ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 14005, м. Чернігів, вул. Київська, 23
02 липня 2012 р. № 2а/2570/1856/2012
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Скалозуб Ю.О., при секретарі Селивоні О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу
за позовом регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України у Чернігівській області
дофізичної особи-підприємця ОСОБА_1
простягнення штрафу
До Чернігівського окружного адміністративного суду 05 червня 2012 р. надійшов адміністративний позов регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту та алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України в Чернігівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якому позивач просить стягнути з відповідача суму фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі - 3400,00 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надав письмову заяву про розгляд справи без його участі та про підтримання позовних вимог в повному обсязі.
Відповідач заперечень на позов не надав, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений.
Відповідно до ст. 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.
Згідно ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та згідно свідоцтва про державну реєстрацію, ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець Ічнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області 11.02.2011 року.
Судом встановлено, що працівниками регіонального управління на підставі наказу від 10.04.2012 року № 28-О, направлення від 10.04.2012 року № 18 було проведено виїзну перевірку з питань додержання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами магазину відповідача, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та належить ФОП ОСОБА_1 Перевірку проведено в присутності продавця магазину ОСОБА_2, та самого відповідача, яким перед проведенням перевірки було вручено наказ на проведення перевірки та направлення, про що свідчить їх підпис на направленні.
За результатами перевірки складено акт № 018/21/2653706113 від 11.04.2012 року, яким встановлено порушення відповідачем вимог ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Зокрема, перевіркою встановлено зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру місць зберігання та роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії. Так, було реалізовано одну пляшку слабоалкогольного напою «Джин тонік» 0,33 л. 8% об. ціною 7,50 грн. На момент перевірки в холодильнику магазина відповідача знаходились слабоалкогольні напої «Джин тонік» в кількості 2 пляшки, «Бренді кола» в кількості 7 пляшок та «Ром кола» в кількості 8 пляшок
Згідно ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Пунктом 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року № 790, встановлено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.
На підставі складеного акту перевірки регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту та алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України в Чернігівській області було винесено рішення від 18.04.2012 року №250014/07/21/045 про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3400,00 грн. згідно з абз. 11, 5 ч.2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Згідно п.13 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року № 790 рішення про застосування фінансових санкцій може бути оскаржено у місячний термін в установленому законодавством порядку
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідачем зазначене рішення в адміністративному порядку чи до суду оскаржене не було.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Стаття 1 вищезазначеного Закону визначає поняття єдиного державного реєстру місць зберігання (Єдиний реєстр), отже це - перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників. Місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
На підставі абз.11 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" імпорт, експорт і оптова торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами можуть здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензій.
Відповідно до абз. 5 ст.17 вищезазначеного Закону України до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Як встановлено в судовому засіданні, факт зберігання в холодильнику в магазині ФОП ОСОБА_1 алкогольних напоїв та продаж слабоалкогольного напою «Джин тонік» без наявності ліцензії підтверджується матеріалами справи, в т.ч. актом перевірки.
Враховуючи вищевказане, вимоги вказаних статей, а також встановлення факту продажу в магазині відповідача алкогольних напоїв без наявності ліцензії та зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру місць зберігання, суд дійшов висновку про порушення останнім вимог ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та про підставність застосування до нього фінансових санкцій.
Згідно ч.5 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав і, виходячи з матеріалів справи, суму штрафних санкцій в повному обсязі не сплатив.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту та алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України в Чернігівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати, згідно частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 9, 41, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, Чернігівський окружний адміністративний суд, -
1.Позовні вимоги задовольнити повністю.
2.Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 3400,00 грн. штрафу в доход Державного бюджету, на код бюджетної класифікації 21081100, код 38030010, на р/р 31117106700133, банк ГУДКСУ в Чернігівській області, МФО 853592, одержувач Державний бюджет Ічнянського району.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку статтей 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.О.Скалозуб