Постанова від 16.01.2012 по справі 2а-15689/11/0170/1

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 січня 2012 р. Справа №2а-15689/11/0170/1

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Веретенниковій Ю.В., за участю:

представника позивача - Стасенко В.Т., довіреність № 3914 від 22.12.11,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Національного університету біоресурсів і природокористування України до

Управління Державного комітету земельних ресурсів України в м. Ялта АР Крим

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - ОСОБА_3

про спонукання до виконання певних дій

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся Національний університет біоресурсів і природокористування України до Управління Держкомзему в м. Ялта АР Крим про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо скасування реєстрації запису про державну реєстрацію документа, що посвідчує право на земельну ділянку - державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_3, що зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди за № 011000700020.

Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12.12.2011 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду та до участі по справі було залучено третю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - ОСОБА_3.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.01.2012 року визнано поважною причину пропуску строку звернення Національного університету біоресурсів і природокористування України до суду та поновлений строк звернення позивача до суду.

У судове засідання, призначене на 16.01.12, представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі з мотивів, наведених у позові та письмових поясненнях по справі.

Представник позивача зазначив, що в судовому порядку всі рішення Фороської селищної ради, на підставі яких третій особи був виданий та зареєстрований державний акт на земельну ділянку, були скасовані. Більш того, окремі рішення про надання землі третій особі Фороською селищною радою взагалі не приймалися. Отже, державний акт був виданий без бідь-якого правовстановлювального документа, а тому його реєстрація має бути скасована.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується зворотним поштовим повідомленням, жодних пояснень по справі до суду не надійшло.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представника відповідача, повідомленого належним чином про дату час та місце розгляду справи.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, вивчивши чинне на момент виникнення правовідносин та розгляду справи законодавство, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги у повному обсязі з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 19.03.2008 року Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони навколишнього природного середовища.

Судом встановлено, що Управління Державного комітету земельних ресурсів України в м. Ялта АР Крим є органом виконавчої влади АРК, яке входить до єдиної системи державних органів земельних ресурсів.

Оскільки Управління Державного комітету земельних ресурсів України в м. Ялта АР Крим є територіальним органом Державного комітету земельних ресурсів, та підзвітне і підконтрольне Державному комітету земельних ресурсів України, здійснюючи свої завдання та функції у правовідносинах з фізичними та юридичними особами, воно є суб'єктом владних повноважень.

Отже, суд приходить до висновку, що зазначений спір має ознаки публічно-правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства Окружним адміністративним судом АР Крим.

За ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.

Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо законності дій відповідача, який є суб'єктом владних повноважень, зобов'язання його вчинити певні дії, суд зобов'язаний перевірити, чи здійснено такі дії на підставі закону в межах повноважень, безсторонньо та добросовісно.

Судом встановлено, що Національний університет біоресурсів і природокористування України є юридичною особою (ідентифікаційний код 00493706), зареєстроване Голосіївською районною в місті Києві державною адміністрацією 20.11.2008 року, що підтверджується довідкою Головного управління статистики в АРК серія АА № 155452 від 24.11.2008 року, свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 213683.

Вирішуючи питання про обґрунтованість позовних вимог, судом встановлено наступне.

Відповідно статуту Кримського ордену «Знак почета» сільськогосподарського інституту імені М.І. Калініна, він створений на підставі постанови Ради народних комісарів від 26.06.1931р. № 697 та є юридичною особою.

31 березня 1995 року рішенням № 3 23 сесії 21 скликання Фороської селищної ради Кримському сільськогосподарському інститутові імені М.І. Калініна було передано в користування земельну ділянку площею 14,18 га із земель СКК "Форос" для створення навчально-дослідної станції по гірському садівництву та виноградарству, а також було видано державний акт на право постійного землекористування серії І-КМ № 003074.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.04.1997 року № 313 «Про створення Кримського державного аграрного університету» на базі Кримського сільськогосподарського інституту, що був ліквідований, створено Кримський державний аграрний університет.

