Ухвала від 19.06.2012 по справі К/9991/13599/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2012 року м. Київ К/9991/13599/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)

СуддівГашицького О.В.

Цуркана М.І.

провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду (далі -УПФ) України в Київському районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим про стягнення підвищення до пенсії за касаційною скаргою УПФ України в Київському районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим на постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 8 липня

2010 року,

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2009 року ОСОБА_4 у Київському районному суді Автономної Республіки Крим пред'явив позов до УПФ України в Київському районі

м. Сімферополя Автономної Республіки Крим про стягнення підвищення до пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовував тим, що він відноситься до категорії громадян з правовим статусом "діти війни" та відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Посилаючись на те, що таке підвищення до пенсії йому не виплачувалось, просив визнати бездіяльність відповідача неправомірною та зобов'язати здійснити відповідні перерахунки та виплати за 2007-2008 роки в сумі 3180,60 грн. та забезпечити виплату з січня 2009 року щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Постановою Київського районного суду м. Сімферополя Автономної Республіки Крим від 28 серпня 2009 року позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено частково.

Поновлено строк ОСОБА_4 на звернення з позовними вимогами.

Зобов'язано УПФ України в Київському районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим провести ОСОБА_4 перерахунок пенси відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Стягнуто з УПФ України в Київському районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим на користь ОСОБА_4 недоплачену соціальну допомогу за період 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 21 грудня 2008 року, 1 січня 2009 року по 31 травня 2009 року в сумі 2653,2 грн.

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від

8 липня 2010 року апеляційні скарги УПФ України в Київському районі

м. Сімферополя Автономної Республіки Крим та ОСОБА_4 задоволено частково.

Постанову Київського районного суду м. Сімферополя Автономної Республіки Крим від 28 серпня 2009 року скасовано.

Прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_4 задоволено частково.

Зобов'язано УПФ України в Київському районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_4 підвищення пенсії за період з липня по грудень 2008 року в сумі 588,00 грн., за період з січня по травень 2009 року в сумі 498,00 грн.

У касаційній скарзі УПФ України в Київському районі м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить судові рішення скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог

ОСОБА_4

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Встановлено, що ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 і відповідно до вимог статті 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", який набрав чинності з 1 січня 2006 року, набув правового статусу особи, передбаченого цим Законом.

Отже, відповідно до положень вказаного Закону пенсія позивача повинна виплачуватись із збільшенням її на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Пунктом 12 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом було зупинено дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" на 2007 рік.

Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня

2007 року положення пункту 12 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" з урахуванням статті 111 цього Закону визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними).

Також згідно з пунктом 41 розділу 2 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" було змінено. Статтею 6 (в новій редакції) цього Закону передбачалося, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року

№ 10-рп/2008 року, у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу 1, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення пункту 41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Відповідно до вимог статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на всій території України, остаточним і не може бути оскаржене.

З моменту ухвалення рішення Конституційним Судом України бездіяльність суб'єкта владних повноважень є протиправною.

Отже, в період з 1 січня по 9 липня 2007 року та з 1 січня по

22 травня 2008 року ОСОБА_4 не мав права на щомісячне підвищення до пенсії, оскільки норма відповідного Закону, якою передбачено це право, у 2007, 2008 роках була зупинена та змінена. Право ОСОБА_4 на підвищення до пенсії у встановленому Законом розмірі було відновлено лише з 9 липня по

31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 грудня 2008 року, тобто з часу ухвалення Конституційним Судом України вказаних вище рішень.

Крім того, відповідно до статті 71 Закону України від 26 грудня 2008 року № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" Кабінету Міністрів України у 2009 році надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Проте, на виконання вищезазначеної норми Кабінетом Міністрів України не приймалося окремої постанови щодо встановлення у 2009 році розміру підвищення до пенсії особам, віднесеним до категорії "дитина війни". Пунктом 8 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорії громадян" передбачено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з

22 травня -48,1 грн., з 1 липня - 48,2 грн. та з 1 жовтня - 49,8 грн. Розмір підвищення до пенсії з 1 січня 2009 року цією постановою не був визначений та відповідні зміни з цього питання у 2009 році у зазначену постанову не вносилися.

Таким чином, з 1 січня 2009 року стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" підлягала застосуванню у попередній редакції.

Щодо розміру мінімальної пенсії за віком, з якої має обчислюватись зазначене підвищення до пенсії, то розрахунок необхідно проводити з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки іншого розміру такої пенсії законодавством не передбачено.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції не уточнив періоди, за які задоволені позовні вимоги позивача. Таку неповноту колегія суддів вважає можливим усунути шляхом внесення змін до ухвали суду першої інстанції.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновки судів та встановлених обставин справи.

Відповідно частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополь Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.

Абзац 5 резолютивної частини постанови Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 8 липня 2010 року змінити та викласти в такій редакції: "Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі

м. Сімферополь Автономної Республіки Крим у відповідності зі статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" нарахувати та виплатити ОСОБА_4 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, визначеної згідно з частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за період з 21 липня по

31 грудня 2008 року та з 1 січня по 31 травня 2009 року з урахуванням здійснених виплат".

В решті постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 8 липня 2010 року у незміненій частині в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополь Автономної Республіки Крим про стягнення підвищення до пенсії залишити без зміни.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

Судді Горбатюк С.А.

Гашицький О.В.

Цуркан М.І.