Постанова від 14.06.2012 по справі 2а-2604/12/0170/1

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 червня 2012 р. Справа №2а-2604/12/0170/1

(11:53) м.Сімферополь

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Веретенниковій Ю.В., за участю

представника позивача - ОСОБА_1

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_2 до Управління Держкомзему у м.Ялта АР Крим, Державної податкової інспекції у м.Ялті АР Крим ДПС про визнання протиправними дій, визнання незаконним та скасування податкового повідомлення - рішення, спонукання до виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з позовом ОСОБА_2 до Управління державного комітету по земельних ресурсах в м.Ялта АР Крим, Державної податкової інспекції в м.Ялта АР Крим про визнання протиправними дій Управління державного комітету по земельних ресурсах в м.Ялта АР Крим з надання до ДПІ в м.Ялта інформації по розмір коефіцієнта функціонального використання земельних ділянок - 2,5 за 2011 рік відносно ОСОБА_2 - власника земельних ділянок площею 0,07 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0327) за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе для обслуговування будинку відпочинку на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯП № 381667 та земельної ділянки площею 0,4661 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0326) за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе для обслуговування будинку відпочинку на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 381666; визнання незаконним та скасування податкового повідомлення - рішення ДПІ в м.Ялта № 0002011701 від 16.12.2011 року; зобов'язання ДПІ в м.Ялта АР Крим здійснити перерахунок ставки земельного податку на земельну ділянку площею 0,07 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0327) за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе для обслуговування будинку відпочинку та земельну ділянку площею 0,4661 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0326) за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе для обслуговування будинку відпочинку, що належать на праві власності ОСОБА_2 з застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельних ділянок - 0,5 за період з 01.01.2011 року по 15.12.2011 року; зобов'язання ДПІ в м.Ялта виплатити суму різниці перерахунку податку за 2011 рік на земельну ділянку площею 0,07 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0327) за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе для обслуговування будинку відпочинку та земельну ділянку площею 0,4661 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0326) за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе на розрахунковий рахунок позивача, реквізити якого будуть надані.

Адміністративний позов мотивований тим, що позивач є власником земельної ділянки площею 0,07 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0327) та земельної ділянки площею 0,4661 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0326), які розташовані за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе, надані для обслуговування будинку відпочинку.

Позивач зазначає, що 16.12.2011 року ДПІ у м.Ялта прийнято податкове повідомлення - рішення № 0002011701, яким йому визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку в розмірі 32149,63 гривень.

Позивач пояснює, що земельний податок на вищевказану суму був розрахований податковим органом на підставі листа Управління Держкомзему в м.Ялта, в якому зазначено коефіцієнт функціонального призначення земельних ділянок, які знаходяться у власності ОСОБА_2, в розмірі - 2,5, в результаті чого з 01.01.2011 року по 15.12.2011 року йому було розраховано земельний податок з застосуванням коефіцієнта функціонального призначення земельних ділянок - 2,5, а з 16.12.2011 року - з застосуванням коефіцієнта функціонального призначення земельних ділянок - 0,5.

Позивач зазначає, що згідно листа Управління Держкомзему в м.Ялта від 17.01.2012 року вих. № 160-2/10-25-4 для розрахунку земельного податку за використання земельної ділянки для обслуговування будинку відпочинку не передбачено коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки - 2,5, а застосовується тільки коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки - 0,5, що також підтверджується випискою з технічної документації по нормативно- грошовій оцінці земельної ділянки № 6011-2/10-25-2 від 01.12.011 року.

