"17" липня 2012 р. м. Київ К/9991/7052/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Чалого С. Я.
Бим М.Є.
Логвиненка А.О.
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2011 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області, третя особа Державна податкова інспекція у м. Рівне про перерахунок пенсії, -
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 05 листопада 2007 року позов ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області задоволено. Зобов'язано відповідача провести перерахунок пенсії позивача станом на 01 квітня 2006 року згідно довідки, виданої ДПІ у м.Рівне від 26 грудня 2006 року з врахуванням премії за березень 2006 року в сумі 1055 грн. 60 коп. та виплатити заборгованість за результатами перерахунку за період з 01 квітня 2006 року по день фактичного проведення перерахунку.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2011 року рішення суду першої інстанції скасовано, прийнято нову постанову про відмову в позові.
Не погоджуючись з судовим рішенням апеляційної інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій посилається на порушення норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати, постанову першої інстанції про задоволення позовних вимог залишити в силі.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами, ОСОБА_4 до 1997 року працювала на посаді заступника начальника податкової інспекції в м. Рівне і вийшла на пенсію як державний службовець і на неї поширюється дія Закону України «Про державну службу». З 01 квітня 2006 року було підвищено заробітну плату державним службовцям.
В грудні 2006 року позивач надала відповідачу для перерахунку пенсії довідку, видану Державною податковою інспекцією у м. Рівне від 26 грудня 2006 року про заробітну плату працюючого державного службовця на відповідній посаді з врахуванням премії за березень в сумі 1055,6 грн. Однак листом від 10 січня 2007 року відповідач в проведенні перерахунку пенсії відмовив.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу»у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Умови та порядок перерахунку пенсій регулюються постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Згідно п.п.2 п. 4 даної Постанови, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Закону України від 16 січня 2003 року „Про внесення змін до Закону України „Про державну службу», заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії. Відповідно до п.5 Постанови, перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої -заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи
Постановою Кабінету Міністрів України №268 від 09 березня 2006 року „Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів»із змінами до неї, - з 01 квітня 2006 року змінено структуру заробітної плати та підвищено посадові оклади державним службовцям, в тому числі і працівникам органів Державної Податкової Служби.
Відповідно до Положення про преміювання працівників органів Державної податкової інспекції у м. Рівне, розроблених з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 затвердженого наказом начальника інспекції, преміювання працівників органів Державної податкової служби проводиться щомісячно. Зазначений порядок збережений і в Положенні про преміювання начальників і заступників начальників державних податкових інспекцій області, затвердженому наказом №101 Державної податкової адміністрації в Рівненській області від 21 квітня 2006 року.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, наказ про преміювання працівників по підсумках роботи за березень 2006 року Державною податковою адміністрацією України був підписаний та надісланий в регіональні податкові адміністрації 25 квітня 2006 року. Державною податковою адміністрацією в Рівненській області наказ про преміювання начальників та заступників начальників податкових інспекцій за березень 2006 року був виданий 26 квітня 2006 року.
Тому, правильним є висновок суду першої інстанції про те, що премія за березень 2006 року підлягала нарахуванню у квітні 2006 року і відповідно має включатись в середній заробіток для перерахунку пенсії пенсіонерам з 01 квітня 2006 року.
Посилання апеляційного суду на Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений Постановою КМУ №100 від 08.02.1995 року є необґрунтованим.
У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обгрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2011 року не відповідає вимогам ст. 159 КАС України.
Виходячи з викладеного, Вищий адміністративний суд України зазначає, що постанова Рівненського міського суду Рівненської області від 05 листопада 2007 року прийнята у відповідності до вимог чинного законодавства і скасована постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2011 року помилково.
Керуючись ст. ст. 222, 223, 226, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
ухвалила:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2011 року скасувати.
Постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 05 листопада 2007 року залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: