16 липня 2012 року м. Київ В/9991/1811/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
судді-доповідача Ємельянової В.І.
суддів: Весельської Т.Ф.
Заїки М.М.
Іваненко Я.Л.
Кобилянського М.Г.
перевіривши заяву ОСОБА_5
про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 14 березня 2012 року
у справі № 2а-36/10/1915(16545/10/9104)
за позовом ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_5, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15
до Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі
за участю третьої особи - Тернопільської обласної організації Всеукраїнської громадської організації "Союз Чорнобиль України"
про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
До Вищого адміністративного суду України надійшла заява ОСОБА_5 про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 14 березня 2012 року у названій справі.
Відповідно до статті 2391 Кодексу адміністративного судочинства України (зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 07.07.2010 року №2453-VІ «Про судоустрій і статус суддів»), заява про перегляд судових рішень подається до Верховного Суду України через Вищий адміністративний суд України, який за змістом статей 2392 та 240 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряє відповідність заяви вимогам цього Кодексу та вирішує питання про допуск справи до провадження.
Частиною першою статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що заява про перегляд судових рішень в адміністративних справах може бути подана виключно з мотивів:
1) неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах;
2) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом.
Перевіривши доводи заяви та надані матеріали, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку про відсутність підстав передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Установлений статтею 237 КАС України перелік підстав для подання заяви про перегляд Верховним Судом України судових рішень в адміністративних справах є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Відповідно до норми, яка міститься в пункті 1 частини першої статті 237 КАС України, заява про перегляд з указаних мотивів може бути подана за наявності таких складових: неоднакового застосування одних і тих самих норм матеріального права; ухвалення різних за змістом судових рішень; спірні питання виникли у подібних правовідносинах.
Подібність правовідносин означає тотожність суб'єктного складу учасників відносин, об'єкта та предмета правового регулювання, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). Зміст правовідносин з метою з'ясування їх подібності в різних рішеннях суду (судів) касаційної інстанції визначається обставинами кожної конкретної справи.
ОСОБА_5 та інші позивачі у вищевказаній справі звернулись до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі за участю третьої особи - Тернопільської обласної організації Всеукраїнської громадської організації "Союз Чорнобиль України" про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 13 січня 2010 року позовні вимоги задоволено частково.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2010 року, постанову суду першої інстанції в частині позовних вимог ОСОБА_5 скасовано, і в задоволенні її позову відмовлено. В решті постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 13 січня 2010 року залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14 березня 2012 року касаційну скаргу ОСОБА_5 залишено без задоволення. Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2010 року у цій справі залишено без змін.
В обґрунтування вимог заяви про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 14 березня 2012 року ОСОБА_5 посилається на неоднакове застосування судом касаційної інстанції однієї й тієї самої норми права.
В обґрунтування своїх вимог заявник додає копії ухвал Вищого адміністративного суду України від 17 червня 2009 року (К-16147/08), від 28 квітня 2011 року (К/9991/10676/11) та від 16 травня 2012 року (К/9991/32289/11) в яких, на її думку, згадані норми матеріального права застосовано інакше, ніж у даній справі.
В судових рішеннях, на які позивач посилається як на підставу для перегляду ухвали суду касаційної інстанції, мова йде про застосування до спірних правовідносин Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але правовідносини, які виникли у даній справі передбачають отримання позивачем соціальних виплат відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Крім того, в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 17 червня 2009 року (К-16147/08) передбачається право позивача на призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а в ухвалі від 28 квітня 2011 року (К/9991/10676/11) передбачається право позивача на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка також передбачена вказаним законом.
Таким чином, в ухвалах Вищого адміністративного суду України, на які позивач посилається як на підставу для перегляду ухвали суду касаційної інстанції, було застосовано до спірних правовідносин Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначений Закон визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Враховуючи те, що правовідносини, які виникли у даній справі між позивачем та відповідачем передбачають отримання ОСОБА_5 соціальних виплат, а саме пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вище зазначене не може розцінюватись як неоднакове застосування касаційною інстанцією одних і тих саме норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16 травня 2012 року (К/9991/32289/11) було відмовлено Управлінню Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області у відкритті касаційного провадження на оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій.
Тобто, позивач, як на підставу для перегляду ухвали суду касаційної інстанції, посилається на ухвалу, яка стосуються вирішення питання щодо застосування судом норм процесуального права.
Виходячи з вимог статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для допуску Вищим адміністративним судом України заяви про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 14 березня 2012 року відсутні.
Таким чином, перевіривши матеріали заяви ОСОБА_5, вивчивши ухвалу Вищого адміністративного суду України від 14 березня 2012 року, щодо якої подана заява, ухвали Вищого адміністративного суду України, на які посилається заявник, колегія суддів встановила, що відсутні докази неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.
Зважаючи на викладене, підстави для допуску справи до провадження для перегляду судового рішення Верховним Судом України у даній адміністративній справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 236 -240 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити ОСОБА_5 у задоволені вимоги про допуск справи до провадження Верховного Суду України для перегляду ухвали Вищого адміністративного суду України від 14 березня 2012 у справі за позовом ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_5, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 до до Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі за участю третьої особи - Тернопільської обласної організації Всеукраїнської громадської організації "Союз Чорнобиль України" про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
Ухвала оскарженню не підлягає.