Позивач пояснює, що саме протиправні дії Управління Держкомзему в м.Ялта щодо зазначення в листі, направленого на адресу ДПІ у м.Ялта, коефіцієнта функціонального використання належних йому на праві власності земельних ділянок в розмірі 2,5 та подальшого розрахунку ДПІ у м.Ялта земельного податку в сумі 32149,63 гривень, які виразилися в винесенні незаконного податкового повідомлення - рішення № 0002011701 від 16.12.2011 року, спричинили незаконне стягнення з ОСОБА_2 грошових коштів в сумі 32149,63 гривень, що підтверджується квитанцією про сплату земельного податку від 25.01.2012 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.04.2012 року по справі відкрито провадження по справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.04.2012 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, зазначених у ньому, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача Державної податкової інспекції у м.Ялті АР Крим ДПС у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив відмовити у їх задоволенні та пояснив, що в 2011 році розрахунок земельного податку був зроблений на підставі відомостей, що були надані Управлінням Держкомзему у м.Ялта АР Крим. Чому Управління зазначено коефіцієнт 2,5 відповідачу не відомо, але в грудні 2011 року ця помилка була виправлена та земельний податок позивачу був розрахований знову, але з грудня 2011 року.

Представник відповідача Управління Держкомзему у м.Ялта АР Крим у судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив, будь-яких клопотань суду не надслав.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи наявні докази для її розгляду по суті, суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представника третьої особи на підставі пояснень представників сторін та наявних в матеріалах справи доказів.

Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 ч.1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.п.41.1.1 п .41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Отже, враховуючи вищезазначене, Державна податкова інспекція у м.Ялті АР Крим ДПС у відносинах з ОСОБА_2 під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 19.03.2008 року (яке було чинним на час виникнення спірних правовідносин), Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що Управління Держкомзему у м.Ялта АР Крим є органом виконавчої влади АРК, який входить до єдиної системи державних органів земельних ресурсів.

Оскільки Управління Держкомзему у м.Ялта АР Крим є територіальним органом Державного комітету земельних ресурсів, підзвітний і підконтрольний Державному комітету земельних ресурсів України, здійснюючи свої завдання та функції у правовідносинах з фізичними та юридичними особами, він є суб'єктом владних повноважень.

Отже, суд приходить до висновку, що зазначений спір має ознаки публічно-правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства Окружним адміністративним судом АР Крим.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Повноваження в даній частині розмежовані п.12 розділу X Земельного Кодексу України, в якому вказано, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

За ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що позивачеві на праві приватної власності належать земельні ділянки:

- земельна ділянка площею 0,07 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0327), розташована за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе для обслуговування будинку відпочинку,

- земельна ділянка площею 0,4661 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0326), яка розташована за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе для обслуговування будинку відпочинку, що підтверджується договором купівлі - продажу земельної ділянки, посвідченим приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Лавриненко О.І., від 16.08.2006 року, реєстр № 1421; договором купівлі - продажу частки земельної ділянки, посвідченим приватним нотаріусом Ялтинського міського нотаріального округу Єпіфановим Ю.О. від 20.10.2006 року, реєстр № 5013; державним актом на право власності на земельну ділянку, копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Судом встановлено, що Управлінням Держкомзему у м.Ялта в.о. заступника начальника ДПІ в м.Ялта надіслано лист від 20.04.2011 року № 1832-2/10-25-4 щодо нормативної грошової оцінці 1 кв.м. земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта функціонального використання, з якого вбачається, що грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки ОСОБА_2 складає 620,26 гривень; коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки - 2,5.

Судом встановлено, що ДПІ у м.Ялта 16.12.2011 року прийнято податкове повідомлення - рішення № 0002011701, яким позивачеві визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку в розмірі 32149,63 гривень.

Позивачем зазначене податкове повідомлення - рішення отримано 19.12.2011 року.

Перевіряючи наявність підстав для задоволення позовних вимог, судом встановлено наступне.

Суд зазначає, що позивач причиною протиправності спірного податкового повідомлення - рішення зазначає той факт, що податковий орган при розрахунку земельного податку виходив з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розрахованої з застосуванням коефіцієнту функціонального призначення земельних ділянок- 2,5, який був зазначений Управлінням Держкомзему в м.Ялта у листі від 20.04.2011 року № 1832-2/10-25-41, замість 0,5.

Щодо обґрунтованості доводів позивача в цій частині, суд зазначає наступне.

За статтею 201 ЗК України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Закону України "Про оцінку земель"N 1378-IV від 11.12.2003 року нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель (стаття 5 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:

розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;

розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою ( стаття 18 Закону України "Про оцінку земель").

