29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"05" липня 2012 р.Справа № 20/5025/486/12
Господарський суд Хмельницької області у складі cудді Гладія С.В., розглянувши матеріали за позовом заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький
до публічного акціонерного товариства "Укрелектроапарат" м. Хмельницький
про стягнення 751638,51 грн.
Представники сторін:
позивача: Сліпчук О.П. - за довіреністю від 03.01.12р.
відповідача: Тищук С.Л. -за довіреністю №27 від 11.01.12р.
прокуратури Олійник І. О -помічник прокурора міста
В судовому засіданні, відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Обставини справи:
Прокурор в інтересах позивача звернувся до господарського суду з позовною заявою в якій просить стягнути з відповідача 484521,88 грн. Збитків за самовільне використання водних ресурсів.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 298/08 від 21.12.2011 року встановлено, що відповідачем, без отримання у встановленому порядку дозволу на користування надрами для видобування прісних підземних вод, за період з 08.08.2011 року по 20.12.2011 року, згідно даних журналу обліку, забрано 15229 куб.м. прісних підземних вод, що є порушенням ст. ст. 16, 19 Кодексу України про надра.
Розрахунок завданої шкоди позивачем проведено відповідно до п. 9.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 року № 389.
Відповідно до ст. 22 ГПК України, позивачем, за погодженням прокурора уточнено позовні вимоги в частині збільшення ціни позову а саме із 484521,88 грн. на 751638,51 грн., в обґрунтування збільшення ціни позову позивач посилається на те, що відповідно до ст. 325 Податкового кодексу України, ставка збору за спеціальне використання підземних вод для інших адміністративно-територіальних одиниць Хмельницької області, в тому числі і для міста Хмельницького станом на 20.12.2011 року становить 51,26 грн./100 куб.м. Враховуючи зазначене розмір шкоди становить 780638,51 грн., разом з тим, оскільки відповідачем сплачено частину шкоди в сумі 29000 грн., стягненню підлягає сума 731638,51 грн. На підтвердження збільшення ціни позову позивачем надано розрахунок розміру відшкодування збитків. Заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів обумовлених самовільним використанням водних ресурсів ПАТ „Укрелектроапарат" при відсутності дозволу на користування надрами в частині видобування підземних вод.
Уточнення позовних вимог в частині збільшення ціни позову судом розглянуте і приймається.
Відповідач проти позову заперечує, посилається на те, що підприємство здійснює забір води з свердловин на підставі дозволу на спеціальне водокористування виданого державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Хмельницькій області. У дозволі на спец водокористування № 002091 вказано, що дозвіл надано на користування двома свердловинами для забезпечення господарсько -питних та виробничих потреб. Вимога щодо отримання спецдозволу на користування надрами в дозволі на спец водокористування відсутня. Порядок користування надрами, в тому числі підземними водами, врегульовано нормами Кодексу України про надра.
Стаття 23 Кодексу про надра передбачає, що землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу, та використовувати надра для господарських і побутових потреб.
Оскільки ПАТ „Укрелектроапарат" на добу добувало не більше 120 кубічних метрів води, то відповідно до вищевказаної норми не потребувало отримання спеціального дозволу на використання надр.
Посилається також на те, що плануючи у подальшому розпочати виготовлення трансформаторних підстанцій в бетонній оболонці, яке відповідно потребує використання більшої кількості води, Товариством було розпочало ще 2010р. роботу по збору документів для отримання спеціального дозволу на користування ділянкою надр, який було отримано лише 19.04.2012 року. Зазначає. Що в даному випадку, як то вимагає ст. 1166 ЦК України, вина товариства взагалі відсутня.
На підставі викладеного просить в позові відмовити.
Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ „Укрелектроапарат", м. Хмельницький, про що складено акт перевірки № 298/08 від 21.12.2011 року.
Актом перевірки встановлено. Що ПАТ „Укрелектроапарат" являється первинним водокористувачем, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування за № 002872 від 15.07.2011 року. Дозвіл чинний до 10.03.2012 року. Підприємство для господарських потреб використовує 2 свердловини глибиною 100 м та 125 м, дебітом 600 куб.м/добу та 383 куб.м/добу. Облік водоспоживання ведеться враховуючи покази лічильника ВСКМ 16/40, дані обліку фіксуються у журналі встановленої форми. Проте з порушеннями, чим порушено ст. 44 Водного кодексу України. За інформацією наданою підприємством у період з 08.08.2011 року по 20.12.2011 року підприємство видобуло з свердловин 15229 куб.м води.
Спеціальний дозвіл (ліцензія) на користування надрами (підземні води) підприємство не отримало, чим порушено вимоги ст. ст. 16,19 Кодексу України „Про надра". На момент суб'єктом господарювання розроблений пакет документів для отримання вищевказаного дозволу.
На підставі акту перевірки, за самовільне користування надрами 16.03.2012 року постановою № 011656/02 старшого інспектора з ОНПС Хмельницькій області Вишомірської О. Ю. головного енергетика ПАТ „Укрелектроапарат" Петришина А. С. притягнуто до адміністративної відповідальності.
Державної екологічною інспекцією у Хмельницькій області, на підставі акту перевірки, відповідно до п. 9.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 року № 389 проведено розрахунок шкоди завданої самовільним використанням водних ресурсів ПАТ „Укрелектроапарат", яка склала 780638,51 грн.
Відповідно до ст. 1 Водного кодексу України, використання води є процесом вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько-питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб.
Водні відносини в Україні, відповідно до ст. 2 Водного кодексу, регулюються цим Кодексом, Законом України „Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими актами законодавства.
Статтею 3 Водного кодексу України визначено, що підземні води та джерела відносяться до водного фонду України.
Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України, спеціальним водокористуванням є забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Спеціальне водокористування, відповідно до ст. 49 Водного кодексу України, здійснюється на підставі дозволу.
Відповідно до Постанови кабінету Міністрів України від 12.12.1994р. № 827 „Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення" підземні води : питні (для централізованого водопостачання, для нецентралізованого водопостачання), промислові, технічні, теплоенергетичні віднесено до корисних копалин загальнодержавного значення.
Статтею 21 Кодексу України „Про надра" визначено, що надра у користування для видобування прісних підземних вод надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, що видаються після попереднього погодження з органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державного комітету України по нагляду за охороною праці та Міністерства охорони здоров'я України на місцях.
Враховуючи викладене, достатньою підставою для користування прісними підземними водами є спеціальний дозвіл.
Судом встановлено, що ПАТ „Укрелектроапарат" здійснює водокористування на підставі дозволу на спеціальне водокористування № 002091. Термін дії дозволу з 10.03.2009 року по 10.03.2012 року. Характеристика водокористування : забезпечення господарсько-питних та виробничих потреб товариства. Вимога щодо отримання спецдозволу на користування надрами в дозволі на спец водокористування відсутня.
Відповідно, судом звертається увага на те, що в чинному законодавстві відсутня норма. Яка зобов'язує отримувати одночасно дозволи на водокористування надрами (відносно однієї і тієї ж артсвердловини).
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те. Що не передбачено законодавством.
При цьому, судом приймається до уваги, що відповідно до ст. 23 Кодексу України „Про надра", встановлено, що землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу та використовувати надра для господарських і побутових потреб.
Зазначеною статтею встановлено необхідність таких умов, які надають право видобувати підземні води без спеціального дозволу, як : межі наданої земельної ділянки, мета видобування підземних вод та встановлене обмеження в 300 куб.м. на добу.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем дотримано всіх необхідних умов передбачених ст. 23 Кодексу України „Про надра".
За період з 08.08.2011 року по 20.12.2011 року (перевіряє мий період) підприємством видобуто 15229 куб.м. води. Відповідно до журналу обліку витрат води, забір води за добу не перевищував 263 куб.м.
Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 298/08 від 21.12.2011 року встановлено, що підприємством використовується 2 свердловини для господарських потреб.
