Постанова від 08.06.2012 по справі 2а-1525/12/0170/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

08 червня 2012 р. 12:10 Справа №2а-1525/12/0170/14

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., суддів Алексєєвої Т.В., Латиніна Ю.А., за участю секретаря Бордуленко М.Ю.

за участю представників сторін:

прокурор - Березовиченко Ю.Ю., посвідчення № 10180;

від позивачів ДСА України та ТУ ДСА України в АРК - Іващенко В.М., довіреність від 07.06.12;

від відповідача - не з'явився,

від третьої особи ДПА - Бостаніді З.О., посвідчення УКР № 086702;

від третьої особи Алуштинський міський суд - не з'явився;

від третьої особи ДПІ в м. Алушта - не з'явився,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора м. Алушти в інтересах держави в особі Державної судової адміністрації України, Територіального управління Державної судової адміністрації в АРК

до Виконавчого комітету Алуштинської міської ради АР Крим,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна податкова адміністрація України,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Алуштинський міський суд АР Крим,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна податкова інспекція в м. Алушта Автономної Республіки Крим Державної податкової служби, про визнання частково недійсним рішення.

Суть спору: Прокурор м. Алушта в інтересах держави в особі Державної судової адміністрації України, Територіального управляння Державної судової адміністрації в АР Крим звернувся з позовом до Виконавчого комітету Алуштинської міської ради АР Крим, за участю третіх осіб: Державної податкової адміністрації України, Алуштинського міського суду АР Крим про визнання рішення Виконавчого комітету Алуштинської міської ради № 680 від 22.09.2006 «Про оформлення права державної власності» недійсним в частині оформлення права державної власності на будівлю гаража по вул. Леніна, 23, м. Алушта, загальною площею 42,2 кв.м. за державою в особі Верховної Ради України (у оперативному управління Державної податкової адміністрації України).

Ухвалою Алуштинського міського суду АР Крим від 18.05.11 відкрито провадження по справі та закінчено підготовче провадження.

Ухвалою Алуштинського міського суду АР Крим від 05.12.11 залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Алуштинський міський суд АР Крим.

Ухвалою Алуштинського міського суду АР Крим від 05.12.11 справу передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду АР Крим.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.02.12 справу прийнято до провадження з привласненням номеру № 2а-1525/12/0170/14. Справа розглядається колегією суддів у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., суддів Алексєєвої Т.В. та Латиніна Ю.А.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 20.04.12 поновлено прокурору м. Алушта в особі Державної судової адміністрації України, Територіального управляння Державної судової адміністрації в АР Крим строк звернення до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Алуштинської міської ради АР Крим, за участю третіх осіб: Державної податкової адміністрації України, Алуштинського міського суду АР Крим.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 20.04.12 залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державну податкову інспекцію в м. Алушта Автономної Республіки Крим Державної податкової служби. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 22.05.12 зупинено провадження по справі строком до 06.06.12 о 11:30.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.05.12 поновлено провадження по справі.

Прокурор та представник позивачів у судовому засіданні 08.06.12 позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання 08.06.12 не з'явився, про день, час та місце проведення судового засідання був сповіщений належним чином.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ДПА України проти позовних вимог заперечував в повному обсязі.

Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Алуштинського міського суду та відповідача ДПІ у м. Алушта АР Крим у судове засідання 08.06.12 не з'явились, про день, час та місце розгляду справи були сповіщенні належним чином.

Суд, враховуючи, що в матеріалах справи є докази повідомлення відповідача та третіх осіб про час та місце судового засідання належним чином, суд, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу у відсутність представників відповідача та третіх осіб.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши прокурора, представників позивачів та третьої особи, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.

Відповідно до ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що Рішенням 14 сесії 5-го скликання Алуштинської міської ради № 14/2 від 23.05.2007 року «Про надання згоди на передачу будівлі за адресою: м. Алушта, вул. Леніна, 23, з комунальної власності територіальної громади м. Алушта у державну власність в сферу управління Державної судової адміністрації» була дана згода на передачу будівлі за адресою: вул. Леніна, 23 у м. Алушта у державну власність.

При оформленні правовстановлюючих документів позивачу стало відомо, що відповідно до Рішення Виконавчого комітету Алуштинської міської ради № 680 від 22.09.2006 року вже було оформлено право власності на будівлю податкової міліції по вулиці Леніна 22 "а" у м. Алушті загальною площею 816,7 кв.м. з надвірними будівлями, будівлю гаража по вул. Леніна, 23 в м. Алушті загальною площею 42,2 кв.м., будівлю гаража по вул. Пуцатова, 11 "а" у м. Алушті загальною площею 23,8 кв.м. за державою в особі Верховної Ради України (в оперативному управлінні Державної податкової адміністрації України) на праві державної власності в цілому.

10 листопада 2008 року Алуштинським міським судом на ім'я Секретаря Алуштинського міського суду Внукова В.М. було надіслано листа з проханням скасувати Рішення Виконавчого комітету Алуштинської міської ради № 680 від 22.09.06 «Про оформлення права державної власності» в частині оформлення права державної власності на будівлю гаража по вул. Леніна, 23, в м. Алушта, загальною площею 42,2 кв.м. за державою в особі Верховної Ради України (в оперативному управлінні) Державної податкової адміністрації України).

Вирішуючи питання щодо обґрунтованості позовних вимог суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 51 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» № 280/97 від 21.05.1997 виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.

