.2 ст. 200 розділу Податкового кодексу України є безпідставним та необґрунтованим. За відсутності порушень вимог діючого законодавства застосування штрафних санкцій є неправомірним.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач всупереч цим нормам не надав ніяких доказів на підтвердження свого висновку, який суд вважає лише його припущенням, що спростовується матеріалами справи та нормами діючого законодавства.

Тому прийняте відповідачем повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Таким чином, Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби необґрунтовано визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 6501 грн., в тому числі основний платіж - 5201,00 грн., штрафна санкція - 1300,00 грн., а тому, заявлена Приватним підприємством «Фабрика делікатесних сирів» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби вимога про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0821401600 від 12.03.2012 року, обґрунтована і підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 94, 160, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0821401600 від 12.03.2012 року, винесене Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби відносно Приватного підприємства «Фабрика делікатесних сирів».

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Фабрика делікатесних сирів» судовий збір в розмірі 107 грн. 30 коп. (сто сім грн. 30 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя /підпис/ Л.О.Нестеренко