Відповідач є землекористувачем земельної ділянки на якій розташовані артезіанські свердловини (державний акт на право постійного користування землею від 19.11.1993 року серії ХМ 0039).
Враховуючи вищевикладене, судом не приймаються посилання позивача на те, що відповідачем порушено вимоги ст. ст. 16, 19 Кодексу України „Про надра", в частині відсутності на підприємстві спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, а також не приймаються до уваги посилання позивача на те, що підприємством здійснювався водозабір для виробничих потреб, скільки актом перевірки № 298/08 встановлено, що відповідачем здійснювався водозабір для господарсько-побутових потреб.
Крім того, судом враховується також, що відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України, підставою цивільно-правової (господарсько-правової) відповідальності за заподіяння шкоди, в тому числі внаслідок порушення водного законодавства, є склад цивільного (господарського) правопорушення, яке включає в себе протиправну поведінку заподіювача шкоди, наявність негативних наслідків (шкоди), причинний зв'язок між протиправною поведінкою та наслідками, а також вину правопорушника. Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди.
Строк видачі документів дозвільного характеру становить десять робочих днів, якщо інше не встановлено законом. У разі якщо у встановлений законом строк суб'єкту господарювання не видано або не направлено документ дозвільного характеру або рішення про відмову у видачі документа дозвільного характеру, суб'єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. Копія заяви (опису прийнятих документів) з відміткою про дату їх прийняття є підтвердженням подачі заяви та документів адміністратору або дозвільному органу. Днем видачі документа дозвільного характеру вважається останній день строку розгляду заяви дозвільним органом, передбаченого законом (ч. 6 ст. 4-1 Закону України „Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності").
Як встановлено судом, відповідач здійснював водокористування на підставі дозволу № 002091 на спеціальне водокористування, відповідно, в діях відповідача відсутня протиправна поведінка. Крім того, відсутня і вина товариства, оскільки, відповідачем розпочато збір документів на отримання дозволу на користування надрами у 2010 році. Так 24.02.2010 року укладено договір підряду № 22/02 на виконання гідрологічних робіт із спеціалізованою організацією „Укргеопроект".
03.03.2011 року товариством отримано погодження на надання спеціального дозволу (рішення Хмельницької міської ради № 50-3/2011). Листом від 11.05.2001 року за № 1/02-3.1.13/3256 Держгірпромнагляду України повідомлено товариство, що у зв'язку з тим, що Порядок надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010 року № 596, втратив чинність, а Порядок надання зазначених дозволів у 2011 році не прийнято та не визначено перелік необхідних документів для його отримання, Держгірпромнагляд України не має юридичних підстав для розгляду наданих матеріалі.
18.07.2011 року Держгірпромнаглядом України розглянуто матеріали подані ПАТ „Укрелектроапарат" та надано погодження на отримання спеціального дозволу на користування надрами.
Комісією Міністерства екології та природних ресурсів лише 14.10.2011 року розглянула можливість отримання ПАТ „Укрелектроапарат" погодження Мінприроди для надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування підземних вод та прийняла рішення яким підтвердила можливість надання спеціального дозволу товариству.
Оскільки, наявність вини є обов'язковою умовою складу цивільного (господарського) правопорушення, а з наведеного вище вбачається, що вина відповідача у водокористуванні без дозволу відсутня, суд приходить до висновку про безпідставність заявленого позову.
Враховуючи вищенаведене, в задоволенні вимог прокурора і інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області про стягнення з ПАТ „Укрелектроапарат" 751638,51 грн. збитків за самовільне використання водних ресурсів належить відмовити.
Керуючись ст. ст. 1, 45, 47, 12, 32, 44, 49, 82-85, 87 Господарського процесуального кодексу України, суд
В позові заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до публічного акціонерного товариства "Укрелектроапарат" м. Хмельницький про стягнення 751638,51 грн. відмовити.
Повний текст складено 10.07.2012р.
Суддя С.В. Гладій