Постанова від 04.07.2012 по справі 2а/0270/2282/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2012 р. Справа № 2а/0270/2282/12

м. Вінниця

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Загороднюка Андрія Григоровича,

за участю:

секретаря судового засідання: Середюка М. А.,

позивача: ОСОБА_1,

відповідача: Трохименка М. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: ОСОБА_1

до: Калинівської районної державної адміністрації

про: визнання неправомірною відмови (рішення), -

ВСТАНОВИВ :

до Вінницького кружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із адміністративним позовом про визнання неправомірною відмови (рішення) Калинівської районної державної адміністрації.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що ОСОБА_1, подавши до Калинівської РДА заяву про розгляд питання щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації з землеустрою з метою отримання в оренду об'єкта водного фонду площею 1, 3 га, отримав відповідь-відмову з причини неможливості прийняття позитивного рішення за відсутності законодавчого регулювання процедури проведення земельних торгів. Позивач, вважаючи таку відмову неправомірною, звернувся до суду за захистом своїх інтересів.

В судовому засіданні позивач підтримав заявлений позов, вмотивував подання заяви бажанням займатись в майбутньому риборозведення, а тому вбачаючи незаконні перешкоди в цьому з боку відповідача, просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача заперечень не навів, зазначивши, що вирішення спору покладає на розсуд суду.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, надавши доказам юридичної оцінки, встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, що проживає в с. Корделівка Калинівського району Вінницької області, 02.04.2012 року звернувся до Калинівської райдержадміністрації з заявою про розгляд питання щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації з землеустрою з метою отримання в оренду об'єкта водного фонду площею 1, 3 га, що розташований на території Корделівської сільської ради за межами населеного пункту, для риборозведення з подальшою можливою передачею зазначених земель в оренду строком на 49 років.

Відповіддю Калинівської РДА від 23.04.2012 року № 01-11-1266 позивачу повідомлено, що надання земельних ділянок в оренду можливе лише на конкурсних засадах (на аукціоні), процедуру яких регулює постанова КМУ від 17.04.2008 року № 394, якою затверджений «Порядок проведення у 2008 році земельних аукціонів».

Так як вказаний Порядок на підставі рішення Конституційного Суду України від 11.11.2008 року № 25-рп/2008 визнаний неконституційним, Калинівська РДА через відсутність врегульованої процедури прийняття відповідного рішення не може вирішити питання ОСОБА_1

Проаналізувавши законодавчу базу, яка регулює дані спірні правовідносини, суд не погоджується з наданим відповідачем рішенням на заяву, а тому вбачає достатні правові підстави для задоволення адміністративного позову, керуючись наступною мотивацією.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Статтею 19 ЗК України передбачено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:

а) землі сільськогосподарського призначення;

б) землі житлової та громадської забудови;

в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;

г) землі оздоровчого призначення;

ґ) землі рекреаційного призначення;

д) землі історико-культурного призначення;

е) землі лісогосподарського призначення;

є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

У даному випадку, позивач бажає орендувати об'єкт водного фонду площею 1, 3 га.

Відповідно до ч.1 ст. 59 ЗК України, землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.

Частиною 4 цієї ж статті передбачено, що громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.

Згідно статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Об'єкт водного фонду площею 1, 3 га, щодо якого запитується дозвіл на виготовлення технічної документації з землеустрою, розташований на території Корделівської сільської ради за межами населеного пункту, саме тому суб'єктом розгляду даного питання є Калинівська РДА.

Для кінцевого бажаного результату -отримання позивачем землі в оренду, необхідно пройти певні етапи, одним з яких є виготовлення технічної документації з землеустрою.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про землеустрій», документація із землеустрою - це затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.

Статтею 8 визначено, що регулювання у сфері землеустрою здійснюють Верховна Рада України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, а також центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у межах повноважень, встановлених законом.

Згідно ст. 30 вказаного Закону, погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Згідно ч. 2 цієї ж статті, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Під час судового засідання встановлено, що ОСОБА_1 діяв у відповідності до вищевказаних приписів законодавства, дотримуючись встановленої процедури.

Частиною 3 ст. 123 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як встановлено, у даному випадку Калинівською РДА відмовлено позивачу у наданні дозволу на виготовлення технічної документації з землеустрою з метою отримання в оренду водного фонду площею 1, 3 га не на підставі жодної з вищеперелічених, а з тієї, що відсутнє законодавче регулювання здійснення земельних торгів.

Суд зазначає, що порядок передачі земельних ділянок в оренду передбачено ст. 124 ЗК України. Так, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, дійсно здійснюється на конкурсній основі, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Земельні торги також не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу.

Калинівська РДА вмотивувала відмову в задоволенні заяви позивача лише відсутністю правового врегулювання процедури проведення земельних аукціонів. Однак, дана ситуація жодним чином не може мати собою наслідком відмову у наданні дозволу на виготовлення технічної документації з землеустрою.

В будь-якому випадку, проведення аукціону є іншим, наступним етапом отримання громадянами земель, зокрема, водного фонду в оренду, а на даному етапі звернення до органів виконавчої влади, вирішується питання або надання дозволу на виготовлення технічної документації з землеустрою або відмови у таких діях з підстав, вичерпний перелік яких міститься в ч. 3 ст. 123 ЗК України.

При цьому, кількість та коло осіб, які можуть отримати такий дозвіл на ту саму земельну ділянку, законодавством не обмежується. Проте, законодавцем визначено, що орендувати земельну ділянку буде лише одна особа, визначена на конкурсних умовах (аукціонах).

На підставі вищевикладеного, встановлено, що Калинівська РДА під час розгляду заяви позивача та підготовки на неї відповіді порушила земельне законодавство, винесла безпідставне рішення-відмову, а тому суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову шляхом винесення рішення про зобов'язання Калинівської районної державної адміністрації надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення технічної документації з землеустрою з метою отримання земельної ділянки площею 1, 3 га під ставом, розташовану на території Корделівської сільської ради, для риборозведення, з подальшою можливою передачею земель в оренду строком на 49 років.

Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Також Кодекс адміністративного судочинства України закріплює положення, відповідно до яких усі рішення суб'єкта владних повноважень повинні бути прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України - за змістом цей критерій випливає з принципу законності, що закріплений у частині 2 статті 19 Конституції України.

Крім того, Кодекс адміністративного судочинства України закріплює положення, які зобовязують суб'єкта владних повноважень приймати рішення добросовісно та розсудливо.

Відповідно до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

З обставин адміністративної справи вбачається, що відповідачем не доведено правомірність оскаржуваного рішення, відтак позовні вимоги знайшли своє підтвердження під час розгляду адміністративної справи.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Калинівську районну державну адміністрацію надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення технічної документації з землеустрою з метою отримання земельної ділянки площею 1,3 га під ставом, розташовану на території Корделівської сільської ради, для риборозведення, з подальшою можливою передачею земель в оренду строком на 49 років.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Загороднюк Андрій Григорович