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 березня 2003 р. N 179-р «Про утворення Кримського державного агротехнологічного університету» на базі Кримського державного аграрного університету, що був ліквідований, створено Кримський державний агротехнологічний університет.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 липня 2004 року «Про утворення Південного філіалу "Кримський агротехнологічний університет" Національного аграрного університету» на базі Кримського державного агротехнологічного університету, що було ліквідовано, утворено Південний філіал "Кримський агротехнологічний університет" Національного аграрного університету.

15.12.2006 р. за № 4019 Національний аграрний університет звернувся до Фороської селищної ради з проханням надати згоду на переоформлення на Національний аграрний університет права постійного користування земельною ділянкою, загальною площею 14,18 га, затвердженого державним актом на право постійного користування земельною ділянкою №1 від 30.04.1995р. за Кримським сільськогосподарським інститутом імені М.І. Калініна. Південний філіал «Кримський агротехнологічний університет» Національного аграрного університету листом від 19.12.2006р. №1975 надав згоду на переоформлення вищевказаної земельної ділянки.

02.11.2007р. на 18 сесії 5 скликання Фороської селищної ради прийняте рішення № 15 про відмову Національному аграрному університету в наданні дозволу на переоформлення земельної ділянки, загальною площею 14,18 га, скасувати рішення 23 сесії 21 скликання Фороської селищної ради від 31.03.95 р., доручити виконкому Фороської селищної ради звернутися з позовною заявою до суду про скасування державного акту на право постійного користування землею I-КМ №003074 від 30.04.1995р., реєстр. №1, після скасування державного акту на право постійного користування землею у судовому порядку земельну ділянку, площею 14,18 га перевести до земель запасу Фороської селищної ради.

18.03.08 Сімферопольським міжрайонним природоохоронним прокурором винесений протест на вказане рішення Фороської селищної ради, який мотивований тим, що пунктом 4 рішення № 15 скасовано рішення 23 сесії 21 скликання Фороської селищної ради № 3 від 31.03.95р., що не відповідає вимогам законодавства.

Рішенням 24 сесії 5 скликання Фороської селищної ради № 1 від 21.03.08 р., протест задоволено, скасовані пункти 4,5,6 рішення 18 сесії 5 скликання Фороської селищної ради від 02.11.07р. №15.

20.11.2008 року Національний аграрний університет було перейменовано в Національний університет біоресурсів і природокористування України, що підтверджується довідкою Головного управління статистики в АРК серія АА № 155452 від 24.11.2008 року, свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 213683.

Рішенням № 6 24 сесії 5 скликання Фороської селищної ради від 21.03.2008 року право постійного користування Кримським сільськогосподарським інститутом імені М.І. Калініна було припинено.

Рішеннями № 6, 7, 8 33 сесії 5 скликання Фороської селищної ради від 28.11.2008 року земельні ділянки площею 3,0031 га, 6,5849 га, 1,5022 га відповідно, розташовані за адресою м. Ялта, смт. Форос, вище мису «Ніколай» по вул. Севєрной, запроектовані до відводу для будівництва та обслуговування котеджного селища та переведені із земель сільськогосподарського призначення до категорії земель житлової та громадської забудови. На підставі вказаних рішень Фороською селищною радою було прийнято низку рішень щодо розпорядження зазначеними земельними ділянками.

Рішенням 46 сесії 5 скликання Фороської селищної ради № 3 від 16.10.2009 року «Про затвердження проекту землеустрою по відводу земельної ділянки Обслуговуючому кооперативу «Житлово - будівельний кооператив «СТІЗ «Фороський Бриз-2008» був затверджений проект землеустрою з відводу земельних ділянок, розташованих за адресою» та передачі у власність земельної ділянки загальною площею 6.4670 га за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Форос. вище мису «Ніколай» по вул. Севєрной» із земель Фороської селищної ради.

