про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову
24 травня 2012 року Справа № 2а/0370/1339/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Дмитрука В.В.,
при секретарі судового засідання Сандовій Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку клопотання приватного підприємства «Універсам» про забезпечення адміністративного позову у справі за адміністративним позовом приватного підприємства «Універсам» до Городоцької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання дій неправомірними, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, зобов'язання вчинити дії,
Приватне підприємство «Універсам» звернулося з позовом до Городоцької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання дій неправомірними по розподілу сплачених приватним підприємством «Універсам» сум поточних податкових зобов'язань з орендної плати за погашення податкового боргу, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000921521 від 26.04.2012р., зобов'язання вчинити дії, зокрема, внести зміни до облікової картки особового рахунку платника податків ПП «Універсам» шляхом скасування (виключення) суми в розмірі 811638грн.73коп. з графи «Недоїмка» облікової картки особового рахунку платника ПП «Універсам».
23.05.2012р. позивачем подано клопотання про забезпечення адміністративного позову шляхом заборони Городоцькій МДПІ здійснювати розподіл (зарахування) сплачених позивачем поточних податкових зобов'язань по орендній платі за землю на погашення податкового боргу ПП «Універсам» по орендній платі за землю та пені.
Клопотання вмотивоване тим, що в разі невжиття заходів забезпечення адміністративного позову відповідачем буде продовжено зарахування поточних платежів в рахунок оспорюваного податкового боргу, що буде мати своїм наслідком виникнення нового податкового боргу, спричинить застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, тобто буде заподіяна шкода правам та інтересам підприємства, для відновлення яких необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Представники сторін в судове засідання не прибули, хоча й були належним чином повідомлені про час та місце судового розгляду, натомість представником позивача подано клопотання про розгляд заявленого клопотання про забезпечення позову за його відсутності.
Відповідно до ч.3 ст.118 КАС України питання про забезпечення адміністративного позову, про заміну одного способу забезпечення адміністративного позову іншим або про скасування заходів забезпечення адміністративного позову, крім випадків, встановлених частинами першою і другою цієї статті, вирішується в судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі; неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові таких питань.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши письмові докази, суд приходить до висновку про задоволення клопотання з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Згідно з ч.4 ст.117 КАС України адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Відповідно до п.288.7 ст.288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Згідно з п.287.4 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Таким чином, законодавством визначено обов'язок орендаря щомісячно вносити орендну плату за землю, відповідно вчинення податковим органом, до вирішення спору по суті, дій, спрямованих на погашення податкового боргу шляхом зарахування поточних платежів, що сплачуються позивачем може призвести до збільшення грошових зобов'язань з орендної плати за землю та подальшого нарахування штрафних (фінансових) санкцій, тобто існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі і для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Враховуючи наведене, суд вважає, що клопотання про забезпечення адміністративного позову підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 117, 118 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання приватного підприємства «Універсам» про забезпечення адміністративного позову у справі за адміністративним позовом приватного підприємства «Універсам» до Городоцької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання дій неправомірними, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Заборонити Городоцькій міжрайонній державній податковій інспекції здійснювати зарахування сплачених приватним підприємством «Універсам» поточних податкових зобов'язань по орендній платі за землю в рахунок погашення податкового боргу по орендній платі за землю та пені до вирішення справи по суті та набрання постановою суду законної сили.
Ухвала підлягає до негайного виконання.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.В.Дмитрук