Постанова від 27.06.2012 по справі 5013/1878/11

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.06.2012 року Справа № 5013/1878/11

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Дмитренко А.К. - доповідач

суддів: Прокопенко А.Є., Крутовських В.І.

при секретарі: Лазаренко П.М.

Представники сторін у судове засідання не з"явились, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином

розглянувши апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж - Центр ЛТД", м. Київ на рішення господарського суду Кіровоградської області від 19.12.2011 року у справі № 5013/1878/11

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж - Центр ЛТД", м. Київ

до управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради, м. Кіровоград

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: пологового будинку № 1 м. Кіровограда, м. Кіровоград

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, Донецька область, м. Торез

про визнання незаконним та скасування розпорядження

Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 19.12.2011 року (суддя Кабакова В.Г.) відмовлено товариству з обмеженою відповідальністю "Престиж - Центр ЛТД" у позові про визнання незаконним та скасування розпорядження управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради від 06.05.2001 № 55/17у.

Не погоджуючись з рішенням суду, товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж - Центр ЛТД" просить його скасувати, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, та порушення норм матеріального права.

Управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради, пологовий будинок № 1 м. Кіровограда та фізична особа-підприємець ОСОБА_1 у відзивах на апеляційну скаргу просять рішення залишити без змін, а скаргу без задоволення, водночас просять провести розгляд справи без участі їх представників.

Розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, суд -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж - Центр ЛТД" звернулось до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою до управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради про визнання незаконним та скасування розпорядження управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради від 06.05.2001 № 55/17у.

Позивач просить визнати незаконним та скасувати розпорядження управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради від 06.05.2011 № 55/17у "Про оренду приміщення по АДРЕСА_1", на підставі якого було укладено договір оренди, з тих підстав, що управлінням власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради при реалізації волевиявлення територіальної громади м. Кіровограда як учасника цивільно-правових відносин щодо надання в оренду приміщення площею 9,9 кв.м. не дотримано вимог:

- пунктів 2.4, 3.1, 3.3 Положення про порядок надання в оренду індивідуально визначеного майна, що знаходиться у власності територіальної громади м. Кіровограда, затвердженого рішенням Кіровоградської міської ради від 15.10.1998 № 90;

- пунктів 1.1, 1.2 Положення про проведення конкурсів на право оренди індивідуально визначеного майна та цілісних майнових комплексів, що знаходяться у власності територіальної громади міста, затвердженого рішенням Кіровоградської міської ради від 25.12.2007 № 398, оскільки зареєструвало заяву та прийняло розпорядження щодо надання в оренду майна, що не було включено до переліку комунального майна, яке пропонується до оренди;

- абзацу 1 ч. 7 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", оскільки надало в оренду комунальне майно не на конкурсних засадах.

Питання передачі комунального майна в оренду врегульовано, зокрема, Законом України "Про оренду державного та комунального майна".

Статтею 9 "Про оренду державного та комунального майна" в редакції, чинній станом на день винесення спірного розпорядження, зокрема передбачено, що фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України, відповідному орендодавцеві (частина 1).

Органи, уповноважені управляти майном, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, розглядають подані матеріали і протягом п'ятнадцяти днів після надходження матеріалів повідомляють підприємство про своє рішення (надання дозволу щодо укладення договору оренди або відмову). При розгляді матеріалів щодо передачі в оренду нерухомого майна можуть враховуватися пропозиції місцевої державної адміністрації, відповідного органу місцевого самоврядування щодо розміщення бюджетних установ і організацій (частина 3).

Орендодавець протягом п'яти днів після закінчення терміну погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном, і органом Антимонопольного комітету України, а у випадках, коли заява про оренду майна не потребує узгодження (щодо оренди окремого індивідуально визначеного майна, крім нерухомого), протягом п'ятнадцяти днів після дати її реєстрації дає згоду або відмовляє в укладенні договору оренди майна і повідомляє про це заявника (частина 4).

Передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Порядок проведення конкурсу визначається: Фондом державного майна України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, визначеними Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.

У разі проведення конкурсу орендодавець надсилає копії проекту договору та інших матеріалів відповідним органам, зазначеним у частині другій цієї статті, у п'ятиденний термін після дати затвердження результатів конкурсу (частина 7).

У разі відмови в укладенні договору оренди, а також неодержання відповіді у встановлений термін заінтересовані особи мають право звернутися за захистом своїх інтересів до суду (частина 8).

