Постанова від 15.06.2012 по справі 2а-2735/12/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 червня 2012 р. Справа №2а-2735/12/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Ольшанської Т.С., при секретарі Ківа А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Кримське підприємство по племінній справі у тваринництві"

до Сімферопольської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби

про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій,

за участю:

представника позивача - не з'явився,

представника відповідача - Бугайчук В.А., довіреність №7/9/10 0 від 21.05.2012.

Обставини справи: Відкрите акціонерне товариство "Кримське підприємство по племінній справі у тваринництві" звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Сімферопольської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби, в якому просить:

- визнати протиправними дії Сімферопольської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби щодо відмови ВАТ "Кримське підприємство по племінній справі у тваринництві" у підтвердженні статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік;

- зобов'язати Сімферопольську міжрайонну державну податкову інспекцію АР Крим Державної податкової служби видати ВАТ "Кримське підприємство по племінній справі у тваринництві" довідку про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік.

Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12.03.2012 відкрито провадження по справі і закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 28.03.2012 витребувано від Сімферопольської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби наступні документи: докази наявності боргу ВАТ "Кримське підприємство по племінній справі у тваринництві" по коду платежу 11010100 в розмірі 46,94 грн., по коду платежу 19040100 в розмірі 386,06 грн.; коли борг ВАТ "Кримське підприємство по племінній справі у тваринництві" утворився у загальній сумі 433,00 грн., якими документами підтверджується наявність даного боргу (або погашення його); виписку з картки особового рахунку.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 28.03.2012 зупинено провадження у справі до одержання витребуваних документів судом.

12.06.2012 провадження у справі поновлено.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про місце, час та день його проведення був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував на позов, в яких вказав, що відсутні підстави для задоволення позову.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Регулювання відносин у сфері справляння податків і зборів, порядку їх адміністрування, кола суб'єктів податкових правовідносин та відповідальності за порушення податкового законодавства належать до сфери дії Податкового кодексу України (далі - ПКУ).

Починаючи з 01.01.2011, повноваження, підстави та спосіб дій органів державної податкової служби та їх посадових осіб, права, обов'язки та відповідальність платників податків визначені ПКУ.

Згідно до статті 15 ПКУ платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відкрите акціонерне товариство "Кримське підприємство по племінній справі у тваринництві" зареєстроване у якості юридичної особи 06.10.1998 Сімферопольською районною державною адміністрацією АР Крим, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію серія А00 №441111.

Згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АА №463238 позивачу надано право на:

- розведення великої рогатої худоби (01.21.0);

- розведення свиней (01.23.0);

- вирощування зернових та технічних культур (01.11.0);

- роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту ( 52.11.0);

- неспеціалізована оптова торгівля харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами ( 51.39.0);

- надання послуг у тваринництві ( 01.42.0).

Згідно довідки від 02.03.2000 №15, ВАТ "Кримське підприємство по племінній справі у тваринництві" взято на облік як платника податків у ДПІ в Сімферопольському районі.

Відповідно до статті 301 ПКУ платниками фіксованого сільськогосподарського податку (далі -ФСП) з урахуванням обмежень, встановлених пунктом 301.6 цієї статті, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Для набуття і підтвердження статусу платника ФСП сільськогосподарським товаровиробникам до 1 лютого поточного року необхідно надати до податкових органів перелік документів, визначених статтею 308 Кодексу, а саме:

-загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

-звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - органу державної податкової служби за місцем розташування такої земельної ділянки;

-розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади з питань державної аграрної політики за погодженням з центральним органом державної податкової служби;

- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

У відомості (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються відомості про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Судом встановлено, що позивачем були спрямовані усі необхідні документи для підтвердження статусу платника ФСП до Сімферопольської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби, проте 23.02.2012 №76 8/10/1501 відповідач повідомив про відсутність підстав для підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік з посилання на те, що станом на 01.01.2012 враховується заборгованість у сумі 46,94 (за кодом платежу: 11010100) та у сумі 386,06 грн. (за кодом платежу 19040100).

Оцінюючи правомірність рішення про відмову у підтвердження статусу платника ФСП від 23.02.2012, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Отже "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.

"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Згідно пункту 54.1. статті 54 ПКУ платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Судом встановлено, що у 2011 році відповідач відмовив позивачу в наданні статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку з тих ж самих підстав ( наявності податкового боргу у сумі 46,94 грн. (по коду 11010100) та 386,06 грн. (по коду 19040100).

