вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
16 травня 2012 р. 16:05 Справа №2а-374/12/0170/23
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі
головуючої судді Алексєєвої Т.В., при секретарі Гришанкові К.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Силікон Трейд Плюс"
до Управління державного комітету по земельних ресурсах в м. Ялта АР Крим
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим
про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій,
За участю:
від позивача - Новикова Н.В.
від відповідача - не з'явився
третя особа (Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим) - не з'явився
Обставини справи: Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Управління Держкомзему в м. Ялта АРК, в якому просить визнати протиправними дії Управління Державного комітету України із земельних ресурсів в м. Ялта Автономної Республіки Крим щодо встановлення на земельну ділянку, яка знаходиться у користуванні ПП «Силікон Трейд Плюс» відповідно до Договору оренди земельної ділянки від 20 листопада 2006р., коефіцієнту функціонального призначення 2,50.
Позовні вимоги мотивовані тим, що коефіцієнт функціонального призначення 2,50 застосовано протиправно, без урахування положень діючого законодавства та фактичного стану земельної ділянки.
07.05.2012 р. позивачем надана заява про збільшення позовних вимог, згідно якої позивач просить визнати протиправними дії Управління Державного комітету України із земельних ресурсів в місті Ялта Автономної Республіки Крим щодо застосування значення коефіцієнту функціонального призначення 2,50 при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні ПП «Силікон Трейд Плюс» відповідно до договору оренди земельної ділянки від 20.11.2006р.; зобов'язати Управління Державного комітету України із земельних ресурсів в місті Ялта Автономної Республіки Крим застосувати значення коефіцієнту функціонального призначення 0,5 «землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво» до закінчення будівництва та введення об'єкта в експлуатацію при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні ПП «Силікон Трейд Плюс» відповідно до договору оренди земельної ділянки від 20.11,2006р.; зобов'язати Управління Державного комітету України із земельних ресурсів в місті Ялта Автономної Республіки Крим дати нову виписку з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за договором оренди від 20.11.2006р з значення коефіцієнту функціонального призначення 0,5.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.
Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд,
20 жовтня 2006р. Алупкінська міська рада прийняла рішення №30/2 про передачу ПП «Силікон Трейд Плюс» (далі - Позивач) земельної ділянки в оренду строком на 49 років загальною площею 0,4767 га. (кадастровий номер 0111970200:01:004:0044), розміщений за адресою: м. Алупка, вул. 1-го Травня, в районі буд. №3 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, із земель загального користування Алупкінської міської ради по угіддях: «Землі для відпочинку та інші відкриті землі» в т.ч. «зелені насадження загального користування».
На підставі вищенаведеного Рішення міської ради було укладено Договір оренди земельної ділянки від 20 листопада 2006р. між Алупкінською міською радою та Позивачем (далі - Договір оренди) (державна реєстрація № 04070700006 від 23 квітня 2007 р.)
Орендар прийняв у користування земельну ділянку згідно Акту прийому-передачі від 20 листопада 2006р.
Управлінням Державного комітету України із земельних ресурсів в місті Ялта Автономної публіки Крим (далі - Відповідач) була надана виписка з технічної документації по нормативної грошової оцінки земельної ділянки (№ 55532/10-25-2 від 25.10.2011 року), згідно якої нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 6846604 (шість мільйонів вісімсот сорок шість тисяч шістсот чотири) грн. 61 коп.
Також, відповідно до витягу Відповідачем був встановлений коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки 2,50.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Державного комітету України із земельних ресурсів в місті Ялта Автономної публіки Крим (далі - Відповідач) була надана виписка з технічної документації по нормативної грошової оцінки земельної ділянки (№ 55532/10-25-2 від 25.10.2011 року), згідно якої нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 6 846604 (шість мільйонів вісімсот сорок шість тисяч шістсот чотири) грн. 61 коп.
Також, відповідно до витягу Відповідачем був встановлений коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки 2,50.
