Постанова від 18.01.2012 по справі 2а-15010/11/0170/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 січня 2012 р. Справа №2а-15010/11/0170/16

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Александрова О. Ю., при секретарі Сидельової М. В.

за участю представників сторін:

від позивача: Джемілєва Л.А., довіреність № (довідка про керівництво громадської організації) , паспорт НОМЕР_1;

від відповідача - не з'явився;

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Громадської організації «Сім'я та здоров'я»

до Державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Волошиної Тетяни Василівни,

про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій

Суть спору:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про визнання протиправними дій та зобов'язання до проведення реєстраційної дії «Включення відомостей про юридичну особу» Державним реєстратором Сімферопольської райдержадміністрації Волошиною Тетяною Василівною. Позовні вимоги мотивовані тим, що державний реєстратор повинен був не відмовити в проведенні реєстраційних дій, а лише залишити без розгляду документи, які подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР.

Представник позивача у судовому засіданні наполягав у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у позові.

Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення належним чином, надіслав письмові заперечення (відгук) на позовну заяву, а також клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ст. 128 КАС України суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення позивача, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частини 2 статті 2 КАС України встановлено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з частиною 2 статті 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 року № 586-XIV районні державні адміністрації являються місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.

Відповідно до абзацу 3 частини1 статті 1 Закону України від 15.05.2003, № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Згідно зі статями 5,6 Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.

Державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; передає органам державної статистики (далі - органи статистики), державної податкової служби, Пенсійного фонду України повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; формує, веде та забезпечує зберігання реєстраційних справ (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону). Якщо кількість державних реєстраторів у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації становить три і більше осіб, зберігання реєстраційних справ забезпечує відповідна посадова особа структурного підрозділу (відділу, управління), який створюється для організаційного та матеріально-технічного забезпечення роботи державних реєстраторів; оформлює та видає виписки, витяги та довідки з Єдиного державного реєстру; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями; звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку; здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює облік одержаного ним від заявника електронного документа та направляє заявнику підтвердження факту одержання електронного документа, проводить необхідні реєстраційні дії у випадках, передбачених цим Законом, та надсилає заявнику відповідний документ у вигляді електронного документа і на паперовому носії. У разі наявності підстави для відмови у проведенні державної реєстрації заявникові надсилається відповідне повідомлення в електронній формі; повідомляє правоохоронні органи щодо порушення визначеного законом строку для подання відповідними посадовими особами юридичної особи та фізичною особою - підприємцем державному реєстраторові рішень щодо припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; проводить у випадках, передбачених цим Законом, спрощену процедуру державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації та припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.

Державний реєстратор призначається на посаду та звільняється з посади міським головою міста обласного значення або головою районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації за погодженням із спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації.

Таким чином, державний реєстратор Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Волошина Тетяна Василівна у відносинах з фізичними та юридичними особами, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються посадовою особою органу виконавчої влади, отже суб'єктом владних повноважень.

Позивач громадська організація «Сім'я та здоров'я» є юридичною особою, код 26179597. Зареєстрована як об'єднання громадян, свідоцтво № 23 від 28.03.2002р.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; пропорційно; розсудливо.

Тому, вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо визнання протиправними дій та зобов'язання до проведення реєстраційної дії «Включення відомостей про юридичну особу» Державним реєстратором Сімферопольської райдержадміністрації Волошиною Тетяною Василівною, суд зобов'язаний встановити, чи діяли відповідачі на підставі закону, чи являються їх дії обґрунтованими, безсторонніми та добросовісними.

Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 №118 "Про створення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України" єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) - це автоматизована система збирання, накопичення та опрацювання даних про юридичних осіб всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, що знаходяться на території України, а також відокремлені підрозділи юридичних осіб України, що знаходяться за її межами. Реєстр ведеться з метою забезпечення єдиного державного обліку та ідентифікації суб'єктів (пункт 3 Постанови). Інформаційний фонд Реєстру, зокрема, містить такі дані: ідентифікаційні - ідентифікаційний код та найменування суб'єкта; класифікаційні - види економічної діяльності, територіальна належність, форма власності, організаційно-правова форма господарювання, інституційний сектор економіки, найменування органу, до сфери управління якого належить суб'єкт, тощо; довідкові - місцезнаходження, телефон, телефакс, прізвище керівника, засновників тощо; реєстраційні - відомості про створення, припинення суб'єктів та вчинення інших реєстраційних дій щодо них (пункт 4 Постанови).

