Постанова від 22.12.2011 по справі 2-а-7910/11

Справа № 2-а-7910/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.12.2011 року м. Євпаторія

Суддя Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим Дудник А.С., розглянувши у порядку скороченого провадження в м. Євпаторії адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Євпаторії АР Крим про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Євпаторії АР Крим про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії. Позовні вимоги мотивує тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Євпаторії АР Крим, де отримує пенсію за віком, проте продовжує працювати. У відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»вона має право на перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі, як застрахована особа, яка після попереднього перерахунку пенсії продовжувала працювати не менше 24 місяців. 31.05.2011 року вона звернулась до Управління із заявою про перерахунок пенсії у 2011 році з урахуванням додаткового стажу та заробітної плати із застосуванням показника середньої заробітної плати робітників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а саме за 2010 рік в розмірі 1 982 гривень 63 копійок. Проте в такому перерахунку відповідачем їй було відмовлено, а сам перерахунок пенсії був здійснений із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 календарний рік. Із таким перерахунком не згодна, а тому просить визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Євпаторії АР Крим щодо відмови їй в перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік незаконними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати робітників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а саме за 2010 рік в розмірі 1 982 гривень 63 копійок, починаючи з 01.06.2011 року та зобов'язати Управління виплатити їй різницю між розмірами нарахованої та отриманої пенсії.

За правилом ч. 4 ст. 183-2 КАС України сторони до судового засідання не викликалися.

16.12.2011 року від представника Управління Пенсійного Фонду України в м. Євпаторії АР Крим отримано заперечення проти позову, за яким позов не визнав та зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відділі з призначення пенсій Управління, як отримувач пенсії за віком, що обчислювалась за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-ІV. 31.05.2011 року ОСОБА_1 звернулась до Управління із заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі, у зв'язку з чим з 01.06.2011 року їй був проведений перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2008 рік. Позовні вимоги відносно проведення перерахунку із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, не відповідають нормам Закону. Частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-ІV встановлений порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням, зокрема страхового стажу, встановлений ч. 4 ст. 42 зазначеного Закону. Зазначені норми протягом 2006-2008 років зазнали змін. Так, ч. 2 ст. 40 Закону встановлена формула заробітної плати для обчислення пенсії: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп -заробітна плата застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс -середня заробітна плата робітників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 … + Кзп); К -кількість місяців страхового стажу, за які розраховані коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи. Ч. 4 ст. 42 Закону визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожен послідуючий перерахунок проводиться не раніше ніж через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, визначеного в ч. 1 ст. 40 даного Закону. Аналіз ч. 4 ст. 42 Закону наголошує, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії або яку він отримував за період роботи, що являється періодом страхового стажу. Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії за формулою: Зп = Зс х (Ск : К) змінюються лише показники Ск і К. Зокрема, до величини Ск додаються коефіцієнти заробітної плати за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін. Отже, аналіз ч. 4 ст. 42 Закону вказує, що зазначена норма не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатися правом на перерахунок пенсії у будь-який час після її призначення. Проте, містить обмовку, що послідуючий перерахунок пенсії може бути проведений не раніше ніж через два роки після здійснення попереднього. При цьому, при перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати враховується та, яка використовувалась при призначенні пенсії, тобто це -середня заробітна плата робітників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Згідно Закону України від 19.12.2006 року № 489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік»дію ч. 4 ст. 42 зупинено на 2007 рік. Підпунктом «б»підпункту 9 пункту 35 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 року № 107- V «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2008 року, абз. 4 ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»був викладений у новій редакції: «Зс (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників вказаної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади в галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики й фінансів». Цим же Законом (підпункт «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ) ч. 4 ст. 42 викладена у наступній редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати за періоди страхового стажу, які вказані в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати робітників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка у відповідності з цим Законом враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата для перерахунку пенсії, період після призначення (перерахунку) пенсії має менше 24 місяців страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначена (попередньо перерахована) пенсія». Таким чином, з 01.01.2008 року змінений показний середньої заробітної плати (доходу) -однієї зі складових формули заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та встановлено, що цим показником повинна бути середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески. Також змінений порядок перерахунку пенсії особам, які після призначення пенсії продовжувати працювати. Аналізуючи ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 28.12.2007 року № 107-V «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»можна виділити три категорії застрахованих осіб, які продовжували працювати після призначення пенсії та мають право на її перерахунок. До першої категорії таких осіб відносяться особи, які після призначення або перерахунку пенсії продовжували працювати та отримали не менше 24 місяців страхового стажу незалежно від перерв в роботі. Ці пенсіонери мали право на перерахунок пенсії: - лише з урахуванням додатково придбаного страхового стажу та заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія; - з урахуванням додатково придбаного страхового стажу та заробітної плати, яку вони отримували після призначення або попереднього перерахунку пенсі. Такий перерахунок повинен проводитись у разі, якщо в заяві про перерахунок пенсії вказано, що особа бажає здійснити перерахунок по стажу та по заробітній платі. У такому разі заробітна плата повинна розраховуватись за правилом ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року, не залежно від переривів та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року. До другої категорії відносяться особи, які пропрацювали та отримали менше 24 місяців страхового стажу. За таких обставин заява про перерахунок пенсії повинна була подаватися не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначена (попередньо перерахована) пенсія. Тобто, у такому разі перерахунок проводиться виключно по стажу. До третьої категорії відносяться особи, які при виході на пенсію не мали трудового (страхового) стажу. Якщо особа, вийдя на пенсію, маючи неповний стаж, допрацювало необхідну кількість років, то вона мала право подати відомості про свій додатковий стаж у будь-який момент. У такому разі перерахунок повинен проводиться не по зарплаті, а лише по стажу роботи. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, зокрема, положення підпункту «б» підпункту 9, підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Таким чином, з 22.05.2008 року поновили дію положення ч. 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у його первинній редакції та підлягають застосуванню. 28.05.2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою встановлений порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений ч. 4 ст. 42 Закону в редакції Закону від 09.07.2003 року. Отже, виходячи із загальних принципів пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, при розгляді та вирішенні справ зазначеної категорії застосуванню підлягає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІУ, а саме: нормативні положення ст. 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених Законом України від 28.12.2007 року № 107-У «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»й були та залишаються діючими на момент проведення перерахунку пенсії та при перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалась при призначенні пенсії. У зв'язку з наведеним просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.