Відповідний коефіцієнт був встановлений відповідачем з урахуванням того, що цільове призначення земельної ділянки наданої позивачу - для будівництва і обслуговування багатоквартирного, багатофункціонального житлового будинку.
Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель регулюються Законом України «Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 року N 1378-IV.
Нормами статті 18 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів регламентований Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, міністерства аграрної політики України, міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 11.2006 № 18/15/21/11 (далі - Порядок).
П.1.2. зазначеного порядку визначає, що нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до абзацу 1 п. 3.5 Порядку, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Згідно п. 1.4. Договору оренди цільове призначення земельної ділянки - для будівництва і обслуговування багатоквартирного, багатофункціонального житлового будинку, земельна ділянка теперішній час вільна від забудови та некапітальних споруд, має ґрунтове покриття.
Згідно виписки із технічної документації по нормативній оцінці земельної ділянки, її цільове призначення: для будівництва та обслуговування багатоквартирного, багатофункціонального житлового будинку.
Під час судового розгляду справи встановлено, що на вказаній земельній ділянці Позивачем планується здійснити будівництво та обслуговування багатоквартирного, багатофункціонального житлового будинку, відповідно до цільового призначення земельної ділянки.
У відповідності до зазначеного порядку Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення населених пунктів нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою: Цн = ВхНп/Нк х Кф х Км.
де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);В витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях);Нп - норма прибутку (6 %);Нк - норма капіталізації (3 %);Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки. Коефіцієнт, який характеризує місцерозташування земельної ділянки (Км), обумовлюється трьома групами рентоутворювальних факторів регіонального, зонального та локального характеру і обчислюється і формулою Км = Кмі х Км2 х КмЗ, де Кмі - регіональний коефіцієнт, який характеризує залежність рентного доходу від місцеположення населеного пункту у загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва і розселення;Км2 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території в межах населеного пункту (економіко-планувальної зони); КмЗ - локальний коефіцієнт, який враховує місцерозташування земельної ділянки в межах економіко- планувальної зони.
Значення коефіцієнта Км3 є добутком коефіцієнтів, які враховують:чисельність населення, географічне положення, адміністративний статус населеного пункту та його господарські функції;входження в приміську зону міст з чисельністю населення 100 тис. чол. і більше наявність у населеного пункту статусу курорту ;входження до зон радіаційного забруднення.
Значення коефіцієнта Км2 визначається як добуток пофакторних оцінок з урахуванням вагової характеристики кожного з факторів.
Числові значення пофакторних оцінок приймаються в межах граничних значень коефіцієнтів Км2 для груп населених пунктів з різною чисельністю населення (з урахуванням нормативно сти і технічної документації та експертної оцінки.
Значення коефіцієнта КмЗ визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. При встановленні значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати його значення на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній Глянці. Установлення частки площі здійснюється переважно шляхом використання ГІС-технологій та електронних цифрових карт масштабу, не меншого, ніж 1:10000, - для міст з чисельністю населення понад 100 тис. чол. та 1:5000 - для інших населених пунктів.
Для обчислення КмЗ враховувати локальні фактори, наведені в додатку 1, табл. 3.7 (додається), при, добуток пофакторних оцінок не повинен бути нижче 0,50 і вище 1,50.
За випискою з технічної документації застосовується значення сукупного коефіцієнта КМЗ - 1,46, в розрахунку якого використовувалися наступні значення локальних коефіцієнтів за місцезнаходженням земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони: 1,20; 1,15; 1,10; 0,90; 0,90; 1,12; 1,09; 0.97. для земельної ділянки площею 0,4767 га.
За випискою з технічної документації від 08.11.2006р., № 15448-2/10-25 (на час укладення договору) застосовується значення сукупного коефіцієнта КМЗ - 1,07, в розрахунку якого використовувалися наступні значення локальних коефіцієнтів за місцезнаходженням земельної ділянки в межах економіко - планувальної зони: 1,10; 1,15; 1,08; 1,10; 0,90; 0,90; 0,90; 1,12; 1,10; 0,92; 1,05; 0,91; 0,90.
