Постанова від 06.04.2012 по справі 1609/2а-3508/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2012 р. Справа № 1609/2а-3508/11

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Григорова А.М.

Суддів: Мельнікової Л.В. , Подобайло З.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на постанову Київського районного суду м. Полтави від 16.05.2011р. по справі № 1609/2а-3508/11

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області ,Полтавського обласного військового комісаріату

про про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі за текстом позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України Полтавській області (далі за текстом -відповідач ), Полтавського обласного військового комісаріату (далі за текстом відповідач -2) про зобов'язання здійснити перерахцнок пенсії та виплатити недоплачену пенсію

Постановою Київського районного суду м. Харкова від 16.05.2011 року позов ОСОБА_1 задоволено.

Зобов'язано Полтавський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01 вересня 2008 року з врахуванням посадового окладу старшого викладача вищого військового навчального закладу у розмірі 1460 грн., встановленого відповідно до наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України ) і наукових установ Збройних Сил України».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області прийняти довідку та провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2008 року виходячи з розміру грошового забезпечення, визначеного Полтавським обласним військовим комісаріатом станом на 01 вересня 2008 року та провести виплату недоплаченої пенсії.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, перший відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позову.

Колегія суддів заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач отримує пенсію за вислугу років, звільнений з посади старшого викладача кафедри Полтавського вищого зенітного ракетного командного

Краснознаменного училища ім. Генерала армії Н.Ф. Ватутін.

На час розгляду справи судом пенсія позивача обраховується від посадового окладу у розмірі 1200 грн.

Наказом Міністра оборони України від 28 липня 2008 р. №377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Головним управлінням Пенсійного фонду України було відмовлено позивачу в перерахунку розміру пенсії з урахуванням підвищеного розміру посадового окладу.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що прийнявши рішення про зміну такого виду грошового забезпечення військовослужбовців як посадовий оклад, Міністр оборони України видаючи наказ від 28.07.2008 року за №377 діяв у межах повноважень наданих йому Кабінетом Міністрів України, а саме згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року за №1294.

Колегія судді не погоджується з такими висновками суду першої інстанції.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На виконання частини третьої статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок).

Пунктом 1 Порядку встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно Указу Президента України від 6 квітня 2011 року N 384/2011 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України . Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України (далі - Міністерство), іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства вбачається, що обов'язковою умовою для проведення перерахунку пенсій, призначеної на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

Таким чином, Наказ Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" не є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій та не є обов'язковим до виконання нормативним актом для Пенсійного фонду України.

Крім того, колегія суддів зазначає, що вказаним Порядком передбачена певна процедура, що передує здійсненню головними управліннями Пенсійного фонду України перерахунку пенсії, без дотримання якої у відповідача відсутні підстави проведення такого перерахунку.

Так, відповідно до пункту 1 вказаного Порядку Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Отже, на після отримання довідок про розмір грошового забезпечення головними управліннями Пенсійного фонду України проводиться перерахунок пенсії.

На виконання вказаного положення Міністерство оборони своїм листом від 29.08.2008 року № 248/6/С/1087-д повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 року № 377.

Однак, Пенсійний фонд України своїм листом від 07.10.2008 року № 17466/02-60 повідомив Міністерство оборони України про те, що чинним Порядком не передбачено проведення перерахунку пенсій у зв'язку з виданням будь-яким міністерством власних наказів.

Таким чином, до Головних управлінь Пенсійного фонду України не надходило повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, через що не виникло зобов'язання щодо їх складання за відповідною формою та направлення до військового комісаріату.

Враховуючи відсутність відповідних списків у військових комісаріатів не було підстав для складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, а також обґрунтованістю доводів апеляційної скарги.

Таким чином, через порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, з прийняттям нової про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області задовольнити.

Постанову Київського районного суду м. Полтави від 16.05.2011р. по справі № 1609/2а-3508/11 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Григоров А.М.

Судді Мельнікова Л.В. Подобайло З.Г.