Відповідно до ст. 183-2 КАС України справа розглядається у порядку скороченого провадження.

Оцінивши повідомлені позивачкою та відповідачем обставини, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку у відділі по призначенню пенсій Управління Пенсійного Фонду України в м. Євпаторії АР Крим, як отримувач пенсії за віком, що обчислювалась за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-ІV та отримує пенсію за віком, яка нараховується відповідно до зазначеного Закону.

Після призначення пенсії позивачка продовжує працювати.

31.05.2011 року вона звернулась до відповідача із письмовою заявою про перерахунок їй, працюючому пенсіонеру, пенсії по стажу та заробітній платі, у зв'язку зі спливом 24 місяців страхового стажу після попереднього перерахунку. При подачі заяви вона просила здійснити перерахунок пенсії із заробітної плати за період страхового стажу, вказаного у ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати робітників в середньому на одну застраховану особу, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для нарахування пенсії, а календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто 2010 рік. Однак Управління здійснило перерахунок її пенсії з порушенням діючого законодавства оскільки при перерахунку пенсії застосував показник середньої заробітної плати за 2008 рік.

Із таким перерахунком позивачка не погодилась, а тому просить визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Євпаторії АР Крим щодо відмови їй в перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік незаконними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати робітників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а саме за 2010 рік в розмірі 1 982 гривень 63 копійок, починаючи з 01.06.2011 року та зобов'язати Управління виплатити їй різницю між розмірами нарахованої та отриманої пенсії.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України та законами України.

Статтею 8 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи також керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

У редакції Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року, яка набрала чинності 01.01.2004 року, зазначена формула була такою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+Кз2+Кз3+...+Кзп);

К -кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци другий -шостий частини 2 статті 40 Закону № 1058-ІУ).

Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

З положень частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»виходить, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за періоди роботи, який є періодом страхового стажу.

З огляду на викладене, під час перерахунку пенсії у формулі: Зп = Зс х (Ск : К) змінюються лише показники Ск та К, а саме, у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати (доходу) за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що ж стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін.

Положення частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюють, що зазначена норма не визначає обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення, однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому, під час перерахунку пенсії враховується та величина середньої заробітної плати (доходу), яка використовувалась під час призначення пенсії, тобто це -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Згідно із Законом України від 19.12.2006 року «Про Державний бюджет України на 2007 рік»дію частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування»зупинено на 2007 рік.

Підпунктом «б»підпункту 9 пункту 35 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 року № 107-У «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2008 року, абзац четвертий частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»було викладено в новій редакції:

«Зс (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним Фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів».

Цим же Законом (підпункт «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ) частину 4 статті 42 викладено в такій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом 3 частини 1 статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію».

Таким чином, з 01.01.2008 року змінено показник середньої заробітної плати (доходу) -однієї із складових формули заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та встановлено, що цим показником має бути середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, зокрема, положення підпункту «б»підпункту 9, підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Таким чином, з 22.05.2008 року відновили дію положення частини 2 статті 40 та частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у первинній його редакції, які й підлягають застосуванню.

28.05.2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінній від того порядку, який визначений частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у редакції Закону від 09.07.2003 року.

Враховуючи вищевикладене, керуючись положеннями принципу законності, закріпленого в статті 9 КАС України, загальними засадами пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справ зазначеної категорії застосуванню підлягає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених Законом України від 28.12.2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Як зазначалося вище, зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії враховується та величина середньої заробітної плати (доходу), яка використовувалась під час призначення пенсії.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність у відповідача правових підстав для перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує року звернення.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

На підставі ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ, керуючись ст. ст. 7-12, 69-71, 94, 159-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Євпаторії АР Крим про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії -відмовити.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.

Постанова, прийнята у скороченому проваджені, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя А.С. Дудник