На підставі цього рішення Фороської селищної ради № 3 від 16.10.2009 року ОСОБА_3, 19 червня 2010 року було видано державний акт на право власності на земельну ділянку загальною площею 0,0424 га за адресою АР Крим, м. Ялта, смт. Форос, вище мису «Ніколай» по вул. Севєрной», земельна ділянка НОМЕР_1, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

30 жовтня 2008 року Сімферопольський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до суду з позовом, в якому просив скасувати пункти 2,3 рішення Фороськой селищної ради від 02 листопада 2007 року № 15, яким Національному аграрному університету відмовлено у видачі дозволу на переоформлення земельної ділянки площею 14,18 га та затверджено акти комісії виконавчого комітету Ради від 06 липня 2007 року № 1 та від 01 листопада 2007 року № 2; рішення Ради від 21 березня 2008 року № 6, яким Кримському сільськогосподарському інституту імені М.І. Калініна було припинено право постійного користування земельною ділянкою.

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 22.07.2009 року по справі № 2а-5906/08/7 (суддя Маргарітов М.В.) у задоволенні позову Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора було відмовлено.

23 лютого 2010 року постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду рішення № 6 24 сесії 5 скликання Фороської селищної ради від 21.03.2008 року про припинення права постійного користування Кримського сільськогосподарського інституту імені М.І. Калініна було скасоване, право постійного користування земельною ділянкою перейшло до правонаступника інституту - Національного аграрного університету (з 2008 року - Національний університет біоресурсів і природокористування України).

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26 жовтня 2010 року постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду було скасовано, постанову Окружного адміністративного суду АР Крим № 2а-5906/08/7 було залишено в силі.

Постановою Верховного суду України від 21 лютого 2011 року по справі № 21-3а11 заяву Національного університету біоресурсів і природокористування України було задоволено, ухвалу Вищого адміністративного суду від 26 жовтня 2010 року - скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду касаційної інстанції.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22 червня 2011 року касаційну скаргу Фороської селищної ради задоволено частково, постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 22 липня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2010 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 09.11.2011 року по справі № 2а-9078/11/0170/25 (суддя Кононова Ю.С.) позовні вимоги Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора - задоволено частково, скасовано рішення № 6 від 21.03.2008 року Фороської селищної Ради «Про припинення Кримському сільськогосподарському інституту імені М.І. Калініна права постійного користування земельною ділянкою площею 14,18 га в смт. Форос».

30 серпня 2010 року господарським судом АР Крим було прийнято рішення по справі № 5002-28/3808-2010 (суддя Лукачов С.О.) за позовом Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим до Фороської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Національний університет біоресурсів і природокористування України, про визнання незаконними низки рішень Фороської селищної ради щодо затвердження схем генеральних планів забудови споживчим товариствам індивідуальних забудовників, позовні вимоги задоволено у повному обсязі, а рішення:

§ № 06 від 28.11.2008 р. 33 сесії 5 скликання «Про затвердження Споживчому товариству індивідуальних забудовників «Жемчужина Фороса-2008» схеми генерального плану забудови земельної ділянки за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Форос, вище мису «Ніколай» по вул. Севєрной»;

§ № 07 від 28.11.2008 р. 33 сесії 5 скликання «Про затвердження Споживчому товариству індивідуальних забудовників «Фороський Бриз-2008» схеми генеральною плану забудови земельної ділянки за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Форос, вище мису «Ніколай» по вул. Северной»;

§ № 08 від 28.11.2008 р. 33 сесії 5 скликання «Про затвердження Товариству з обмеженою відповідальністю «Сокольськое ВП ЛТД» схеми генерального плану забудови земельної ділянки за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Форос, вище мису «Ніколай» по вул. Севєрной»;

§ № 03 від 16.10.2009 р. 46 сесії 5 скликання «Про затвердження проекту землеустрою по відводу земельної ділянки Обслуговуючому кооперативу «Житлово - будівельний кооператив «СТІЗ «Фороський Бриз-2008» та передачі у власність земельної ділянки загальною площею 6.4670 га за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Форос, вище мису «Ніколай» по вул. Севєрной» із земель Фороської селищної ради»;

§ № 04 від 16.10.2009 р. 46 сесії 5 скликання «Про затвердження Товариству з обмеженою відповідальністю «Сокольськое ВП ЛТД» проекту землеустрою по відводу земельної ділянки площею 1.5022 га та надання його в оренду, строком на 49 років, для будівництва та обслуговування котеджного селища за адресою: АР Крим. м. Ялта. смт. Форос, вище мису «Ніколай» по вул. Севєрной»;

