ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ____________________________________
19.07.12 Справа № 28/5014/1568/2012
Суддя Семендяєва І.В., при секретарі судового засідання Мартинцевій Н.М., розглянувши матеріали за позовом
Луганської міської ради, м. Луганськ
до Державно-кооперативного проектно-вишукувального інституту «Луганськагропроект», м. Луганськ
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Виконавчий комітет Луганської міської ради, м. Луганськ
про стягнення 40 000 грн. 77 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: Шинкарьова О.А., довіреність № 01/03-31/1781/0/2-12 від 19.03.2012, головний спеціаліст-юрисконсульт відділу контрольно-юридичної роботи Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів;
від відповідача: Степаненко М.О., довіреність № 07/07.12 від 01.07.2012, заступник директора інституту;
від третьої особи: Шинкарьова О.А., довіреність № 01/03-31/1782/0/2-12 від 19.03.2012, головний спеціаліст-юрисконсульт відділу контрольно-юридичної роботи Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів.
Луганська міська рада звернулася до господарського суду Луганської області з позовом до Державно-кооперативного проектно-вишукувального інституту «Луганськагропроект»про стягнення орендної плати за землю за період з 01.09.2008 по 31.05.2012 у сумі 38 410 грн. 02 коп., пені за період з 01.12.2011 по 31.05.2012 у сумі 1590 грн. 75 коп.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав, що не є перешкодою для розгляду справи по суті.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 27.06.2012 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Виконавчий комітет Луганської міської ради.
В судовому засіданні 12.07.2012 відповідно до ст. 77 ГПК України оголошено перерву до 19.07.2012. Рішення приймається в даному судовому засіданні 19.07.2012.
Згідно спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб належним найменуванням відповідача є - Державно-кооперативний проектно-вишукувальний інститут «Луганськагропроект».
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
Виконавчим комітетом Луганської міської ради (орендодавець) та Державно-кооперативним проектно-вишукувальним інститутом «Луганськагропроект»(орендар) укладено договір на право тимчасового використання землею (в тому числі на умовах оренди) № 988 від 08.08.1995, державна реєстрація № 988 від 17.08.1995.
За умовами даного договору орендодавець на підставі рішення від 25.07.1995 № 372/11 надає, а орендар приймає у тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 0,3705 га, у відповідності до плану землекористування.
Земельна ділянка надається на умовах оренди строком на 49 років для розміщення лабораторного корпусу та гаражу по вул. Тухачевського, 9.
Відповідно до п. 2 договору плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати в розмірі земельного податку з коефіцієнтом 5 щомісячно рівними частками.
Згідно п. 3.2 договору землекористувач, зокрема, зобов'язаний своєчасно вносити обумовлену договором плату за землю, за несвоєчасне внесення плати за землю стягується пеня у розмірі 0,2% від суми недоїмки за кожний день прострочення.
Як зазначає позивач у позові, відповідач з 01.09.2008 по 31.05.2012 використовував земельну ділянку, не сплачуючи при цьому орендну плату у повному обсязі, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість у сумі 38 410 грн. 02 коп., що стало підставою для звернення з даним позовом.
Відповідно до ст.ст.13, 14 Закону України „Про оренду землі" договір оренди землі -це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. До істотних умов договору, зокрема, віднесені орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 21 зазначеного Закону передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином та в установлений термін у відповідності з договором.
Позивачем у судовому засіданні 12.07.2012 надані пояснення, в яких позивач посилається на те, що розмір орендної плати, який відповідач має сплачувати за договором оренди землі, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки. До 01.03.2008 діяла нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розрахована на підставі рішення Луганської міської ради від 21.12.2000 № 22/4.
Рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка набрала чинності 01.03.2008, а рішення від 22.12.2000 № 22/4 втратило чинність.
Абзацом «а»п. 3.1 договору орендодавець має право змінювати орендну плату при зміні економічної оцінки земель та ставки земельного податку.
Рішенням Луганської міської ради від 27.08.2010 № 69/27 «Про деякі питання щодо укладання договорів оренди землі»уповноважено Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів на підставі рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, визначати та змінювати на підставі відповідних документів нормативну грошову оцінку земельних ділянок, в тому числі коефіцієнти функціонального використання земельних ділянок, про що надавати відповідні довідки.
Згідно наданих позивачем довідок про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Луганськ, вул. Тухачевського, 9, яка надана в оренду відповідачу, на 2009 рік складає 4 123 200 грн. 43 коп., на 2010 рік -9 096 810 грн. 95 коп., на 2011 рік -9 096 810 грн. 95 коп., на 2012 рік -9 096 810 грн. 95 коп. (а.с.17-20).
