Справа № 2а/2570/2012/2012
26 червня 2012 р. Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Непочатих В.О.,
при секретарі Галенко Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бобровицької районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Бобровицької районної державної адміністрації Чернігівської області (далі по тексту - відповідач), в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати відповідача розглянути заяву про надання дозволу на розробку технічної документації на приватизацію земельної ділянки по суті у встановлений законом строк.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що вона 30.03.2012 року звернулась до відповідача з заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації на приватизацію земельної ділянки. Проте, відповідач у місячний термін не розглянув заяву та не прийняв розпорядження про надання дозволу на виготовлення технічної документації на приватизацію земельної ділянки або мотивовану відмову у наданні зазначеного дозволу.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав в повному обсязі та пояснив, що заява позивача була розглянута на засіданні постійно діючої комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів та інших питань, що регулюють земельні відносини, але комісія не змогла вирішити заяву по суті, оскільки на земельну ділянку, яку бажає отримати позивач у власність, претендують також інші особи. Розпорядження за наслідками розгляду заяви позивача не приймалося відповідачем.
Вислухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 02.04.2012 року позивач звернувся з заявою (а.с. 41) до відповідача про надання дозволу на виготовлення технічної документації на приватизацію земельної ділянки площею 12 соток в садовому товаристві «Автомобіліст-1», яка знаходиться на території Соколівської сільської ради, Бобровицького району, Чернігівської області, ділянка № 156, 155 (1/2).
На дану заяву відповідачем та надано відповідь, про що свідчить лист від 25.05.2012 року № 01-09/230 (а.с. 13), відповідно до якого позивача повідомлено, що на земельні ділянки, щодо яких позивач подав заяву, претендують інші особи, що також надали необхідний пакет документів, прийняття рішення по заяві відкладено до надання садовим товариством «Автомобіліст 1» матеріалів інвентаризації земельних ділянок з зазначенням фактичних їх власників - членів садового товариства, а також одержання інформації від державного реєстратора щодо дати припинення легітимності керівництва садовим товариством Шамраєнка В.В. та дати початку легітимності керівництва садовим товариством Шакіржанової Н.В.
Слід зазначити, що розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки у власність проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району; б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара; в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара; г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара; ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара; д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.(частина перша статті 121 Земельного кодексу України).
Згідно з нормами, що регулюють загальний порядок надання земельних ділянок у власність (стаття 118 Земельного кодексу України), питання про відведення земельної ділянки розглядається відповідними органами у місячний строк з дня подання відповідної заяви або клопотання і оформлюється відповідним рішенням цих органів.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України встановлено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів здійснюють відповідні органи виконавчої влади.
Як вбачається з листа Соколівської сільської ради Бобровицького району Чернігівської області від 07.03.2012 року (а.с. 70), землі садового товариства «Автомобіліст-1» знаходяться за межами населеного пункту і підпорядковані Бобровицькій районній державній адміністрації.
Частиною першою статті 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.
З аналізу наведених правових норм вбачається, що надання земельної ділянки громадянам у власність здійснюється на підставі заяви громадянина, де зазначається мета її використання.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що відповідачем розпорядження щодо надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 12 соток в садовому товаристві «Автомобіліст-1» або мотивовану відмову у його наданні не приймалося.
Діючим законодавством чітко встановлені строки розгляду та прийняття рішення за заявою громадянина про надання земельної ділянки, але у даному випадку відповідач проявив бездіяльність щодо не прийняття відповідного розпорядження за наслідками розгляду звернення позивача, чим порушив вимоги діючого законодавства.
Відповідачем не спростовано протиправність своєї бездіяльності щодо не розгляду вказаної заяви позивача, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Керуючись вказаною процесуальною нормою, суд вважає, що для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача необхідно вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви позивача від 02.04.2012 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації на приватизацію земельної ділянки площею 12 соток в садовому товаристві «Автомобіліст-1» № 156, 155-1/2; зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 02.04.2012 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації на приватизацію земельної ділянки площею 12 соток в садовому товаристві «Автомобіліст-1» № 156, 155-1/2 у порядку та строки, передбачені Земельним Кодексом України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 11, 69, 70, 71, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Бобровицької районної державної адміністрації Чернігівської області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.04.2012 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації на приватизацію земельної ділянки площею 12 соток в садовому товаристві «Автомобіліст-1» № 156, 155-1/2.
Зобов'язати Бобровицьку районну державну адміністрацію Чернігівської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.04.2012 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації на приватизацію земельної ділянки площею 12 соток в садовому товаристві «Автомобіліст-1» № 156, 155-1/2 у порядку та строки, передбачені Земельним Кодексом України.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Непочатих В.О.