§ № 24 від 30.10.2009 р. 47 сесії 5 скликання «Про затвердження проекту землеустрою по відводу земельної ділянки Обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельному кооперативу «СТІЗ «Жемчужина Фороса-2008» та передачі у власність земельної ділянки і загальною площею 2,8463 га за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Форос, вище мису «Ніколай» по вул.. Севєрной» із земель Фороської селищної ради» - було визнано незаконними.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 09 листопада 2010 року апеляційну скаргу Фороської селищної ради на рішення господарського суду від 30 серпня 2010 року по справі № 5002-28/3808-2010 (суддя Лукачов С.О.) за позовом Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим до Фороської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Національний університет біоресурсів і природокористування України, про визнання незаконними низки рішень Фороської селищної ради щодо затвердження схем генеральних планів забудови споживчим товариствам індивідуальних забудовників було задоволено частково, саме рішення - скасовано з мотивів того, що рішенням по справі було вирішено права та обов'язки інших осіб, що не були залучені до участі по справі, а саме Товариства з обмеженою відповідальністю «Сокольськое ВП ЛТД» та Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «СТІЗ «Жемчужина Фороса-2008», та по справі Севастопольським апеляційним господарським судом було винесено постанову, якою позовні вимоги були задоволені у повному обсязі, а вищевказані рішення Фороської селищної ради були визнані незаконними.

Постанова Севастопольського апеляційного господарського суду від 09 листопада 2010 року у касаційному порядку оскаржена не була та набрала чинності відповідно до законодавства України.

19 жовтня 2011 року господарським судом АР Крим по справі № 5002-2/92-2011 (суддя Толпиго В.І.) булоі винесено рішення за позовом Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим та Національного університету біоресурсів і природокористування України до Фороської селищної ради про визнання недійсним рішення відповідача № 15 від 02.11.2007 року 18 сесії 5 скликання «Про розгляд звернення ректора Національного університету біоресурсів і природокористування України Мельникова М.М. від 19.12.2006 року за № 1975», при визнання недійсним рішення Фороської селищної ради № 6 від 21.03.2008 року «Про припинення Кримському сільськогосподарському інститутові імені М.І. Калініна право постійного користування земельною ділянкою площею 14,18 га в смт. Форос», позовні вимоги задоволені частково, рішення Фороської селищної ради № 6 від 21.03.2008 року було визнано недійсним, в частині визнання недійсним п.п. 4, 5, 6 рішення Фороської селищної ради № 15 від 02.11.2007 року 18 сесії 5 скликання «Про розгляд звернення ректора Національного університету біоресурсів і природокористування України Мельникова М.М. від 19.12.2006 року за № 1975» провадження було припинено у зв'язку з відсутністю предмета спору, в частині визнання недійсними п.п. 1, 2 , 3, 7 рішення Фороської селищної ради № 15 від 02.11.2007 року 18 сесії 5 скликання «Про розгляд звернення ректора Національного університету біоресурсів і природокористування України Мельникова М.М. від 19.12.2006 року за № 1975» провадження було припинено у зв'язку з відмовою від позову.

23 листопада 2011 року Голосіївським районним судом м. Києва (суддя Антонов Н.В.) було винесено постанову по справі № 2-а-2709/11 за позовом Національного університету біоресурсів і природокористування України до Фороської селищної ради про визнання протиправними і скасування рішень Фороської селищної ради, яким позовні вимоги були задоволені у повному обсязі, п.2 рішення 1 сесії 5 скликання Фороської селищної ради від 02.11.2007 року № 15 та рішення № 6 від 21.03.2008 року 24 сесії 5 скликання Фороської селищної ради були визнані протиправними та скасовані. Вказане рішення набрало чинності 06 грудня 2011 року.