Суд зазначає, що земельна ділянка, розташована за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе, отже, знаходиться в межах м. Ялта.

За таких обставин, суд вважає правильним застосування при визначенні грошової нормативної оцінки зазначеної земельної ділянки Механізму нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів, встановленого Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 р. N 18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2006 р. за N 388/12262.

У розділі 3 Порядку закріплена нормативна грошова оцінка земель населених пунктів. В основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель. Населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах. Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою.

Згідно з п. 3.3 Порядку в цій формулі використовується коефіцієнт, який враховує функціональне використання земельної ділянки (Кф), табл. 1.1 (додаток 1 до Порядку).

Відповідно до п.3.5 Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

Коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.

Таблиця 1.1 визначає коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки, за якою категорії земель за функцією використання розподілено на 10 видів.

З довідки Управління Держкомзему у м.Ялта про склад земельних угідь від 29.05.2012 року № 2096-2/10-25-2 вбачається, що земельна ділянка, яка знаходиться у власності ОСОБА_2, для обслуговування будинку відпочинку, площею 0,4661 га, розташована за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе, за статистичним звітом Держкомзему України «Облік землі» (форма 6 - зем) рахується на обліку: ряд.2.9, шифр 39 «несільськогосподарська підприємницька діяльність»; за видами земельних угідь - графа 34,55,57,80 «Забудовані землі», в т.ч. «землі для відпочинку та інші відкриті землі», в т.ч. «землі, призначені для проведення відпочинків», в т.ч. «землі, що знаходяться в користуванні або власності всіх юридичних та фізичних осіб - рекреаційного призначення».

Отже, земельні ділянки, які знаходяться у власності позивача, відносяться до земель рекреаційного призначення.

Відповідно до таблиці 1.1 додатку 1 до Порядку для земель оздоровчого та рекреаційного призначення застосовується коефіцієнт функціонального використання 0,5.

Отже, з вищевикладеного вбачається, що для земель рекреаційного призначення застосовується коефіцієнт функціонального використання 0,5.

Необхідність застосування коефіцієнту функціонального користування в розмірі 0,5 для земельних ділянок позивача підтверджується також наступними доказами:

- випискою Управління Держкомзему у м.Ялта АРК з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки вих.6011-2/10-25-2 від 01.12.2011 року, з якої вбачається, що коефіцієнт функціонального призначення, який має застосовуватися до земельних ділянок, що належать позивачеві, складає 0,5;

- листом Управління Держкомзему у м.Ялта АРК від 14.12.2011 року № 7313-2/10-25-4, з якого вбачається, що нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельних ділянок ОСОБА_2 площею 0,07 га та 0,4661 га з коефіцієнтом функціонального використання Кф=0,5, складає 124,05 гривень;

- листом Управління Держкомзему у м.Ялта АРК від 08.02.2012 року № 498 - 2/10-25-4, направленого Голові комісії з проведення реорганізації ДПІ в м.Ялта АРК, заступнику начальника ДПІ в м.Ялта, з якого вбачається, що земельні ділянки, які знаходяться у власності позивача, відносяться до земель рекреаційного призначення. ОСОБА_2 не здійснює підприємницьку діяльність, що підтверджується відсутністю коду виду економічної діяльності в технічній документації з землеустрою та свідоцтва про реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності. При розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні (власності) громадян, віднесеного до земель рекреаційного призначення, необхідно застосовувати коефіцієнт функціонального призначення 0,5.

Таким чином, суд зазначає, що вищевказане є належним доказом того, що для

розрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що належать позивачеві, які віднесено до земель рекреаційного призначення, необхідно застосовувати коефіцієнт функціонального призначення 0,5.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає необхідним визнати протиправними дії Управління державного комітету по земельних ресурсах у м.Ялта АР Крим щодо направлення до ДПІ у м.Ялта листа від 20.04.2011 року № 1832-2/10-25-4 з зазначенням нормативної грошової оцінки 1 кв.м. земельної ділянки, що належить ОСОБА_2, яка розташована в зоні Оползневе, район НОМЕР_1, в розмірі 620,26 гривень, з урахуванням коефіцієнта функціонального використання земельних ділянок - 2,5.