Враховуючи вищезазначені умови договору оренди землі, приписи вищевикладених норм земельного законодавства, суд дійшов висновку, що відповідач не проводив оплату за користування земельною ділянкою, у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість у сумі 38410 грн. 02 коп. за період 01.09.2008 по 31.05.2012, що підтверджується матеріалами справи.
Тому дані вимоги позивача підлягають задоволенню.
У зв'язку з простроченням внесення орендної плати позивачем також заявлені вимоги по стягненню пені у сумі 1590 грн. 75 коп. за період 01.12.2011 по 31.05.2012, обчисленої у відповідності до вимог Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань».
Даний розрахунок є обґрунтованим, тому вимоги позивача про стягнення пені у сумі 1590 грн. 75 коп. є також обґрунтованими.
Відповідач у заяві від 19.07.2012 просить зменшити розмір пені у зв'язку з тяжким фінансовим станом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 83 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
Відповідно до ст. 233 Господарського кодексу України у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Як зазначено вище, обґрунтованим розміром пені є 1590 грн. 75 коп.
Із наданих відповідачем документів вбачається, що в останнього кредиторська заборгованість становить 1 732 924 грн., з яких заборгованість по сплаті єдиного внеску -233 245 грн. 29 коп., у т.ч. недоїмка 214 402 грн. 90 коп., штраф 11550 грн. 83 коп., пеня 7291 грн. 56 коп.; заборгованість по внескам до ПФУ -720 646 грн. 53 коп., заборгованість з заробітної плати -415 274 грн. 93 коп., заборгованість по сплаті податку на прибуток -2132 грн. 20 коп., по сплаті податку на доходи фізичних осіб -90159 грн. 28 коп., сума податкового боргу відповідача складає 18 047 грн. 56 коп.
Дані відомості підтверджуються наданими відповідачем документами, а саме: податковою вимогою № 16 від 04.01.2012, податковими повідомленнями-рішеннями від 01.06.2012 № 0000771720, від 30.01.2012 № 0000291510, вимогою про сплату боргу від 06.04.2012 № Ю-551У, оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 661.
Суд вважає, що відповідачем доведено важкий майновий стан, тому враховуючи майновий стан сторін, вважає за можливе зменшити розмір нарахованої пені до 200 грн. 00 коп.
Таким чином, вимоги позивача про стягнення пені задовольняються частково у сумі 200 грн. 00 коп., в решті вимог по стягненню пені у сумі 1390 грн. 75 коп. слід відмовити.
Відповідно до приписів ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається в обґрунтування своїх вимог і заперечень.
Оскільки відповідачем не надано доказів відсутності боргу, розрахунок суми позову не оспорений, вимоги позивача по стягненню заборгованості з орендної плати та пені підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам, тому підлягають до задоволення в частині стягнення суми боргу по орендній платі за землю, вимоги по стягненню пені судом задовольняються частково у сумі 200 грн., в решті вимог по стягненню пені у сумі 1390 грн. 75 коп. слід відмовити.
Судовий збір, згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладається на відповідача, оскільки позивачем обґрунтовано заявлені вимоги у позові.
Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
1. Позов Луганської міської ради до Державно-кооперативного проектно-вишукувального інституту «Луганськагропроект»про стягнення 40 000 грн. 77 коп. задовольнити частково.
2. Стягнути з Державно-кооперативного проектно-вишукувального інституту «Луганськагропроект», м. Луганськ, вул. Тухачевського, 9, ідентифікаційний код 03577912, на користь Луганської міської ради, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14, ідентифікаційний код 26070794, на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Жовтневого району, банк УДК в Луганській області, МФО 804013, код 24046538, р/р 33216812700004, код платежу 13050200, заборгованість у сумі 38410 грн. 02 коп., пеню у сумі 200 грн. 00 коп., видати наказ позивачу.
3. Стягнути з Державно-кооперативного проектно-вишукувального інституту «Луганськагропроект», м. Луганськ, вул. Тухачевського, 9, ідентифікаційний код 03577912, на користь Луганської міської ради, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14, ідентифікаційний код 26070794, на розрахунковий рахунок 35413001003410, МФО 804013, код 35079336 УДКС у м. Луганськ ГУДКСУ у Луганській області судовий збір у сумі 1609 грн. 50 коп., видати наказ позивачу.
4. У задоволенні позову Луганської міської ради до Державно-кооперативного проектно-вишукувального інституту «Луганськагропроект»про стягнення пені у сумі 1390 грн. 75 коп. відмовити.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 20.07.2012.
Суддя І.В. Семендяєва