ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
12 липня 2012 р. Справа № 2а-6224/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Шинкар Т.І.,
за участю секретаря -Дасюк О.С.,
за участю представника позивача Хом'яка Є.Л., відповідача громадянина Грузії ОСОБА_3, перекладача ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Грузії ОСОБА_3 про примусове видворення за межі території України та затримання, -
Мостиський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до суду з вищезазначеним позовом обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що громадянин Грузії ОСОБА_3 10 липня 2012р. о 13 год. 50 хв. був затриманий прикордонним нарядом від відділу прикордонної служби ?Краковець?, територія Яворівського району Львівської області, на напрямку 548 прикордонного знаку, на відстані близько 300 метрів від лінії державного кордону України. Вважає, що останній прибув на територію України незаконно, з метою подальшого потрапляння до країн Євросоюзу з метою працевлаштування та покращення умов життя. В добровільному порядку територію України не покинув, а тому такий підлягає затриманню та примусовому видворенню за межі України.
В судовому засіданні представник позивача просив позовні вимоги задовольнити з підстав, викладених у позові.
Відповідач в судовому засіданні позов визнав та пояснив, що намагався перетнути державний кордон України без відповідного дозволу, щодо видворення його за межі України до Грузії не заперечив.
Заслухавши доводи представника позивача, пояснення відповідача, з'ясувавши обставини справи та дослідивши докази, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю мотивуючи це наступним.
Згідно з ч. 4 ст. 50 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України.
Судом встановлено, що громадянина Грузії ОСОБА_3 10 липня 2012р. о 13 год. 50 хв. був затриманий прикордонним нарядом від відділу прикордонної служби ?Краковець?, територія Яворівського району Львівської області, на напрямку 548 прикордонного знаку, на відстані близько 300 метрів від лінії державного кордону України.
На підставі п. 14 ст. 20 Закону України ?Про Державну прикордонну службу України?, ст.ст.260-263 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до відповідача застосовано адміністративне затримання на термін до трьох діб з метою встановлення особи, на підставі чого складено протокол про адміністративне затримання.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України ?Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства? від 22.09.2011р. №3773-VI (далі - Закон №3773), центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
У відповідності до ч.4 ст.30 Закону №3773, іноземці та особи без громадянства перебувають у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, протягом строку, необхідного для виконання рішення суду про примусове видворення, але не більш як дванадцять місяців.
Як вбачається з положень ст.26 Закону №3773 іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особи без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
29.06.2012р. начальником Чопського прикордонного загону прийнято рішення про примусове повернення за межі України громадянина Грузії ОСОБА_3, яке останнім не було виконано у зазначений термін.
Органи внутрішніх справ, органи охорони державного кордону або Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх зверненням постанови адміністративного суду затримати і примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець та особа без громадянства будуть ухилятися від виїзду, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі органами охорони державного кордону до суміжної держави. Така постанова приймається судом за зверненням органу охорони державного кордону або Служби безпеки України, якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець та особа без громадянства будуть ухилятися від виїзду.
Іноземці та особи без громадянства, затримані за незаконне перебування на території України (всупереч забороні щодо в'їзду в Україну, за відсутності визначених законодавством та міжнародними договорами України підстав для перебування в Україні (транзитного проїзду через її територію), у тому числі перебування за чужими, підробленими, зіпсованими або такими, що не відповідають встановленому зразку, візою (дозволом), паспортним документом або прийняті на територію України на виконання міжнародних договорів про реадмісію осіб, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, розміщуються за рішенням адміністративного суду в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з регламентованим внутрішнім розпорядком на період, необхідний для підготовки їх видворення за межі України у примусовому порядку, але не більш як дванадцять місяців.
Представлені позивачем документи та пояснення відповідача свідчать про те, що реалізуючи свої права та свободи, відповідач міг встановленим порядком іммігрувати в Україну або іншу Європейську країну, не завдавши шкоди національним інтересам України. Проте вибрав найбільш легкий та незаконний спосіб перетину кордону без належних на це документів, намагався перетнути державний кордон України в напрямку країн Євросоюзу.
Згідно з ч.2 ст.14 Закону №3773 іноземці та особи без громадянства в разі незаконного перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України затримуються та в разі, якщо порушення ними законодавства України не передбачає кримінальної відповідальності, повертаються до країни попереднього перебування у встановленому порядку.
Встановлені судом обставини, а саме: відсутність у громадянина Грузії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 близьких родичів на території України, власного житла, джерел існування, наміру незаконного перетинання ним державного кордону з метою виїзду до країн Євросоюзу свідчать про те, що ним порушені вимоги ст.ст. 4, 9, 16 Закону №3773 та, відповідно до ч.1, 3 ст. 30 вказаного Закону підлягає поміщенню в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства та подальшому примусовому видворенню за межі території України.
Крім того, відповідач визнає факт спроби перетинання Державного кордону в напрямку країн Євросоюзу.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, які відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а позов таким, що підлягає до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.183-5, п.9 ч.1 ст.256 КАС України судові рішення у визначених цією статтею адміністративних справах у частині затримання іноземців та осіб без громадянства підлягають негайному виконанню.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі не належить стягувати зі сторін спору.
Керуючись ст. ст. 7- 14, 50, 69-71, 86, 94, 159 - 163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Примусово видворити громадянина Грузії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі України.
Затримати з метою примусово видворення громадянина Грузії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Постанову в частині затримання громадянина Грузії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року звернути до негайного виконання.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 17.07.2012 року.
Суддя Шинкар Т.І.