"12" липня 2012 р. м. Київ К/9991/83565/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Калашнікової О.В., Леонтович К.Г., Сіроша М.В.,
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Жданівка Донецької області на постанову Жданівського міського суду Донецької області від 1 липня 2011 року, додаткову постанову Жданівського міського суду Донецької області від 6 липня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2011 року у справі № 2а-879/11/0515 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Жданівка Донецької області про нарахування соціальної допомоги дитини війни, -
У травні 2011 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Жданівка Донецької області, в якому просив зобов'язати відповідача нарахувати недоплачену йому, як дитині війни, щомісячну державну соціальну допомогу з 01.01.2011 р. у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Постановою Жданівського міського суду Донецької області від 1 липня 2011 року позовні вимоги задоволені в частині зобов'язання відповідача нарахувати недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" 01.01.2011 р.
Додатковою постановою Жданівського міського суду Донецької області від 6 липня 2011 року доповнена резолютивна частина постанови Жданівського міського суду Донецької області від 1 липня 2011 року. Позовні вимоги задоволені в частині зобов'язання відповідача нарахувати недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" 01.01.2011 р. по 01.07.2011 р.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2011 року залишені без змін постанова Жданівського міського суду Донецької області від 1 липня 2011 року та додаткова постанова Жданівського міського суду Донецької області від 6 липня 2011 року.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями управління Пенсійного фонду України в м. Жданівка Донецької області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивач є пенсіонером за віком та має статус дитини війни, а відтак і право на отримання державних соціальних гарантій, передбачених Законом України "Про соціальний захист дітей війни".
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно з ст. 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" була зупинена дія ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнані неконституційними положення Закону України про Державний бюджет України на 2008 рік, якими була зупинена дія ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
За змістом частини третьої статті 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України. Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" була чинною протягом 2009 -2010 років, жодні нормативно-правові акти обмежуючі права осіб щодо нарахування соціальної допомоги, як дитині війни прийняті не були.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14 червня 2011 року № 3491-VІ доповнений пункт 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", яким визначено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання вказаного Закону Кабінетом Міністрів України прийнята постанова "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" від 6 липня 2011 року №745, яка набрала законної сили 23 липня 2011 року.
Таким чином, відповідно до вимог вищенаведених нормативних актів, з 23 липня 2011 року виплата підвищення до пенсії особам, які мають статус "дитина війни" здійснюється в розмірі визначеному постановою КМ України № 745 від 6 липня 2011 року.
Право громадян на отримання державних соціальних гарантій, передбачених Законом України "Про соціальний захист дітей війни" не може бути обмежене відсутністю певних коштів чи фінансування.
Враховуючи викладене та з урахуванням вказаного рішення Конституційного Суду України, суди попередніх інстанцій дійшли до вірного висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов'язання відповідача нарахувати недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 01.01.2011 р. по 01.07.2011 р.
Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст.220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Жданівка Донецької області -відхилити.
Постанову Жданівського міського суду Донецької області від 1 липня 2011 року, додаткову постанову Жданівського міського суду Донецької області від 6 липня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2011 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту ухвалення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
(підписи)
З оригіналом згідно
помічник судді М.В. Дрибас
Суддя К.Г. Леонтович