вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
12 січня 2012 р. Справа №2а-14007/11/0170/16
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Александрова О.Ю., при секретарі Сидельової М.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1, довіреність № 09-2265 від 02.08.11, посвідчення №1394;
відповідач - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Сімферопольського міського центру зайнятості
до ОСОБА_2
про стягнення
Сімферопольський міський центр зайнятості (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із адміністративним позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач) про стягнення незаконно виплаченої допомоги по безробіттю у сумі1152,01 грн.
Позовні вимоги мотивовані ч.2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" відповідно до якої застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
12.01.12р позивачем до суду було надано клопотання про зменшення позовних вимог на 360,00грн, тобто сума заборгованості ОСОБА_2 складає 792,01грн.
У судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні уточнених позовних вимог.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення належним чином. Заперечення на позовну заяву, а також клопотання про відкладення розгляду справи або розгляд справи за його відсутності до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
04.03.2009р. відповідач - ОСОБА_2 звернулась до Сімферопольського міського центру зайнятості з метою пошуку роботи. У зв'язку з відсутністю підходящої роботи 11 березня 2009р ОСОБА_2 наданий статус безробітної та призначена допомога по безробіттю як незастрахованій особі без урахування стажу.
У день надання статусу безробітного ОСОБА_2 надала до центру зайнятості заяву, у якій зазначила, що у разі укладання договору цивільно-правового характеру, або заняття діяльністю, що приносить дохід, вона обов'язується негайно повідомити центру зайнятості. (а.с.6).
08.09.2009р ОСОБА_2 знята з обліку у зв'язку з працевлаштуванням.
Працевлаштування Відповідача підтверджується копією договору на надання послуг від 01.07.2009р між відповідачем та ТОВ «АКЮМЕН АУТСОРПП».(а.с.8), додатком до особового рахунку (а.с.9) та актом приймання роботи до договору підряду від 01.08.2009р. (а.с.10).
Розмір допомоги по безробіттю, виплаченої відповідачу у період з 01.06.2009р по 07.09.2009р, становить 1152,01, зокрема, за липень, серпень та вересень -792,01 грн, що підтверджується довідкою Сімферопольського міського центру зайнятості №0150101079 від 19.11.2010р.(а.с.11).
10.12.2010р Сімферопольським міським центром зайнятості виданий наказ №183 про стягнення з ОСОБА_2 незаконно виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 1152,01грн (а.с.12). Зазначений наказ направлений на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією та отриманий 28.12.2010р, що підтверджується поштовим повідомленням №1684600(а.с.14).
Як вбачається із преамбули закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-III від 02.03.2000р. (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Згідно п.4,5,6 ст.12 Закону виконавча дирекція Фонду та її робочі органи:
1) здійснюють облік та ведуть реєстр платників страхових внесків;
2) провадять збір страхових внесків;
3) здійснюють оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах затвердженого бюджету;
4) виплачують забезпечення та надають соціальні послуги, передбачені цим Законом, забезпечують здійснення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання настанню страхових випадків;
5) контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Відповідно до ч.2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною 3 ст. 36 Закону передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Як вбачається із ч.1,2 ст.22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" право на виплату допомоги по безробіттю мають застраховані та незастраховані особи, які в установленому законом порядку визнані безробітними.
Згідно ст.2 Закону України "Про зайнятість населення"№803-ХІІ від 01.03.1991р. безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Згідно п. "б"ч.3 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
22.11.2010р ОСОБА_2 було надіслано запрошення про необхідність відвідати центр зайнятості для вирішення питання про повернення незаконно отриманого пособія по безробіттю. Відповідач по даному запрошенню не з'явилась.
Заявою від 12.01.12р до суду надано клопотання про зменшення позовних вимог та у якому просить про стягнення з відповідача заборгованості у сумі 792,01грн., які прийняти судом.
Таким чином, заборгованість відповідача станом на день судового засідання 12.01.12р складає 792,01грн.
За таких обставин, позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються матеріалами справи, та підлягають задоволенню.
В судовому засіданні, що відбулося 12.01.2012р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови, у повному обсязі постанову складено 16.01.2012р.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд
1.Адміністративнийпозовзадовольнити.
2.Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, АР Крим, 95001, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Сімферопольського міського центру зайнятості незаконно отриману суму допомоги по безробіттю у розмірі 792,01грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Александров О.Ю.