Таким чином, суд зазначає, що рішення Фороської селищної ради № 6 24 сесії 5 скликання від 21.03.2008 року, яким право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 14,18 га Кримським сільськогосподарським інститутом імені М.І. Калініна було припинено, було скасовано, рішення 6, 7, 8 33 сесії 5 скликання Фороської селищної ради від 28.11.2008 року про затвердження схем генерального плану забудови земельної ділянки площею 14,18 га, що була розділена на ділянки земельні ділянки площею 3,0031 га, 6,5849 га, 1,5022 га відповідно, також були скасовані постановами судів.

13 травня 2011 року за вихідним № 819 Південним філіалом "Кримський агротехнологічний університет" Національного університету біоресурсів і природокористування України начальникові Управління Держкомзему в м. Ялта було направлено лист, в якому Південний філіал "Кримський агротехнологічний університет" Національного університету біоресурсів і природокористування України вказував, що рішення, якими право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 14,18 га, що належало Кримському сільськогосподарському інституту імені М.І. Калініна було скасовано, було визнано судами протиправним та скасовано, а також рішення Фороської селищної ради щодо затвердження схем генеральних планів забудови споживчим товариствам індивідуальних забудовників, а саме Споживчому товариству індивідуальних забудовників «Жемчужина Фороса-2008», Споживчому товариству індивідуальних забудовників «Фороський Бриз-2008» та Товариству з обмеженою відповідальністю «Сокольськое ВП ЛТД», були скасовані, а тому Національний університет біоресурсів і природокористування України просив Управління Державного комітету земельних ресурсів України в м. Ялта АР Крим вчинити дії щодо скасування реєстрації записів про державну реєстрацію документів, що посвідчують право на вищевказані земельні ділянки - державних актів на право власності на відповідні земельні ділянки, що зареєстровані в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі. Вказаний лист був направлений Управлінню Державного комітету земельних ресурсів України в м. Ялта АР Крим 13 травня 2011 року та отриманий ним 16 травня 2011 року, що підтверджується копією зворотного поштового повідомлення, наданого позивачем.

20 травня 2011 року за вихідним № 2150-2/10-25-4 Управлінням Державного комітету земельних ресурсів України в м. Ялта АР Крим до Південного філіалу "Кримський агротехнологічний університет" Національного університету біоресурсів і природокористування України було направлено лист, в якому вказувалося, що лист Південного філіалу "Кримський агротехнологічний університет" Національного університету біоресурсів і природокористування України від 13 травня 2011 року за вихідним № 819 було направлено до Республіканського комітету земельних ресурсів в АР Крим для отримання інформації про можливість анулювання реєстраційних записів про державну реєстрацію державних актів на землю.

Предметом спору по справі є фактична відмова Управління Державного комітету земельних ресурсів України в м. Ялта АР Крим вчинити дії щодо скасування реєстрації записів про державну реєстрацію документів, що посвідчують право на вищевказані земельні ділянки - державних актів на право власності на відповідні земельні ділянки, що зареєстровані в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі, що їх позивач просив здійснити відповідача у листі від 13 травня 2011 року за вихідним № 819.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

На час розгляду спору порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України.

Суд, вивчивши надані сторонами документи, а саме рішення № 03 46 сесії 5 скликання Фороської селищної ради від 16 жовтня 2009 року та державний акт про право власності на земельну ділянку, виданий ОСОБА_3 19 червня 2010 року, зазначає наступне.

Відповідно до рішення № 03 46 сесії 5 скликання Фороської селищної ради від 16 жовтня 2009 року «Про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки обслуговуючому кооперативу «Житлово - будівельний кооператив «СТІЗ «Фороський Бриз-2008» та передачі у власність земельної ділянки загальною площею 6.4670 га за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Форос, вище мису «Ніколай» по вул. Севєрной» із земель Фороської селищної ради», Фороською селищною радою було вирішено:

1) внести зміни до п. 1 рішення 26 сесії 5 скликання Фороської селищної ради від 30.05.2008 року № 06, виклавши його в наступній редакції - дозволити укладення проекту землеустрою з відведення земельних ділянок, розташованих за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Форос, вище мису «Ніколай» по вул. Северній загальною площею 6,4670 га, з передання їх у власність обслуговуючому кооперативу «Житлово - будівельний кооператив «СТІЗ «Фороський Бриз-2008» для житлового будівництва та громадянам-членам обслуговуючому кооперативу «Житлово - будівельний кооператив «СТІЗ «Фороський Бриз-2008» згідно списку для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарським будувань та споруд;

