Постанова від 11.06.2012 по справі 2а-3577/12/0170/22

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 червня 2012 р. (11:47) Справа №2а-3577/12/0170/22

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Радчука А.А., при секретарі судового засідання Реут А.Ю., за участю представників сторін

прокурора - Куртбедінова Л.Х.

від позивачів - не з'явились,

від відповідача - не з'явився,

від третьої особи - не з'явився,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Заступника прокурора м.Ялта діючого в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АРК та Державного підприємства "Лівадія"

до Управління Держкомзему в м.Ялта АРК

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Дубрава ЮБК"

про скасування реєстрації договору оренди на земельну ділянку.

Обставини справи. Заступник прокурора м. Ялта діючи в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АРК, Державного підприємства "Лівадія" звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із позовом до Управління Держкомзему в м.Ялта АРК про визнання бездіяльність Управління Держкомзему у м. Ялта щодо відмови у скасування реєстрації запису договору оренди земельної ділянки площею 0,3001 га (кадастровий номер 0111900000:01:016:0062),за адресою: м м.Ялта, між вул.ПБШ і хлібокомбінатом, що здійснений в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди за № 040800700060 -протиправною; зобов'язати Управління Державного комітету земельних ресурсів України в м. Ялта АР Крим скасувати запис про державну реєстрацію договору оренди на земельну ділянку площею 0,3001 га, яка розташована за адресою: м.Ялта, між вул.ПБШ і хлібокомбінатом, що здійснений в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди за № 040800700060.

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Господарського суду АР Крим від 12.07.2011 року по справі №5002-15/1896-2011 визнано недійсним договір оренди земельної ділянки площею 0,3001 га (кадастровий номер 0111900000:01:016:0062),за адресою: м м.Ялта, між вул.ПБШ і хлібокомбінатом, укладений 26.06.2008 року між Ялтинською міською радою та ТОВ «Дубрава ЮБК» зареєстроване в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди за № 040800700060. Враховуючи прийняте судове рішення, прокурор та позивачі вважають, що у відповідності до вимог Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 року № 1021, запис про державну реєстрацію документа, що посвідчує право на земельну ділянку, в розділі Книги записів у паперовому вигляді підлягає скасуванню. У зв'язку з чим, на думку прокурора та позивачів бездіяльність відповідача, щодо не проведення скасування запису про державну реєстрацію договору оренди є протиправною.

Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.04.2012 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду, до участі у справі залучено третю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Дубрава ЮБК".

Прокурор прокуратури АР Крим Куртбедінова Л.Х. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав викладених у позові, просила останні задовольнити.

Представники позивачів в судове засідання не з'явились, про день, місце і час розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, місце і час розгляду справи повідомлявся неодноразово належним чином, про прчини неявки суд не повідомив.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про день, місце і час розгляду справи повідомлявся неодноразово належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Вислухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи та надавши оцінку наявним, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з Державним актом на право постійного користування землею І-КМ №002302 від 09.12.1999 року ДП «Лівадія» надано у постійне користування земельна ділянка площею 118,43 га.

Далі, 26.06.2008 року між Ялтинською міською радою та третьою особою ТОВ «Дубрава ЮБК» укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,3001 га (кадастровий номер 0111900000:01:016:0062) за адресою: м м.Ялта, між вул.ПБШ і хлібокомбінатом, та останній зареєстрований у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди за № 040800700060, який рішенням Господарського суду АР Крим від 12.07.2011 року по справі №5002-15/1896-2011 визнано недійсним.

Згідно з ч. 1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ст. 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади -мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.

Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами (ст. 10 Закону).

Ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлює, що сільські, селищні, міські, районні в місті, районні, обласні ради проводять свою роботу сесійно. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні й інші акти у формі рішень, що доводяться до відома населення.

Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

Порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України.

Серед передбачених ст. 12 ЗК України повноважень сільських, селищних , міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам, надання їх у користування відповідно до вимог цього кодексу.

У ст.78 ЗК України визначено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Згідно зі ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ст. 122 ЗК України).

У ст.125 ЗК України встановлено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

На час розгляду справи діє Постанова КМУ № 1021 від 09.09.2009 року, якою затверджений Порядок ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (далі Порядок №1021). У п.1 цього Порядку вказано, що він визначає процедуру ведення за формою згідно з додатком Поземельної книги - документа, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, обмеження на використання земельної ділянки, суб'єктів прав на земельну ділянку та правовстановлюючі документи, а також дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, її цільове призначення, склад земельних угідь. Поземельна книга є власністю держави.