Стосовно позовних вимог про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення - рішення ДПІ в м.Ялта № 0002011701 від 16.12.2011 року; зобов'язання ДПІ в м.Ялта АР Крим здійснити перерахунок ставки земельного податку на земельну ділянку площею 0,07 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0327) за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе для обслуговування будинку відпочинку та земельну ділянку площею 0,4661 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0326) за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе для обслуговування будинку відпочинку, що належать на праві власності ОСОБА_2, з застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельних ділянок -0,5 за період з 01.01.2011 року по 15.12.2011 року, суд зазначає наступне.

Порядок, підстави та строки сплати земельного податку в 2011 році передбачені Податковим кодексом України, який набрав чинності з 01.01.2011 року.

Відповідно до п.286.1 ст.286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Відповідні центральні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.286.5 ст.286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.

З розрахунку земельного податку, наданого податковим органом, судом встановлено, що при визначенні у податковому повідомленні - рішенні № 0002011701 від 16.12.2011 року позивачеві суми податкового зобов'язання з земельного податку в розмірі 32149,63 гривень, податковий орган виходив з наступного:

- за період з 1 січня - 15 грудня 2011 року податковим органом визначено позивачу податкове зобов'язання з земельного податку в розмірі 31858,11 гривень, виходячи з коефіцієнту функціонального використання 2,5: 509,44 гривень (Кф 2,5) х 1,152 х 1,059 х 5361 (загальна площа земельної ділянки) = 33318,64/365х349;

- за період з 16 грудня - 31 грудня 2011 року податковим органом визначено позивачу податкове зобов'язання з земельного податку в розмірі 291,52 гривень, виходячи з коефіцієнту функціонального використання 0,5:124,05 (Кф 0,5) х 5361 (загальна площа земельної ділянки) х 1 % = 6650,32/365 х 16.

Отже, з вищевикладеного вбачається, що податковий орган при визначенні позивачеві податкового зобов'язання з земельного податку за період з 1.01.2011 року по 15.12.2011 року застосував коефіцієнт функціонального використання 2,5, при цьому, з 16.12.2011 року по 31.12.2011 року - застосував коефіцієнт функціонального використання 0,5.

Податковий орган обґрунтовує застосування коефіцієнту функціонального використання при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку позивачеві податкового зобов'язання з земельного податку саме у такому розмірі тим, що до податкове зобов'язання за період з 1 січня - 15 грудня 2011 року визначено на підставі листа Управління Держкомзему у м.Ялта АРК, який надійшов відповідачеві 20.04.2011 року, в якому ОСОБА_2 встановлено коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки - 2,5; податкове зобов'язання за період з 16 грудня - 31 грудня 2011 року визначено на підставі листа Управління Держкомзему у м.Ялта АРК, який надійшов відповідачеві 16.12.2011 року, в якому ОСОБА_2 встановлено коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки - 0,5.

Проаналізувавши вищевикладене, враховуючи, що податкове зобов'язання податковим органом за період з 1 січня - 15 грудня 2011 року визначено позивачеві з урахуванням коефіцієнту функціонального використання 2,5, застосування якого для земельних ділянок позивача суд визнав необґрунтованим; за період з 16 грудня - 31 грудня 2011 року податковим органом правомірно визначено податкове зобов'язання з земельного податку з застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки 0,5; приймаючи до уваги, що суд не вправі, підміняючи податковий орган, самостійно розраховувати податкове зобов'язання з земельного податку позивачеві за вищевказаний період, суд вважає необхідним скасувати податкове повідомлення - рішення ДПІ у м.Ялта № 0002011701 від 16.12.2011 року.

При цьому, суд не визначає спірне податкове повідомлення - рішення ДПІ у м.Ялта № 0002011701 від 16.12.2011 року протиправним, у зв'язку з тим, що податковий орган, розраховуючи позивачеві податкове зобов'язання з земельного податку керувався неправильними даними, наданими Управлінням Держкомзему у м.Ялта АРК в листі від 20.04.2011 року, в якому ОСОБА_2 встановлено коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки - 2,5.

