Справа № 1570/3715/2012
12 липня 2012 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Токмілової Л.М.,
при секретарі -Ігнатенко М.Ю.
за участю: представника позивача -Соколова М.С.
представника відповідача -Рудь Р.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ТПВ»до Державної податкової інспекції м.Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними, -
12 червня 2012 року до суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія ТПВ»з позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби, в якому просило визнати протиправними дії ДПІ у Приморському районі м.Одеси по складанню акту від 13.04.2012 року за № 161/23-513/37549344 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Компанія ТПВ»(код ЄДРПОУ 37549344) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період листопад-грудень 2011 року» та визнати протиправними дії ДПІ у Приморському районі м.Одеси по формуванню в акті від 13.04.2012 року за № 161/23-513/37549344 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Компанія ТПВ»(код ЄДРПОУ 37549344) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період листопад-грудень 2011 року»висновків про нереальність здійснення господарської діяльності «Компанія ТПВ»(код ЄДРПОУ 37549344) у період листопад-грудень 2011 року.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обставини зазначені в позовній заяві (а.с.3-6). В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 13.04.2012 р. співробітниками ДПІ у Приморському районі м. Одеси Одеської області ДПС було складено акт №161 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Компанія ТПВ», код за ЄДРПОУ 37549344 щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період листопад - грудень 2011 року». В акті зроблено висновок, що за результатами проведених податковим органом заходів, основних засобів ведення фінансово -господарської діяльності, а саме: складських, виробничих приміщень, наявності транспортних засобів, фактичних трудових ресурсів за ТОВ «Компанія ТПВ»не встановлено та зроблено висновки про нереальність здійснення господарських операцій. Посилаючись на п. 73.5. ст. 73, пп. 78.1.1. п. 78.1 ст. 78 ПК України, Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою КМУ від 27.12.2010 року № 1232, позивач вважає, що дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси щодо проведення зустрічної звірки TOB «Компанія ТПВ»та щодо складання відповідного акту є протиправними. Зазначене стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та просила суд відмовити в задоволенні позову посилаючись на ті обставини, що відповідно пп. 78.1.1, п. 78.1, ст.78 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ була визначена необхідність проведення зустрічної звірки позивача за період листопад - грудень 2011року щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків, однак, звірку неможливо провести в зв'язку з тим, що підприємство надало лист від 21.02.2012 року № б/н, що фінансово-господарські документи ТОВ «Компанія ТПВ»за період травень 2011 року по теперішній час були втрачені, про, що свідчить довідка Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області від 12.02.2012 року № 31/17-1862. За результатами проведених заходів по позивачу, встановлено, що основних засобів ведення фінансово-господарської діяльності, а саме: складських, виробничих приміщень, наявності транспортних засобів, фактичних трудових ресурсів за ТОВ «Компанія ТПВ»не встановлено.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та надані докази, вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що 24 лютого 2012 року посадовими особами ДПІ у Приморському районі м. Одеси Одеської області ДПС складено акт від 24.02.2012 року № 510/23-513/37549344 «Про неможливість проведення виїзної документальної перевірки ТОВ «Компанія ТПВ»(код ЄДРПОУ 37549344) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період листопад-грудень 2011 року»(а.с.7-12).
В даному акті зроблено висновки про відсутність фактів реального здійснення господарської діяльності ТОВ «Компанія ТПВ»та встановлення у ТОВ «Компанія ТПВ»ознак «податкової ями». У зв'язку з наданням підприємством листів, щодо втрати первинної документації підприємства, на момент складання акту про неможливість проведення перевірки неможливо встановити реального здійснення господарських операцій. Даний акт розповсюджено серед податкових органів, на обліку в яких перебувають контрагенти підприємства.
Згідно листа ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби № 8079/7/22-5 від 13.04.2012 року, акт № 510/23-513/37549344 від 24.02.2012 року «Про неможливість проведення перевірки ТОВ «Компанія ТПВ»було анульовано (а.с.18).
13 квітня 2012 року за № 161/23-513/37549344 податковою було складено акт «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Компанія ТПВ»щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період листопад-грудень 2011 року»(а.с.13-17).
У відповідності до висновків, які наведені в Акті за результатами перевірки встановлено, що у підприємства ТОВ «Компанія ТПВ»не встановлено основних засобів ведення фінансово-господарської діяльності, а саме: складських, виробничих приміщень, наявності транспортних засобів, фактичних трудових ресурсів та зроблено висновок про нереальність здійснення господарських операцій.
Суд з даними діями відповідача та висновком не погоджується виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовано Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, Законом України від 04.12.1990 р. 509-XII «Про державну податкову службу в Україні», Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»від 15.05.2003 р. № 755-IV, Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1232 та ін.