Пунктом 12 Постанови встановлено, що підставою для внесення до Реєстру або виключення з нього даних щодо суб'єктів, а також внесення змін до Реєстру є надходження від державного реєстратора до органу державної статистики інформації про вчинення реєстраційних дій, передбачених Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

Відповідно до пункту 1 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" N 755-IV від 15.05.2003 року державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно пункту 6 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" № 755-IV від 15.05.2003 року заміна свідоцтва про державну реєстрацію проводиться у разі внесення змін до відомостей про юридичну особу, якщо ці зміни пов'язані із зміною місцезнаходження юридичної особи.

Частиною 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" №755-IV від 15.05.2003 року встановлено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток.

Матеріали справи свідчать про те, що позивачем були надані відповідачу необхідні документи (реєстраційна картка про включення відомостей про юридичну особу (а.с.9), свідоцтво про реєстрацію об'єднання громадян (а.с.8)) для проведення реєстраційних дій щодо внесення змін в Свідоцтво про реєстрацію юридичної особи до ЄДР (включення відомостей про юридичну особу), та видачі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи нового зразка.

Повідомленням від 22.11.2011р. відповідачем відмовлено в проведенні реєстраційних дій у зв'язку з невідповідністю відомостей про засновників юридичної особи відомостям щодо них, які мстяться у ЄДР.

Частиною 1 ст. 27Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" № 755-IV від 15.05.2003 року встановлює, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо); встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.

Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

З матеріалів справи вбачається, що в проведенні реєстраційної дії «Включення відомостей про юридичну особу» відмовлено саме на підставі невідповідності відомостей про засновників юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в ЄДР.

Позивач, вважаючи, що відповідач прийняв це рішення необґрунтовано, в той час як повинен був залишити заяву без розгляду, звернувся до суду.

Частиною.6 ст.19 Закону України № 755-IV встановлює, що Державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо:

документи подані не за місцем проведення державної реєстрації;

документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою -п'ятою статті 8 цього Закону;

документи подані не у повному обсязі;

документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.

Частинами 1-5 статті 8 Закону України № 755-IV встановлено:

1. Документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються поштовим відправленням або електронним документом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою.

2. Реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору поштовим відправленням, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена.

Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів повинен бути засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку.

3. Установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Статути банків, установчі документи інших юридичних осіб, які відповідно до закону підлягають погодженню Національним банком України, іншими органами державної влади, подаються з відміткою про їх погодження відповідно Національним банком України, іншими органами державної влади.

Установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження.

У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними органами державної влади.

Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції. На титульній сторінці додатка до установчих документів юридичної особи робиться відмітка про те, що зазначені документи є невід'ємною частиною відповідних установчих документів.

Суд зазначає, що ч.1-5 ст.8 Закону № 755-IV не зазначено підстав, які б передбачали залишення без розгляду у зв'язку з не відповідністю відомостей про засновників юридичної особи та відомостей щодо них, які містяться в ЄДР. Натомість в ч.1 ст.27 Закону прямо передбачено відмову в проведенні державної реєстрації юридичної особи на підставі невідповідності відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі

Згідно з матеріалами справи в реєстраційній картці про включення відомостей про юридичну особу зазначена адреса засновника юридичної особи ОСОБА_3 як АДРЕСА_1 (а.с.12), а в витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців адреса ОСОБА_3 зазначена - як АДРЕСА_1 (а.с.25).

Тобто в зазначених реєстраційних документах є невідповідність у зазначенні адресів відносно засновника юридичної особи Громадської організації «Сім'я та здоров'я» ОСОБА_3, яка була виявлена відповідачем та зазначена як причина відмови в проведенні реєстраційних дій.

При цьому відповідачем правильно застосовані положення ст. 27Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців"

Таким чином, відмова Відповідача в проведенні реєстраційної дії «Включення відомостей про юридичну особу» посилаючись на те, що відомості про засновників юридичної особи не відповідають відомостям, які містяться в ЄДР, обґрунтована.

Під час судового засідання, яке відбулось18.01.12 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. У повному обсязі текст постанові складено та підписано 20.01.2012р.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 160-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Громадської організації «Сім'я та здоров'я» про визнання протиправними дій та зобов'язання до проведення реєстраційної дії «Включення відомостей про юридичну особу» Державним реєстратором Сімферопольської райдержадміністрації Волошиною Тетяною Василівною відмовити..

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Александров О.Ю.