2) внести зміни в п. 2 рішення 26 сесії 5 скликання Фороської селищної ради від 30.05.2008 р. № 6, виклавши його в наступній редакції - зобов'язати обслуговуючий кооператив «Житлово - будівельний кооператив «СТІЗ «Фороський Бриз-2008» та громадян-членів кооперативу згідно Додатку 1;

3) затвердити проект землеустрою з відведення земельних ділянок, розташованих за адресою АР Крим, м. Ялта, смт. Форос, вище мису «Ніколай» по вул.. Севєрній, загальною площею 6,4670 га з передання їх у власність обслуговуючому кооперативу «Житлово - будівельний кооператив «СТІЗ «Фороський Бриз-2008» для житлового будування та громадянам - членам обслуговуючого кооперативу «Житлово - будівельний кооператив «СТІЗ «Фороський Бриз-2008» згідно списку для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будувань та споруд.

4) Передати обслуговуючому кооперативу «Житлово - будівельний кооператив «СТІЗ «Фороський Бриз-2008» та громадянам - членам обслуговуючого кооперативу «Житлово - будівельний кооператив «СТІЗ «Фороський Бриз-2008» у власність із земель житлової та громадської забудови, в тому числі із земель, не наданих у власність та користування, для житлового будівництва - обслуговуючому кооперативу «Житлово - будівельний кооператив «СТІЗ «Фороський Бриз-2008» земельну ділянку площею 2,9375 га, та громадянам - членам обслуговуючого кооперативу «Житлово - будівельний кооператив «СТІЗ «Фороський Бриз-2008» для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будов та споруд, земельну ділянку площею 3,5295 га, із земель житлової та громадської забудови.

Також рішенням № 03 46 сесії 5 скликання Фороської селищної ради від 16 жовтня 2009 року встановлено обмеження на використання земельної ділянки, а саме: збереження зелених насаджень 0,1551 га, прохід та проїзд через земельну ділянку сервітут 0,2429 га, додержання режиму використання історичних ареалів 6,4670 га.

Відповідно до частини 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент отримання третьою особою ОСОБА_3 державного акту на право власності на земельну ділянку) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Згідно частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Частиною першою статті 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі встановлений Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04 травня 1999 року N 43.

Відповідно до пункту 1.12 Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 04 травня 1999 року N 43 складання державного акта на право власності на земельну ділянку або право постійного користування земельною ділянкою при передачі або наданні земельних ділянок громадянам, підприємствам, установам, організаціям та об'єднанням громадян всіх видів проводиться після перенесення в натуру (на місцевість) меж земельної ділянки та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженим в установленому порядку проектом відведення цієї ділянки.

Крім того, Порядком складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі від 04 травня 1999 року N 43 (надалі - Порядок № 43) передбачено, що складання державного акта на право власності на земельну ділянку або право постійного користування земельною ділянкою при передачі або наданні земельних ділянок громадянам, підприємствам, установам, організаціям та об'єднанням громадян всіх видів проводиться після перенесення в натуру (на місцевість) меж земельної ділянки та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженим в установленому порядку проектом відведення цієї ділянки. Пунктами 1.16.-1-18 Порядку № 42 передбачено, що технічна документація зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою включає:

- виписку з рішення відповідної ради або державної адміністрації про надання у постійне користування, передачу у власність або продаж земельної ділянки, договір відчуження земельної ділянки (договір купівлі-продажу, дарування, міни, інші цивільно-правові угоди), рішення суду;

- технічне завдання на розробку технічної документації зі складання державного акта;

- журнал польових вимірювань (крім випадків відчуження земельної ділянки із земель приватної власності);

- кадастровий план земельної ділянки, складений за результатами зйомки;

- збірний кадастровий план суміжних землевласників і землекористувачів;

- відомість обчислення площі земельної ділянки;

- відомість обробки теодолітного ходу та вирахування координат поворотних точок меж земельної ділянки;

- експлікація земельних угідь згідно з формою 6-зем.

До технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою обов'язково додається копія справи щодо підготовки рішення про передачу земельної ділянки у приватну власність, чи надання у постійне користування або копія справи щодо підготовки рішення про продаж земельної ділянки. При наданні земельної ділянки у постійне користування до технічної документації зі складання державного акта обов'язково додається копія матеріалів щодо перенесення в натуру (на місцевість) меж земельної ділянки з проекту відведення цієї земельної ділянки, затвердженого в установленому порядку.

Згідно пункту 2.1-2.2. порядку № 43 роботи зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою виконуються в такій послідовності:

- підготовчі роботи;

- встановлення (відновлення) в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки та меж обмежень на використання земельної ділянки;

- складання кадастрового плану земельної ділянки;

- заповнення бланка державного акта.

абзац шостий пункту 2.1 вилучено

Підготовчі роботи включають:

- підготовку виписки з рішення відповідної ради або державної адміністрації про передачу у власність або надання у постійне користування земельної ділянки;

- аналіз договору купівлі-продажу земельної ділянки або іншого правоустановного документа, що посвідчує перехід права власності на землю;

- аналіз матеріалів проекту відведення земельної ділянки;

- підготовка виписки з земельно-облікових документів про площу земельної ділянки;

- аналіз висновку державного органу земельних ресурсів про наявні обмеження на використання земельної ділянки (крім випадків відчуження земельної ділянки із земель приватної власності);

- аналіз висновку органу у справах будівництва і архітектури про наявні обмеження на використання земельної ділянки;

- підбір планово-картографічних матеріалів та збирання інформації про опорну геодезичну мережу;

- проведення рекогносцирування по зовнішній межі земельної ділянки.

Пунктом 2.1. Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18 травня 2010 року N 376, передбачено, що встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на підставі розроблених та затверджених відповідно до статті 186 Земельного кодексу України:

§ технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі коли власнику (користувачу) земельної ділянки видано документ, що посвідчує право на земельну ділянку, без виносу меж такої ділянки в натуру (на місцевість) та закріплення їх межовими знаками;

§ технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, у тому числі при поділі чи об'єднанні земельних ділянок (частини перша та друга статті 56 Закону України "Про землеустрій") або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (частина третя статті 56 Закону України "Про землеустрій") - при передачі земельної ділянки у власність (користування) із земель державної та комунальної власності, а також із земель приватної власності у разі зміни її меж або цільового призначення при поділі чи об'єднанні земельних ділянок перед заповненням бланка державного акта на право власності на земельну ділянку або бланка державного акта на право постійного користування земельною ділянкою.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про кооперацію» кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.

Відповідно до рішення № 03 46 сесії 5 скликання Фороської селищної ради від 16 жовтня 2009 року у власність передані земельні ділянки загальною площею 6.4670 га, у тому числі: площею 2,9375 га для житлового будівництва - обслуговуючому кооперативу «Житлово - будівельний кооператив «СТІЗ «Фороський Бриз-2008», та площею 3,5295 га громадянам - членам обслуговуючого кооперативу «Житлово - будівельний кооператив «СТІЗ «Фороський Бриз-2008».

При цьому технічна документація в частині передачі землі громадянам - членам обслуговуючого кооперативу не розроблялася та не погоджувалася.

Суд відзначає, що ухваленим Фороською міською радою рішенням про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки обслуговуючому кооперативу «Житлово - будівельний кооператив «СТІЗ «Фороський Бриз-2008» мав бути затверджений тільки проект землеустрою з відведення земельної ділянки, потім складені всі необхідні документи, що йдуть у черговості, і лише після цього виноситься рішення про передачу права власності на землю окремим членам кооперативу.

За таких обставин, суд вказує, що рішенням № 03 46 сесії 5 скликання Фороської селищної ради від 16 жовтня 2009 року було порушено порядок складення землевпорядної документації, що унеможливлює реєстрацію права власності громадян - членів кооперативу на його підставі.

Суд також вважає за необхідне вказати наступне.