Розмір коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, визначається згідно із Додатком 1, таблиці 1.1 Порядку, де зазначено, що для земель, що зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво використовується коефіцієнт 0.5.
З п. 3.3 Порядку, який визначає формулу, за якою встановлюється нормативна грошова оцінка одного квадратного метру земельної ділянки населених пунктів, вбачається, що вказана оцінка залежить, зокрема, від коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо).
Зокрема, при оцінюванні 1 м2 земельної ділянки населених пунктів ураховується коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (землі житлової забудови - 1,0, землі промисловості - 1,2, землі комерційного використання - 2,5 тощо).
У разі якщо земельна ділянка перебуває на стадії будівництва або відведена під майбутнє будівництво, то до завершення будівництва, терміни якого визначено в проектній документації при нормативної грошової оцінки, застосовується коефіцієнт 0,5, що передбачено табл. 1.1 наведеного Порядку. При цьому, значення коефіцієнта функціонального використання слід визначати відповідно до кодів видів економічної діяльності, а не за формою власності суб'єкта господарської діяльності.
Як згадано вище, земельна ділянка надана для будівництва і обслуговування багатоквартирного багатофункціонального житлового будинку за договором оренди від 20.11,2006р.
Відповідно до довідки статистики одним з видів економічної діяльності організація будівництва об'єктів нерухомості для продажу чи здавання в оренду (код 70.11.0).
Будівництво розпочато у 2008 році, станом на сьогодні незавершене, що знайшло своє підтвердження матеріалами справи.
Відповідачем, у порядку ст.71 КАС України не надано доказів того, що будівництво, не земельній ділянці наданої позивачу завершено, і відповідно житловий будинок здано в експлуатацію.
Суд враховує, що рішення, дії суб'єкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Приймаючи рішення по справі або вчинюючи дію, суб'єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може проявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб'єкта, визначених законом.
Таким чином, Відповідач, який має відповідні повноваження, повинен був врахувати ці обставини, та при розрахунку орендної плати на земельну ділянку площею 0,4767 га. застосувати інший коефіцієнт функціонального призначення (0,5 «Землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво»).
За таких обставин, застосування коефіцієнту функціонального використання 2.50 до земельної ділянки площею 0.4767 га. суперечить нормам діючого законодавства України відтак Відповідач не вірно встановив значення коефіцієнту функціонального використання зазначеної земельної ділянки.
В судовому засіданні 16.05.12 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Відповідно до ст. 160 КАС України повний текст постанови виготовлено 21.05.12 р.
На підставі викладеного, керуючись статтями ст.ст.158,160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Визнати протиправними дії Управління державного комітету по земельних ресурсах в м. Ялта АР Крим щодо застосування значення коефіцієнту функціонального призначення 2,50 при визначенні нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які знаходяться у користуванні Приватного підприємства "Силікон Трейд Плюс" відповідно до договору оренди земельної ділянки від 21.11.2006 року.
3.Зобов'язати Управління державного комітету по земельних ресурсах в м. Ялта АР Крим застосувати значення коефіцієнту функціонального призначення 0,5 "землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво" до закінчення будівництва та введення об'єкта в експлуатацію, при визначенні нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які знаходяться у користуванні Приватного підприємства "Силікон Трейд Плюс" відповідно до договору оренди земельної ділянки від 21.11.2006 року.
4.Зобов'язати Управління державного комітету по земельних ресурсах в м. Ялта АР Крим вчинити дії щодо надання Приватному підприємству "Силікон Трейд Плюс" виписок з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за договором оренди земельної ділянки від 21.11.2006 року із зазначенням коефіцієнту функціонального призначення 0,5.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Алексєєва Т.В.