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 29.04.2011 у справі №2а-3092/11/0170/25 позов Відкритого акціонерного товариства «Кримське підприємство по племінній справі у тваринництві» задоволено. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Сімферопольському районі щодо відмови ВАТ «Кримське підприємство по племінній справі у тваринництві» в наданні статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку, оформлені письмовим повідомленням № 567\10\1503 від 11 лютого 2011 року. Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Сімферопольському районі надати Відкритому акціонерному товариству «Кримське підприємство по племінній справі у тваринництві» довідку про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2011 рік.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 10.08.2011 апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Сімферопольському районі залишено без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.04.2011 у справі №2а-3092/11/0170/25 залишено без змін. Де встановлено, що ніякого податкового боргу у позивача не існує.

Відповідно до частини 1 статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд враховує, що рішення, дії суб'єкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Приймаючи рішення по справі або вчинюючи дію, суб'єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може проявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб'єкта, визначених законом.

Суд також враховує, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.

Суд зазначає, що статтею 301 ПКУ передбачений порядок реєстрації платника ФСП.

Порядок підтвердження статусу платника ФСП встановлений у статті 308 ПКУ, яка не містить в собі заперечень проти підтвердження статусу платника за умови наявності податкового боргу.

Суд зазначає, що пунктом 308.6 статті 308 Податкового кодексу України передбачені підстави скасування реєстрації сільськогосподарського товаровиробника платником фіксованого сільськогосподарського податку:

308.6.1. у разі подання платником податку письмової заяви щодо добровільного зняття з такої реєстрації;

308.6.2. за рішенням органу державної податкової служби:

а) якщо такий платник податку ліквідується, у тому числі шляхом злиття, приєднання або перетворення;

б) у разі встановлення за результатами документальної перевірки недотримання платником податку положень статті 301 цієї глави. При цьому такий платник податку зобов'язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування починаючи з наступного місяця після місяця, у якому було встановлено таке порушення.

Таким чином, пунктом 308.6 статті 308 Податкового кодексу України передбачено підстави, при яких реєстрація сільськогосподарського товаровиробника платником фіксованого сільськогосподарського податку скасовується.

Вищевказане підтверджує наявність права у податкового органу скасувати діючу реєстрацію сільськогосподарського товаровиробника платником фіксованого сільськогосподарського податку, а не відмовити у підтвердженні статусу платника такого податку.

З матеріалів справи вбачається, що позивач фактично звернувся про підтвердження такого статусу, оскільки він у попередньому році був зареєстрований платником фіксованого сільськогосподарського податку.

Більш того, суд, з урахуванням положень пункту 308.6 статті 308 ПКУ, зазначає, що скасування такої реєстрації проводиться за результатами документальної перевірки недотримання платником податку положень статті 301 ПК України.

Як встановлено вище, тільки за результатами проведення документальної перевірки недотримання платником податку положень статті 301 Податкового кодексу України податковий орган може прийняти рішення про скасування реєстрації платника фіксованого сільськогосподарського податку.

Вказані факти свідчать про те, що відмова відповідача викладена відповідачем у листі від 23.02.2012 не є такою, що прийнята на підставі закону, безсторонньо (неупереджено), добросовісно та у відповідності до наданих податковому органу повноважень. Така відмова є необґрунтованою і протиправною, а тому підлягає скасуванню.

Виходячи з викладеного, суд не приймає до уваги доводи відповідача, на які він посилався в обґрунтування правомірності прийнятого рішення.

З урахуванням положень статті 308 ПК України, суд зобов'язує відповідача видати позивачу довідку про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку позивача на 2012 рік.

Таким чином позов підлягає задоволенню.

Під час прийняття постанови суд, зокрема, вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (стаття 161 КАС України).

Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) (частина перша статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.

Водночас пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.

З огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами суд вважає необхідним стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.

В судовому засіданні 15.06.2012 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Відповідно до статті 160 КАС України повний текст постанови виготовлено 20.06.2012.

Керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Визнати протиправними дії Сімферопольської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби щодо відмови ВАТ "Кримське підприємство по племінній справі у тваринництві" у підтвердженні статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік, що оформлене листом від 23.02.2012 №768/10/1501.

3.Зобов'язати Сімферопольську міжрайонну державну податкову інспекцію АР Крим Державної податкової служби видати ВАТ "Кримське підприємство по племінній справі у тваринництві" довідку про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік.

4.Стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 32,19 грн. з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ольшанська Т.С.