Рішення № 03 46 сесії 5 скликання Фороської селищної ради від 16 жовтня 2009 року було визнано господарським судом АР Крим (рішення від 30 серпня 2010 року по справі № 5002-28/3808-2010) та Севастопольським апеляційним господарським судом (постанова від 09 листопада 2010 року по справі № 5002-28/3808-2010) незаконним та скасовано.

Постанова Севастопольського апеляційного господарського суду від 09 листопада 2010 року у касаційному порядку оскаржена не була та набрала чинності відповідно до законодавства України.

Таким чином, на момент отримання відповідачем листа від 13 травня 2011 року за вихідним № 819 від Південного філіалу "Кримський агротехнологічний університет" Національного університету біоресурсів і природокористування України, вказане рішення Фороської селищної ради, на підставі якого виданий державний акт про право власності на земельну ділянку ОСОБА_3, вже було визнане протиправним та скасоване.

У ст.125 ЗК України встановлено,що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Відповідно до статті 202 Земельного кодексу України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин:

а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок;

б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Статтею 204 Земельного кодексу України визначено, що державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Порядок ведення державного земельного кадастру встановлюється законом.

Відповідно до пункту 6 Порядку ведення Поземельної книги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 вересня 2009 р. N 1021 «Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі» Поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку:

§ у паперовому вигляді - територіальними органами Держкомзему;

§ в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", яке є адміністратором автоматизованої системи державного земельного кадастру, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру (далі - автоматизована система), формують з її використанням аркуші Поземельної книги та аркуші витягів з неї, перевіряють результати робіт із землеустрою в електронному вигляді, дані про які містяться в файлі обміну даними про результати робіт із землеустрою в електронному вигляді (далі - обмінний файл).

Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється після визначення кадастрового номера в установленому порядку та прийняття відповідним органом, який здійснює розпорядження землями, рішення про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність (користування) чи після формування земельної ділянки на підставі документації із землеустрою за рішенням власника земельної ділянки про поділ або об'єднання земельних ділянок (п.13-1 Порядку №1021).

Пунктом 27 та 28 встановлено Порядку ведення Поземельної книги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 вересня 2009 р. N 1021, що запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) посадовою особою територіального органу Держкомзему на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису здійснюється шляхом внесення до автоматизованої системи відомостей про скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів посадової особи, яка скасувала (поновила) запис, та формування з використанням автоматизованої системи нових аркушів Поземельної книги, що засвідчується підписом посадової особи та скріплюється печаткою територіального органу Держкомзему.

На підставі викладеного, а також приймаючи до уваги визнання Севастопольським апеляційним господарським судом під час розгляду справи №5002-28/3808-2010 незаконним рішення Фороської селищної ради 46 сесії 5 скликання №03 від 16.10.2009 р., суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні передбачені п .13-1 Порядку №1021 правові підстави для внесення в Поземельну книгу запису про реєстрацію за ОСОБА_3 права власності на земельну ділянку НОМЕР_1 площею 0,0424 га, реєстраційний номер 011000700020, яка розташована за адресою : м.Ялта, смт.Форос вище за мис "Миколи", по вул.Північна.

За таких обставин на думку суду існують підстави для задоволення позову шляхом спонукання відповідача згідно з Порядком № 1021 внести в Поземельну книгу відомості щодо скасування запису про реєстрацію за ОСОБА_3 права власності на земельну ділянку НОМЕР_1 площею 0,0424 га, реєстраційний номер 011000700020, яка розташована за адресою : м.Ялта, смт.Форос вище за мис "Миколи", по вул.Північна.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Судом 16.01.2012 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 21.01.2012 року постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 98,160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Управління Державного комітету земельних ресурсів України в м. Ялта АР Крим скасувати запис про державну реєстрацію за ОСОБА_3 права власності на земельну ділянку НОМЕР_1 площею 0,0424 га, яка розташована за адресою: м.Ялта, смт. Форос вище за мис "Миколи", по вул.Північна, що здійснений в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди за № 011000700020.

3. Стягнути на користь позивача Національного університету біоресурсів і природокористування України з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 29 гривень 60 копійок.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Трещова О.Р.