"19" червня 2012 р. м. Київ К/9991/12370/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)
СуддівГашицького О.В.
Цуркана М.І.
провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області (далі -УПСЗН виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради) про визнання дій протиправними, зобов'язання до здійснення перерахунку, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за касаційною скаргою УПСЗН виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради на постанову Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 10 лютого 2010 року та ухвалу Апеляційного суду Хмельницької області від 8 лютого 2011 року,
У грудні 2009 року ОСОБА_4 у Старокостянтинівському районному суді Хмельницької області пред'явила позов до УПСЗН виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання до здійснення перерахунку, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Вимоги обґрунтовувала тим, що вона є матір'ю дитини -ОСОБА_5,
ІНФОРМАЦІЯ_1, на утримання якої одержує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Вважає, що УПСЗН Коломийської районної державної адміністрації була недоплачена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у встановленому законодавством розмірі.
Просила стягнути недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Постановою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 10 лютого 2010 року, залишеною без зміни ухвалою Апеляційного суду Хмельницької області від 8 лютого 2011 року, позов ОСОБА_4 до УПСЗН виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання до здійснення перерахунку, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задоволено частково.
Визнано протиправними дії УПСЗН виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради щодо призначення та виплати ОСОБА_4 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за
2008 рік.
Зобов'язано УПСЗН виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_4 недоплачену частину щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, який передбачений статтею 15 Закону України „Про державну допомогу сім ям з дітьми" (в редакції станом на 22 травня 2008р.) за період з 22 травня по 31 грудня 2008 року з врахуванням здійснених виплат.
У касаційній скарзі УПСЗН виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати їх рішення та ухвалити нове рішення, яким провадження у справі закрити про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4
Касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 є матір'ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, після народження якої вона перебуває на обліку в УПСЗН виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради та, відповідно до Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
У відповідності до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має незастрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 зазначеного закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Судами необґрунтовано задоволенні позовні вимоги ОСОБА_4 про стягнення допомоги по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до шести років за 2008 рік, оскільки пунктом 23 частини Розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" були внесені зміни, які набули чинності з 1 січня 2008 року і у відповідності до яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Враховуючи те, що відповідач у 2008 році виплачував позивачу допомогу у розмірах, встановлених новою редакцією статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", апеляційний суд прийшов до вірного висновку щодо правомірності його дій.
УПСЗН виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради
ОСОБА_4 державна допомога на утримання дитини виплачувалася у відповідності з вказаною постановою Кабінету Міністрів України.
За таких обставин у суду не було підстав для визнання неправомірними дій відповідача при виплаті позивачеві у 2008 році державної допомоги на утримання дитини.
З огляду на викладене рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню.
Оскільки обставини справи встановлені повно і всебічно, а суд апеляційної інстанції лише порушив норми матеріального права, тому колегія суддів вважає можливим ухвалити у справі нове рішення.
Керуючись статтями 210, 220, 222, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради задовольнити частково.
Постанову Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 10 лютого 2010 року та ухвалу Апеляційного суду Хмельницької області від
8 лютого 2011 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання до здійснення перерахунку, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку скасувати та постановити у цій справі нове рішення.
У задоволенні позову ОСОБА_4 відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Гашицький О.В.
Цуркан М.І.