Постанова від 13.07.2012 по справі 1618/2327/2012

13.07.2012

Справа № 1618/2327/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

в порядку письмового провадження

19 червня 2012 року м.Лубни

Суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Чабаненко В. О. розглянувши у залі суду в м. Лубни справу за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в Оржицькому районі про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити певні дії, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до УПФУ в Оржицькому районі про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити певні дії.

В позові вказав, що з 11 вересня 1967 року по 31 грудня 2001 року (34 роки) він працював на посаді судді та голови Оржицького районного суду Полтавської області. З виходом у відставку йому було призначене довічне грошове утримання, яке виплачувалось ТУДСА в Полтавській області. З 1 січня 2007 року перебуває на обліку в УПФУ в Оржицькому районі та отримую довічне грошове утримання із вказаного фонду.

З 1 січня 2012 року посадові оклади суддям України було приведено у відповідності до вимог ст. 129 ЗУ «Про судоустрій та статус суддів», в звязку з чим розмір суддівської винагороди працюючого судді збільшився.

23 січня 2012 року позивач отримав з Управління Державної судової адміністрації в Полтавській області офіційну довідку за №144 від 19 січня 2012 року про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставку, згідно якої з 1 січня 2012 року ця винагорода становить 16309,60 грн. Відповідно до цього розмір довічного грошового утримання позивача і повинен бути перерахований з розгляду суддівської винагороди - 16309, 60 грн.

Для проведення відповідного перерахунку та виплати довічного грошового утримання позивач звернувся із заявою до УПФУ в Оржицькому районі потім до Пенсійного фонду України. Листом від 20 лютого 2012 року з УПФУ в Оржицькому районі та листами від 10 квітня і 20 квітня 2012 року з ГУПФУ в Полтавській області ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці, мотивуючи свої дії відсутністю законодавства, яке б передбачало такий перерахунок.

Позивач вважає відмову у проведенні перерахунку довічної грошової винагороди неправомірною, оскільки вона не грунтується на діючому законодавстві і порушує його конституційні права та гарантії.

Прохає суд:

- визнати неправомірними дії УПФ України в Оржицькому районі Полтавської області щодо відмови у перерахунку довічного грошового утримання у відповідності до довідки Управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області № 144 від 19.01.2012 року.

- зобов»язати УПФ України в Оржицькому районі Полтавської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплачувати довічне грошове утримання судді у відставці з 01.01.2012 року у відповідності до довідки Управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області № 144 від 19.01.2012 року.

В судове засідання позивач не з»явився, надав суду заяву з проханням справу розглянути без його участі, позовні вимоги підтримує, на їх задоволенні наполягає.

Представник відповідача - в судове засідання не з»явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, надав суду заперечення, мотивуючи тим, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання не передбачений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 січня 2008 року № 3-1, ст.. 138 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» стосується суддів Конституційного суду України, а суддів місцевого суду не стосується.

З»ясувавши обставини справи, беручи до уваги думку сторін, дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ Оржицького району з 2002року і одержує довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі, який було обраховано у відповідності до ст. 138 ЗУ «Про судоустрій та статус суддів» з розміру грошового утримання судді Оржицького районного суду на час виходу у відставку.

01.01.2012 року посадові оклади суддів місцевих судів було приведено у відповідність до вимог ст. 129 ЗУ «Про судоустрій та статус суддів».

Згідно ст. 138 ЗУ «Про судоустрій та статус суддів» щомісячне грошове утримання судді у відставці виплачується у розмірі 80-90% грошового утримання судді , який працює на відповідній посаді.

Згідно довідки управління Державної судової адміністрації в Полтавській області наданої позивачу для проведення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці, з 01.01.2012 року розмір суддівської винагороди голові у відставці Оржицького районного суду став становити 16309,60 грн., що засвідчує збільшення заробітної плати судді порівняно з 2011 роком.

Звернення позивача до УПФУ в Оржицькому районі та ГУПФУ в Полтавській області щодо перерахунку довічного грошового утримання голові суду у відставці на підставі довідки ТУ ДСА України в Полтавській області залишилось без задоволення.

Побудова речень ст. 138 ЗУ «Про судоустрій та статус суддів» напряму пов»язує виплату довічного грошового утримання судді у відставці з грошовим утриманням судді, який працює на посаді, яку займав позивач до виходу у відставку, що зумовлює проведення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці при зміні розміру суддівської винагороди працюючого судді.

