вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
м. Сімферополь
10 липня 2012 р. (о 9:59) Справа №2а-4408/11/0170/15
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Тоскіної Г.Л., за участю секретаря судового засідання Кисельової А.Є., представника позивача - Герасимова Д.О.
представника відповідача - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Євпаторії АР Крим Державної податкової служби
до Державного унітарного підприємства м. Москви "Медичний центр управління справами Мера та Уряду Москви"
про спонукання до виконання певних дій
Обставини справи: Державна податкова інспекція в м. Євпаторії АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Державного унітарного підприємства «Медицинский центр» в особі представництва «ДУП «Медицинский центр» - «Санаторий «Первомайский» про зобов'язання платника податків Представництво «ДУП «Медицинский центр» - «Санаторий «Первомайский» (код за ЄДРПОУ 26584926, адреса: вул. Горького, 32, м. Євпаторія, 97400) допустити ДПІ в м. Євпаторії АР Крим до проведення документальної планової виїзної перевірки; зобов'язання платника податків Представництво «ДУП «Медицинский центр» - «Санаторий «Первомайский» (код за ЄДРПОУ 26584926, адреса: вул. Горького, 32, м. Євпаторія, 97400) надати ДПІ в м. Євпаторії АР Крим під час перевірки фінансово-господарські та бухгалтерські документи за період часу, що перевіряється.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення норм податкового законодавства відповідач не допустив до проведення планової перевірки, яка призначена відповідно до норм Податкового кодексу України.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 15.04.2011р. відкрите провадження в адміністративній справі, закінчене підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.05.2011 р. внесені виправлення в ухвали про відкриття провадження в адміністративний справі та про закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 02.12.2011 року здійснена заміна відповідача на Державне унітарне підприємство м. Москви "Медичний центр управління справами Мера та Уряду Москви".
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 10.07.2012 року здійснена заміна позивача на правонаступника - Державну податкову інспекцію у м. Євпаторії АР Крим Державної податкової служби
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті справи.
Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив. про місце, день та час слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заперечень на адміністративний позов не надав.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд, -
Відповідно до Положення про представництво «Санаторій «Первомайський» Державного унітарного підприємства м. Москви «Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви» на території України Санаторій «Первомайський» є відокремленим підрозділом (представництво) Державного унітарного підприємства м. Москви «Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви» в Україні.
Згідно довідки АА №460783 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) представництво «ДУП «Медицинский центр» - «Санаторий «Первомайский» зареєстрований без права юридичної особи.
Представництво «ДУП «Медицинский центр» - «Санаторий «Первомайский» перебуває на обліку у ДПІ в м. Євпаторії.
Судом встановлено, що податковим органом був прийнятий наказ від 16.03.2011 року №384 року про проведення документальної планової виїзної перевірки представництва «ДУП «Медицинский центр» - «Санаторий «Первомайский» з 30.03.2011 року. Вказаний наказ та повідомлення про проведення перевірки були отримані представництвом 17.03.2011 року, про що свідчить копія поштового повідомлення про отримання.
30.03.2011 року на підставі направлення № 393 від 30.03.2011 року, яке отримане представником відповідача, співробітниками ДПІ в м. Євпаторії АР Крим здійснений вихід за юридичною адресою відповідача.
З матеріалів справи вбачається, що до проведення перевірки працівників позивача допущено не було, про що складено відповідний акт №191 від 30.03.2011 року.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для задоволення адміністративного позову, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо компетенції контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, регулюються Податковим кодексом України, який набрав чинності з 01.01.2011р.
Відповідно до положень п. 71.1. ст.75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно пп 75.1.2. п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Обставини, які зумовлюють проведення документальних планових перевірок, визначені статтею 77 Податкового кодексу України, а саме: документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на органи державної податкової служби.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом державної податкової служби.
Відповідно до п. 77.4. ст. 77 Податкового кодексу України про проведення документальної планової перевірки керівником органу державної податкової служби приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Зі змісту наведеної норми слідує, що питання відносно проведення документальної планової перевірки вирішується саме керівником податкового органу при наявності відповідних обставин.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Згідно п. 81.1. ст. 81 Податкового кодексу України 81.1. посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, документів, а саме: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Дослідивши матеріали справи суд зазначає, що позивач в обґрунтування свого позову вважає наявні на момент не допуску до перевірки підстави для її проведення достатніми і законними, і просить зобов'язати відповідача допустити посадових осіб податкового органу до проведення перевірки.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4.12.1990 № 509-ХІІ державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції звертаються до суду в випадках, передбачених законом.
Права податкового органу передбачені ст. 20 Податкового кодексу України.
Разом з тим, виходячи з аналізу положень ст. 20 Податкового кодексу України, суд зазначає, що вказаними нормами не передбачено право податкового органу на звернення до суду з позовом щодо зобов'язання допустити працівників податкового органу до проведення документальної планової виїзної перевірки у разі наявності перешкод з боку платника податків.
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що не допуск посадових осіб податкового органу до проведення перевірки є підставою для застосування інших передбачених законом заходів, але в будь-якому разі не є передумовою звернення податкового органу до суду із заявою про зобов'язання платника податків допустити до планової перевірки.
Розглядаючи справу в межах заявлених позовних вимог суд встановив, що позивачем не враховано вимоги п. 4 ч. 1 ст. 17, ч. 4 ст. 50, ст. 104 КАС України, згідно із якими суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Позивачем не доведено у встановленому порядку наявності визначеної законом компетенції для звернення до суду із вимогами про зобов'язання платника податків допустити посадових осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки та зобов'язання платника податків надати відповідні документи.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог та, як наслідок, необхідність відмови в задоволенні адміністративного позову.
Під час судового засідання, яке відбулось 10.07.2012 року оголошені вступна і резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову у повному обсязі складено 13.07.2012 року.
Керуючись ст. ст. 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Тоскіна Г.Л.