Відповідно до п. 3 Порядку №1021 облік поземельних книг ведеться відповідно до Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 1998 р. N 1893. Територіальний орган Держкомзему забезпечує зберігання поземельних книг з метою запобігання їх викраденню, втраті, знищенню або пошкодженню. Відповідальність за організацію зберігання поземельних книг несе керівник територіального органу Держкомзему згідно із законодавством. Поземельні книги зберігаються довічно.

Згідно з п.6 Порядку поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку: у паперовому вигляді - територіальними органами Держкомзему; в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" (далі - Центр кадастру) в районах, містах обласного (республіканського Автономної Республіки Крим) значення, мм. Києві та Севастополі, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру (далі - автоматизована система).

Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється після визначення кадастрового номера в установленому порядку та прийняття відповідним органом, який здійснює розпорядження землями, рішення про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність (користування) чи після формування земельної ділянки на підставі документації із землеустрою за рішенням власника земельної ділянки про поділ або об'єднання земельних ділянок (п.13-1 Порядку №1021).

Відповідно до п. 27 Порядку №1021 запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) посадовою особою територіального органу Держземагентства на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису здійснюється шляхом внесення до автоматизованої системи відомостей про скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів посадової особи, яка скасувала (поновила) запис, та формування з використанням автоматизованої системи нових аркушів Поземельної книги, що засвідчується підписом посадової особи та скріплюється печаткою територіального органу Держземагентства (п. 28 Порядку №1021).

Як зазначено вище рішенням Господарського суду АР Крим від 12.07.2011 року по справі №5002-15/1896-2011 визнано недійсним договір оренди земельної ділянки площею 0,3001 га (кадастровий номер 0111900000:01:016:0062),за адресою: м м.Ялта, між вул.ПБШ і хлібокомбінатом, укладений 26.06.2008 року між Ялтинською міською радою та ТОВ «Дубрава ЮБК» зареєстроване в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди за № 040800700060.

В судовому засіданні сторонами не надано доказів прийняття відповідачем, або іншим органом місцевого самоврядування, на якого покладено обов'язок щодо вирішення питання користування землями комунальної власності, які належать громаді м.Ялта, в порядку, передбаченому ЗК України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", будь-якого рішення, щодо надання у власність (користування, в тому числі на правах оренди) третій особі земельної ділянки.

Таким чином, виходячи з системного аналізу наведених норм діючого законодавства, приймає до уваги ст. 19 Конституції України, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача повноважень на скасування запису про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки без відповідного рішення суду про зобов'язання вчинити певні дії, а саме: скасувати запис про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки.

Суд також зауважує, що згідно вказаного рішення Господарського суду АР Крим суд не вирішував питання щодо скасування запису про державну реєстрацію договору оренди, а відтак, відсутні підстави для задоволення адміністративного позову в частині позивних вимог про визнання бездіяльність Управління Держкомзему у м. Ялта, щодо відмови у скасування реєстрації запису про державну реєстрацію договору оренди.

Що ж стосується іншої частини позовних вимог, то оскільки на час розгляду справи договір оренди спірної земельної ділянки рішенням суду скасовано, суд дійшов висновку про існування підстав для задоволення позову шляхом спонукання відповідача згідно з Порядком № 1021 внести в Поземельну книгу відомості щодо скасування запису про державну реєстрацію договору оренди на земельну ділянку площею 0,3001 га, яка розташована за адресою: м.Ялта, між вул.ПБШ і хлібокомбінатом, що здійснений в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди за № 040800700060.

Під час судового засідання, яке відбулось 11.06.2012 року оголошено вступну та резолютивну частину постанови. Повний текст постанови складено 18.06.2012 року.

Керуючись ст.ст. 160-163 , 267 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ.

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Зобов'язати Управління Державного комітету земельних ресурсів України в м. Ялта АР Крим скасувати запис про державну реєстрацію договору оренди на земельну ділянку площею 0,3001 га, яка розташована за адресою: м.Ялта, між вул.ПБШ і хлібокомбінатом, що здійснений в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди за № 040800700060.

3. В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Радчук А.А.