Надаючи правову оцінку діям відповідача по проведенню зустрічної звірки щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період листопад -грудень 2011 року, що оформлено актом № 161/23-513/37549344 від 13.04.2012 року суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. N 1232 затверджений Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.
Пунктами 1-9 названого порядку встановлено наступне. Пункт 1. Цей Порядок визначає механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок. Зустрічна звірка полягає у співставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Пункт 2. Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань. Пункт 3. З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту. Пункт 4. Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку. Пункт 5. Облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями). Пункт 6. У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. Пункт 7. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення. Пункт 8. Довідка про проведення зустрічної звірки підлягає реєстрації в органах державної податкової служби (як ініціатора, так і виконавця). Пункт 9. Матеріали зустрічної звірки надсилаються до органу державної податкової служби (ініціатора).
Отже, з вказаних норм вбачається, що проведення зустрічних звірок спрямовано на співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків
В порушення наведених вимог в акті не зазначено в межах перевірки якого суб'єкта господарювання проведено таку звірку, також, не вказано з якого органу податкової служби надійшов запит на проведення зустрічної звірки. Дані обставини вказують на протиправність дій відповідача.
Також, слід зазначити, що акт про неможливість проведення звірки складено з порушенням вимог, встановлених Методичними рекомендаціями щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженими наказом ДПА України від 22.04.2011 року № 236.
Так, у додатку 3 до зазначених рекомендацій наведено зразок форми акта про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання. В такому акті відсутні висновки. Незважаючи на це, співробітниками ДПІ складено акт про неможливість проведення звірки невстановленої форми, в якому зроблено висновки, які зазначаються лише в акті про проведення звірки.
Суд також критично відноситься до висновків акту перевірки щодо відомостей про відсутність позивача за юридичною адресою: м.Одеса. вул.Михайлівська, буд.25, оскільки, в даному випадку належним доказом місцезнаходження підприємства за юридичною адресою в розумінні положень ст.70 КАС України, необхідно вважати данні ЄДР.
Так, частиною 12 ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців"передбачено, що у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. Частиною 14 тієї ж статті визначено, що у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Однак, співробітниками податкової було здійснено виїзд за юридичною адресою позивача: м.Одеса, вул.Михайлівська, буд.25, за якою він не знаходився, однак, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходження відповідача: м.Одеса, Люстдорфська дорога, буд.92/94.
З урахуванням викладеного, судом в ході розгляду справи було встановлено, що зустрічна звірка ТОВ «Компанія ТПВ»була проведена з порушенням вимог Податкового Кодексу України та відомчих нормативно - правових актів. Висновки, які містяться в акті про неможливість проведення зустрічної звірки зроблені без отримання відповідей підприємства на запит податкового органу, та ґрунтуються на недостовірних даних.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності вчинення ним дій щодо проведення зустрічної звірки. В той же час, позивачем доведено факт порушення відповідачем положень чинного податкового законодавства України, зокрема, норм щодо порядку проведення зустрічних звірок суб'єктів підприємницької діяльності.
Частиною 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі вимог частини 3 статті 160 КАС України, в судовому засіданні 12 липня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Керуючись Податковим кодексом України, ст.ст. 7, 8, 9, 14, 71, 86, 158 -163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ТПВ»до Державної податкової інспекції м.Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними -задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ДПІ у Приморському районі м.Одеси по складанню акту від 13.04.2012 року за № 161/23-513/37549344 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Компанія ТПВ»(код ЄДРПОУ 37549344) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період листопад-грудень 2011 року».
Визнати протиправними дії ДПІ у Приморському районі м.Одеси по формуванню в акті від 13.04.2012 року за № 161/23-513/37549344 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Компанія ТПВ»(код ЄДРПОУ 37549344) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період листопад-грудень 2011 року»висновків про нереальність здійснення господарської діяльності «Компанія ТПВ»(код ЄДРПОУ 37549344) у період листопад-грудень 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 16 липня 2012р.
Суддя Л.М. Токмілова
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ТПВ» до Державної податкової інспекції м.Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ДПІ у Приморському районі м.Одеси по складанню акту від 13.04.2012 року за № 161/23-513/37549344 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Компанія ТПВ» (код ЄДРПОУ 37549344) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період листопад-грудень 2011 року».
Визнати протиправними дії ДПІ у Приморському районі м.Одеси по формуванню в акті від 13.04.2012 року за № 161/23-513/37549344 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Компанія ТПВ» (код ЄДРПОУ 37549344) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період листопад-грудень 2011 року» висновків про нереальність здійснення господарської діяльності «Компанія ТПВ»(ко
16 липня 2012 року.