Доводи відповідача про відсутність закону, який би давав право на перерахунок довічного грошового утримання спростовується наявністю суміжного законодавства, а саме ЗУ «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування», яке регулює порядок перерахунку пенсій і може бути застосовано до даних правовідносин, як аналогія закону, що відповідає вимогам ст. 9 КАС України.

Згідно ст. 6.4. Європейської хартії про закон про статус суддів суддя, що досяг встановленого законом віку для виходу у відставку з суддівської посади, яку займав протягом певного часу, повинен отримувати пенсію по виходу у відставку, рівень якої повинен бути як можна ближче до рівня останньої заробітної плати в якості судді.

Ст. 5 КАС України передбачає здійснення судочинства відповідно як Законів України, так і міжнародніх договорів, згода на які дано BP України. Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принципи верховенства права.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені за ним права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або при внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені крім випадків відповідно до пункту 31 частини першої статті 85 Конституції України, пункту 19 частини першої статті 92 Конституції України (правовий режим воєнного і надзвичайного стану). (Стаття 64 Конституції України).

Згідно постанови правління Пенсійного фонду України від 25 січня 2008 року № 3-1, яка зареєстрована у Мінюсті України 12 березня 2008 року за №200\14891 хоча і не передбачений порядок перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді, але цією постановою і не заборонено нарахування і перерахунок щомісячного грошового утримання судді.

Посилання відповідача на те, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання не передбачений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 січня 2008 року № 3-1 суд вважає необгрунтованим.

Згідно з п. 3 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

Відповідно до ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь, роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.

Таким чином, розмір довічного грошового утримання безпосередньо пов'язаний із розміром заробітної плати суддів відповідних судів.

Відповідно до ст.58 Конституції України - Закони та інші нормативно- правові акти не мають зворотної дії у часі. Відповідно до статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно до рішення №18 від 23.03.20212 року Ради Суддів України в пункті 6 вказано за результатами розгляду звернень суддів у відставці щодо їх права на перерахунок довічного грошового утримання, вважати наявним у них такого права відповідно до частини 3 статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». При цьому слід запровадити порядок на рівні Державної судової адміністрації України та пенсійного фонду України за яким під грошовим утриманням судді, який працює на відповідній посаді, слід вважати єдиний рівень по державі для суддів відповідної інстанції.

Відповідно до ст.3 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» суди загальної юрисдикції утворюють єдину систему судів. Єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України.

Згідно до положень ст. 17 вказаного закону, єдність системи судів загальної юрисдикції забезпечується: … єдиними засадами організації та діяльності судів; єдиним статусом суддів; …фінансуванням судів виключно з Державного бюджету України;

Відповідно до статті 51 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» суддею є громадянин України, який відповідно до Конституції України ( 254к/96-ВР ) та цього Закону призначений чи обраний суддею, займає штатну суддівську посаду в одному з судів України і здійснює правосуддя на професійній основі. Судді в Україні мають єдиний статус незалежно від місця суду в системі судів загальної юрисдикції чи адміністративної посади, яку суддя обіймає в суді.

Згідно до статті 109 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» ... За суддею, звільненим за його заявою про відставку, зберігається звання судді та гарантії недоторканності, встановлені для судді до його виходу у відставку.

Відповідно до статті 126 Конститції України - Незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України.

Вимоги ОСОБА_1 грунтуються як на підставі внутрішнього законодавства України, так і на підставі міжнародних правових актів, що регулюють суддівську діяльність, які були покладені в основу ЗУ «Про судоустрій та статус суддів України». Сукупність вимог міжнародного та внутрішнього права щодо обчислення розміру довічного грошового утримання судді у відставці засвідчують необхідність наближення цього розміру як найближче /80-90% суддівської винагороди/ до розміру винагороди працюючого судді на посаді, яку раніш займав позивач.

Обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. 124, ст. 126 Конституції України, ст. 138 ЗУ "Судоустрій та статус суддів», ст.ст. 5, 9-12, 158 -163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області щодо відмови у перерахунку довічного грошового утримання ОСОБА_1 у відповідності до довідки Управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області № 144 від 19.01.2012 року.

Зобов»язати управління пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплачувати довічне грошове утримання судді у відставці з 01.01.2012 року у відповідності до довідки Управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області № 144 від 19.01.2012 року.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Лубенського

міськрайонного суду Чабаненко В. О.