Постанова від 04.07.2012 по справі 2а-3591/12/0170/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

м. Сімферополь

04 липня 2012 р. (11:54 год.) Справа №2а-3591/12/0170/18

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Панова О.І., при секретарі Карпенко Л.П.., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора

до Войківської сільської ради Ленінського району АР Крим

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1

про визнання протиправним та скасування рішення

представники сторін:

від прокуратури - Іслямова Марина Вячиславівна, посвідчення №10158;

від відповідача - не з'явився;

від третьої особи - не з'явився.

Суть справи: Керченський міжрайонний природоохоронний прокурор (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Войківської сільської ради Ленінського району АР Крим (далі відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення Войківської сільської ради Ленінського району АР Крим № 15/45-5 від 09.09.2010 р. "Про надання згоди на складання проекту відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 ".

Позовні вимоги мотивовано тим, що вказане рішення прийнято Войківською сільською радою Ленінського району АР Крим з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема вимог Закону України "Про планування та забудову територій" та у порушення Типових регіональних правил забудови, затверджених Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №219 від 10.12.01р.

Представник прокуратури у судовому засіданні 04.07.2012 р. на задоволенні позовних вимог наполягав з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлений належним чином - судовою повісткою, заперечень на позов суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.

Третя особа у судове засідання також не з'явилась, про розгляд справи повідомлена належним чином - судовою повісткою, письмових пояснень стосовно позовних вимог суду не надала, про причини неявки суд не повідомила.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим, на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України, розглядати справу за наявними матеріалами.

Заслухавши пояснення представника прокуратури, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням 45-ї сесії 5-го скликання Войківської сільської ради Ленінського району АР Крим № 15/45-5 від 09.09.2010р. надано згоду ОСОБА_1 на складання проекту землеустрою з відведення у власність земельної ділянки площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1 (а.с.5).

Керченським міжрайонним природоохоронним прокурором 25.01.2012 р. на адресу Войківської сільської ради Ленінського району АР Крим направлено вимогу № 57-90 вих-12/03 в порядку ст.ст. 8,20 Закону України "Про прокуратуру" про надання інформації (а.с.11).

На вимогу Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора відповідачем надано відповідь за № 50/02-20 від 06.02.2012р., відповідно до якої проект планування та забудови с. Курортне розроблений інститутом "Крим НДІпроект"у 1975 році, на затвердження до Войківської сільської ради містобудівельна документація не надходила, рішення про її затвердження не приймалось. Дійсним проектом планування та забудови с. Курортне розміщення земельних ділянок для індивідуальної житлової забудови по АДРЕСА_1 не передбачено. Проекти землеустрою по відведенню земельних ділянок по АДРЕСА_1 на розгляд сесії Войківської сільської ради не надходили та не затверджувались. Рішення про передачу земельних ділянок у власність не приймалось (а.с.10).

Керченським міжрайонним природоохоронним прокурором 20.02.2012р. до Войковської сільської ради направлено протест № 57-248 вих-12 із вимогою скасувати рішення Войківської сільської ради № 15/45-5 від 09.09.2010р. Підставою для внесення протесту зазначено неможливість надання у власність земельної ділянки площею 0,10 га. по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку без корегування Проекту планування та забудови с. Курортне та погодження його в установленому порядку або без відповідного розроблення та затвердження містобудівного обґрунтування розміщення такої ділянки (а.с.13).

Рішенням 14-ї сесії 6-го скликання Войківської сільської ради Ленінського району АР Крим № 06/14-6 від 29.02.2012р. протест Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора на зазначене рішення відповідача відхилено (а.с.15).

Відповідно до ч.4 ст.21 Закону України "Про прокуратуру" у разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, перевіряючи правомірність та правове обґрунтування прийняття відповідачем оскаржуваного рішення, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Стаття 19 КУ встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 зазначеної статті передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так зокрема, принцип прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного суб'єкта, який вимагає від останнього діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, з дотриманням встановленої законом процедури.

Згідно зі ст. 14 КУ земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

Порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України.

Серед передбачених статтею 12 ЗК України повноважень сільських, селищних, міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам, надання їх у користування відповідно до вимог цього кодексу.

Згідно статей 38, 39 ЗК України, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.

Відповідно до ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ч.2 ст.118 ЗК України рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Згідно ч. 7 ст. 118 ЗК України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Як вбачається з листа відповідача № 50/02-20 від 06.02.2012р., проекти землеустрою по відведенню земельних ділянок по АДРЕСА_1 на розгляд сесії Войківської сільської ради не надходили та не затверджувались(а.с.12).

На час прийняття оскаржуваного рішення був чинний Закон України "Про планування і забудову територій", який встановлював правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій і спрямований на забезпечення сталого розвитку населених пунктів з урахуванням громадських і приватних інтересів.

Відповідно до ст.10 цього Закону, планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями відповідно до їх повноважень, визначених законом, і полягала у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації.

Згідно листа Ленінської районної державної адміністрації вих. № 01-39/161 від 16.03.2011р., в 1975 році інститутом "КримНДІпроект" був розроблений проект планування та забудови с. Курортне Ленінського району строком реалізації на 20 років. При цьому, розміщення вулиці Чокракська цим Проектом не передбачено. Будь-яка інша містобудівна документація щодо існування та забудови цієї вулиці відсутня (а.с.10).

Таким чином, прийняття відповідачем рішення щодо надання згоди ОСОБА_1 на складання проекту землеустрою з відведення земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1, відбулося без корегування Проекту планування та забудови АДРЕСА_1 не передбачена, без погодження його у встановленому законом порядку та без відповідного розроблення, затвердження містобудівного обґрунтування розміщення земельної ділянки.

На підставі викладеного, приймаючи оскаржуване рішення щодо надання третій особі дозволу на складання проекту землеустрою з відведення земельної ділянки, розташованій на непередбаченій вулиці, відповідач діяв з порушенням вимог дійсного законодавства та з перевищенням наданих йому Законом повноважень.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності в порядку статей 69,70,86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки не суперечать вимогам чинного законодавства та підтверджені матеріалами справи.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 04.07.2012р.

У повному обсязі постанову складено та підписано 09.07.2012 р.

Керуючись ст. ст. 7, 9, 11, 69-71, ст.ст. 158-159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення 45-ї сесії 5-го скликання Войківської сільської ради Ленінського району АР Крим № 15/45-5 від 09.09.2010р."Про надання згоди на складання проекту відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1".

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Панов О.І.