Справа №0309/5425/2012
Номер провадження 2-а/0309/5796/2012
15.05.2012 року смт. Любешів
Суддя Любешівського районного суду Волинської області Труш В. О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про зобов"язання відповідача здійснити нарахування та виплату надбавки до пенсії як дитині війни, -
встановив:
Позивач 19 жовтня 2011 року звернувся в суд із заявою до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі, в якій вказує, що вона належить до категорії громадян, на яку поширюються соціальні пільги, передбачені Законом України „Про соціальний захист дітей війни" (далі по тексту Закону). Однак, підвищення до пенсії отримує в значно меншому розмірі, ніж це передбачено Законом. У зв'язку з тим, що рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та від 22.05.2008 року були визнані такими, що не відповідають Конституції України відповідні положення Законів України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" та "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими була зупинена дія положень чинного законодавства України, на підставі якого держава зобов'язувалася доплачувати щомісяця 30% мінімальної пенсії за віком.
На підставі вищенаведеного, просить визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі протиправною та зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату недоплачену щомісячну соціальну допомогу, як дитині війни відповідно до Закону в межах строку, передбаченого ст. 99 КАС України.
Ухвалою суду від 23 лютого 2012 року відкрито скорочене провадження у справі.
Відповідач до суду заперечення проти позову у встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС України строк не подав. Відповідно до розписки, копію ухвали про відкриття скороченого провадження відповідач отримав 03 травня 2012 року.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строків, передбачених ч. 3 цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов є підставним і підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Згідно ст. 1 Закону особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років, є дитиною війни.
Судом встановлено, що позивачка, ІНФОРМАЦІЯ_1 є дитиною війни та громадянкою України, що підтверджується відміткою в її пенсійному посвідченні та паспортом громадянина України.
За змістом ст.6 Закону дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно п.41 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" стаття 6 Закону була викладена в редакції, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Відповідно до п.2 розділу ІІІ вказаного закону розділ ІІ набирає чинності з 01.01.2008 року.
Але Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції (є неконституційними) положення п.41 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Відповідно до ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Пунктом 8 постанови КМ України від 28.05.2008 року №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" установлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня -48,1 гривні, з 1 липня -48,2 та з 1 жовтня -49,8 гривні.
Як зазначено в ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. В зв'язку з чим суд вважає, що при визначенні Позивачу розміру підвищення до пенсії з 22.05.2008 року слід застосувати ст.6 Закону, а не п.8 постанови КМ України від 28.05.2008 року №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується ч. 2 ст. 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.8 КАС України адміністративний суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, та застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав Людини.
Статею 17 Закону України „Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.
У своєму рішенні в справі „Кечко проти України" від 08 листопада 2005 року, Європейський Суд з прав людини звертає увагу на те, що у межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з бюджету. Держава може вводити, припиняти або закінчувати виплату цих надбавок. Проте, якщо правове положення, що діє, передбачає виплату певних надбавок, і дотримані всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, поки відповідне положення є таким, що діє (п. 23). Одночасно Європейський Суд з прав людини не прийняв аргумент уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність засобів як на причину невиконання своїх зобов"язань (п. 26).
Відповідно до Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнені прикінцеві положення пункту 4 певним змістом, яким установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Зазначені норми набрали чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а саме з 19 червня 2011 року, оскільки опублікувані в газеті "Голос України" за 18 червня 2011 року №110 (5110). Крім того, на виконання зазначених змін, Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова №745 від 6 липня 2011 року, якою визначений розмір виплати для соціальних категорій за статтями 39, 50, 51, 52, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону, яка набрала чинності 23 липня 2011 року, оскільки опублікована в газеті "Урядовий кур'єр"за 23 липня 2011 року № 133 (4531). А тому, беручи до уваги постанову Кабінету Міністрів України №745 від 06 липня 2011 року, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення лише по 22 липня 2011 року включно.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач звернувся до суду за захистом порушеного права 19 жовтня 2011 року, але рішенням Любешівського районного суду № 2-а-1050/11 від 12 травня 2011 року аналогічні вимоги позивача були задоволені за період з 29 вересня 2010 року по 12 травня 2011 року, а тому захисту підлягає право позивача шляхом зобов'язання Управління перерахувати і виплатити надбавку до пенсії, як дитині війни у передбачених Законом розмірах за період з 13 травня 2011 року по 22 липня 2011 року.
Дії відповідача щодо невиплати позивачу підвищення до пенсії як дитині війни є протиправними.
Оскільки відповідно до підпункту 6 пункту 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30 квітня 2002 року №80-2, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 року №5-5 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.03.2008 року) саме на управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах покладено обов'язок призначення і виплати пенсії, допомоги на поховання та інші виплати відповідно до чинного законодавства, тому суд вважає за необхідне зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії позивачу саме УПФУ в Любешівському районі.
Керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 10, 11, 99, 159, 160, 163, 167, 183-2, 256 КАС України, на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 745 від 6 липня 2011 року, Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18 листопада 2004 року N 2195-IV, Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", Законом України "Про державний бюджет на 2010, 2011 роки", суд-
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Любешівському Волинської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 13 травня 2011 року по 22 липня 2011 року включно із врахуванням вимог ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведених виплат за вказаний період.
В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Звернути постанову до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Любешівський районний суд шляхом подачі протягом десяти днів з дня отримання її копії апеляційних скарг, копії яких одночасно надсилається особами, які їх подають, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: / підпис/ В. О. Труш
З оригіналом вірно.
Суддя Любешівського
районного суду В. О. Труш