При цьому, враховуючи, що суд визнав невірним застосування коефіцієнту 2,5 при визначенні позивачеві податкового зобов'язання з земельного податку за період з 1 січня - 15 грудня 2011 року, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги щодо зобов'язання ДПІ у м.Ялті АР Крим ДПС здійснити перерахунок ставки земельного податку на земельну ділянку площею 0,07 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0327) за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе для обслуговування будинку відпочинку та земельну ділянку площею 0,4661 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0326) за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе для обслуговування будинку відпочинку, що належать на праві власності ОСОБА_2, з застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельних ділянок -0,5 за період з 01.01.2011 року по 15.12.2011 року.

Щодо позовних вимог про зобов'язання ДПІ в м.Ялта виплатити позивачу суму різниці перерахунку податку за 2011 рік на земельну ділянку площею 0,07 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0327) за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе для обслуговування будинку відпочинку та земельну ділянку площею 0,4661 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0326) за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе на розрахунковий рахунок позивача, реквізити якого будуть надані, суд зазначає наступне.

Порядок повернення платнику податків надмірно сплачених грошових коштів передбачених статтею 43 ПК України.

Відповідно до п.43.3 ст.43 ПК України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Згідно з п.43.4 ст.43 ПК України платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Відповідно до п.43.5 ст.43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.

На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.

Отже, з вищевикладеного вбачається, що обов'язковою умовою для повернення платнику податків надміру сплачених сум грошових зобов'язань є подання платником податків заяви про таке повернення.

Враховуючи, що на момент звернення позивача з зазначеним позовом до суду податкове повідомлення - рішення ДПІ у м.Ялта № 0002011701 від 16.12.2011 року, яким за період з 1 січня - 15 грудня 2011 року визначено позивачеві податкове зобов'язання з земельного податку з урахуванням коефіцієнту функціонального використання 2,5, скасовано не було, у позивача не було правових підстав для звернення до відповідача з заявою про повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань.

Отже, приймаючи до уваги, що позивач до ДПІ у м.Ялта АРК ДПС з заявою про повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань не звертався, отже, ОСОБА_2 не дотримано процедуру, встановлену ст.43 ПК України, для повернення сум грошового зобов'язання, таким чином, зазначені позовні вимоги про зобов'язання ДПІ у м.Ялті виплатити суму різниці перерахунку податку за 2011 рік на земельну ділянку площею 0,07 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0327) за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе для обслуговування будинку відпочинку та земельну ділянку площею 0,4661 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0326) за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе на розрахунковий рахунок позивача, реквізити якого будуть надані, є передчасними та не підлягають задоволенню.

Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

У зв'язку зі складністю справи судом 14.06.2012 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 19.06.2012 року постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити частково.

2.Визнати протиправними дії Управління державного комітету по земельних ресурсах у м.Ялта АР Крим щодо направлення до ДПІ у м.Ялта АР Крим листа від 20.04.2011 року № 1832-2/10-25-4 з зазначенням нормативної грошової оцінки 1 кв.м. земельної ділянки, що належить ОСОБА_2, яка розташована в зоні Оползневе, район НОМЕР_1, в розмірі 620,26 гривень, з урахуванням коефіцієнта функціонального використання земельних ділянок - 2,5.

3.Скасувати податкове повідомлення - рішення ДПІ у м.Ялта АР Крим № 0002011701 від 16.12.2011 року.

4.Зобов'язати ДПІ у м.Ялті АР Крим ДПС здійснити перерахунок ставки земельного податку на земельну ділянку площею 0,07 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0327) за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе для обслуговування будинку відпочинку та земельну ділянку площею 0,4661 га (кадастровий номер 0111949300:02:001:0326) за адресою: АР Крим, м.Ялта, с.Оползневе для обслуговування будинку відпочинку, що належать на праві власності ОСОБА_2, з застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельних ділянок -0,5 за період з 01.01.2011 року по 15.12.2011 року.

5. В іншій частині позову відмовити.

6. Стягнути на користь ОСОБА_2 з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 110,19 гривень.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання уразі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Трещова О.Р.