Згідно ст. 5 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» № 147/98 від 03.03.1998 року (в редакцій, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон 147) передача об'єктів з комунальної у державну власність здійснюється за рішенням: сільських, селищних, міських, районних у містах рад - щодо об'єктів права комунальної власності відповідних територіальних громад; районних, обласних рад - щодо об'єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад. Передача об'єктів з комунальної у державну власність здійснюється за наявності згоди на передачу Кабінету Міністрів України - щодо об'єктів, визначених в абзацах другому, третьому та п'ятому частини першої статті 2 цього Закону, або органів, уповноважених управляти державним майном, - щодо окремого індивідуально визначеного майна підприємств (крім нерухомого майна). Пропозиції щодо передачі об'єктів з комунальної у державну власність, на яку потрібна згода Кабінету Міністрів України, погоджуються з органом, уповноваженим управляти державним майном, до сфери управління якого пропонується передати об'єкт, а також погоджуються відповідно до абзаців третього - п'ятого частини третьої статті 4 цього Закону. Пропозиції щодо передачі об'єктів з комунальної у державну власність, яка здійснюється без отримання згоди Кабінету Міністрів України, погоджуються відповідно до абзаців третього та четвертого частини третьої статті 4 цього Закону, а також з підприємством. Порядок подання та розгляду пропозицій щодо передачі об'єктів з комунальної у державну власність визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно ч. 1ст. 2 Закону 147 об'єктами передачі згідно з цим Законом є: цілісні майнові комплекси підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів (далі - підприємства); нерухоме майно (будівлі, споруди, у тому числі об'єкти незавершеного будівництва, приміщення); інше окреме індивідуально визначене майно підприємств; акції (частки, паї), що належать державі або суб'єктам права комунальної власності у майні господарських товариств; житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури (далі - об'єкти соціальної інфраструктури), які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій (далі - підприємств) або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.

Таким чином, при передачі гаража загальною площею 42,2 кв. м., який розташовано за адресою: АР Крим, м. Алушта, вул. Леніна, 23 відповідачу було потрібно отримати згоду Кабінету Міністрів України на передачу вищезгаданої будівлі з комунальної до державної власності.

Основні вимоги до подання та розгляду пропозицій щодо передачі об'єктів з комунальної у державну власність, а також утворення і роботи комісії з питань передачі об'єктів у державну власність відповідно до Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", регулює Порядок подання та розгляду пропозицій щодо передачі об'єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи комісії з питань передачі об'єктів у державну власність, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 1482 від 21.09.1998 року.

Згідно п. 3 Порядку передача об'єктів з комунальної у державну власність здійснюється за рішенням: сільських, селищних, міських рад - щодо об'єктів права комунальної власності відповідних територіальних громад; районних, обласних рад - щодо об'єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад.

Передача об'єктів з комунальної у державну власність здійснюється за наявності згоди на передачу:

а) Кабінету Міністрів України щодо:

- цілісних майнових комплексів підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів (далі - підприємства). Згода на передачу структурних підрозділів дається після їх виділення в установленому порядку в цілісні майнові комплекси на підставі розподільного балансу;

- нерухомого майна (будівель, споруд, у тому числі об'єктів незавершеного будівництва, а також нежитлових приміщень після виділення їх в окрему облікову одиницю (інвентарний об'єкт) на підставі складання в установленому порядку розподільного балансу за умови обов'язкового наступного укладення з іншими балансоутримувачами будинку, в якому розташовані ці приміщення, угоди про спільне користування та утримання будинку і прибудинкової території);

- акцій (часток, паїв), що належать суб'єктам права комунальної власності у майні господарських товариств;

б) органів, уповноважених управляти державним майном, - щодо іншого окремого індивідуально визначеного майна підприємств (крім нерухомого майна).

Матеріалами справи підтверджується порушення Порядку передачі об'єкту з комунальної у державну власність. Відповідачем не було отримано згоду Кабінету Міністрів України, щодо передачі гаража, по вул. Леніна,23 у м. Алушта, загальною площею 42,2 кв.м., чим було порушено вимоги чинного законодавства.

Крім того, суд не бере до уваги, доводи відповідача, щодо отримання згоди Ради Міністрів АР Крим, викладеної у Постанові Ради Міністрів АР Крим «Про погодження передачі об'єкта з комунальної у державну власність» № 354 від 14.07.2003 року, тому що, по-перше у вказаній постанові їде мова про згоду на передачу будівлі по вул. Леніна,23, площею 39,7 кв.м. із комунальної до державної власності, по - друге вищезгаданим Порядком передбачена згода Кабінету Міністрів України, а не Радою Міністрів АР Крим.

Таким чином, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Прокурора м. Алушта в інтересах держави в особі Територіального управляння Державної судової адміністрації в АР Крим підлягають задоволенню в повному обсязі.

В судовому засіданні 08.06.2012 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 12.06.2012 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.158-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати Рішення Виконавчого комітету Алуштинської міської ради № 680 від 22.09.2006 «Про оформлення права державної власності» недійсним в частині оформлення права державної власності на будівлю гаража по вул. Леніна, 23, м. Алушта, загальною площею 42,2 кв.м. за державою в особі Верховної Ради України (у оперативному управління Державної податкової адміністрації України).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кірєєв Д.В.

Суддя Алексєєва Т.В.

Суддя Латинін Ю.А.