Відповідно Положення про управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради, затвердженого рішенням Кіровоградської міської ради від 24.02.2011 № 228 (далі - Положення), управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради є виконавчим органом Кіровоградської міської ради, їй підконтрольний і підзвітний, підпорядкований виконавчому комітету міської ради, міському голові, а з питань делегованих повноважень підконтрольний органам виконавчої влади; є окремою юридичною особою, наділеною власними повноваженнями, в межах яких діє самостійно і несе відповідальність за свою діяльність відповідно до закону; управління є спеціально уповноваженим органом управління комунальною власністю та відчуження (приватизації) комунального майна територіальної громади; управління є правонаступником прав та обов'язків департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради, діяльність якого припинено шляхом поділу, в частині завдань та функцій його структурного підрозділу - управління комунального майна (пункти1.1, 1.6, 1.7, 1.10 розділу 1 Положення) (т.1, а.с. 21 - 28).

До функцій управління згідно пункту 2.2.8 розділу 2 Положення, зокрема, входить передача в оренду об'єктів права комунальної власності та укладання відповідних договорів.

З метою впорядкування надання в оренду індивідуально визначеного майна комунальної власності територіальної громади м. Кіровограда, посилення контролю за ефективністю його використання, Кіровоградською міською радою 15.10.1998 прийнято рішення № 90 "Про управління майном, що є у власності територіальної громади м. Кіровограда", згідно пункту 6 якого з урахуванням змін, внесених рішенням від 21.02.2001 № 858 "Про внесення змін і доповнень до рішення міської ради від 15.10.1998 № 90 "Про управління майном, що є у комунальній власності територіальної громади м. Кіровограда" право укладення договорів оренди нежитлових приміщень, будівель, споруд, починаючи з 01.08.1998 надано управлінню власності міськвиконкому (т. 1, а.с. 122 - 124).

Даним рішенням затверджено Положення про порядок надання в оренду індивідуально визначеного майна, що знаходиться у власності територіальної громади м. Кіровограда (далі Положення), згідно пункту 1.2 якого з урахуванням змін, внесених рішенням від 21.02.2001 № 858, орендодавцем є: виконавчий комітет Кіровоградської міської ради в особі начальника управління власності та комунальні підприємства, балансоутримувачем - комунальні ремонтно-експлуатаційні підприємства, підприємства, організації, установи, в повному господарському віданні або оперативному управлінні яких це майно знаходиться - з дозволу управління (т. 1, а.с. 122 - 124, 126 - 128).

Відповідно пункту 1.4 Положення надання в оренду нежитлових приміщень здійснюється за рішенням міськвиконкому, розпорядженням міського голови та начальника управління власності.

Вільне майно, згідно пункту 2.1 Положення, передається в оренду на конкурсних засадах за наявності 2-х або більше заяв.

Конкурс проводиться комісією відповідно Порядку проведення міських конкурсів (пункт 2.2 Положення).

При наявності однієї заяви на оренду вивільненого майна дані об'єкти передаються в оренду на безконкурсній основі (пункт 2.3 Положення).

Управління власності міськвиконкому не менше 1 разу в квартал публікує в місцевій пресі перелік майна, що пропонується для здачі в оренду (пункт 2.4 Положення).

Рішенням Кіровоградської міської ради від 25.12.2007 № 398 затверджено Положення про проведення конкурсів на право оренди індивідуально визначеного майна та цілісних майнових комплексів, що знаходяться у власності територіальної громади міста (далі Положення про проведення конкурсів) (т. 1, а.с. 119 - 121).

Пунктом 1.1 Положення про проведення конкурсів встановлено, що інформація про перелік комунального майна, яке пропонується до оренди, публікується органом, який уповноважений управляти комунальним майном, в місцевій пресі щоквартально.

У відповідності з пунктом 1.2 Положення про проведення конкурсів конкурс оголошується у разі наявності заяв про оренду від двох або більше фізичних чи юридичних осіб, які надійшли протягом 15 днів після опублікування в пресі відомостей про об'єкти, що пропонуються для здачі в оренду.

Згідно підпункту 1.1 рішення Кіровоградської міської ради від 06.06.2000 № 571 "Про внесення змін та доповнень до рішення Кіровоградської міської ради від 15.10.1998 № 90 "Про управління майном, що є у власності територіальної громади м. Кіровограда" рішення Кіровоградської міської ради від 15.10.1998 № 90 доповнено пунктом 11, яким передбачено, що право укладання договорів оренди приміщень, будівель, споруд, що знаходяться на балансі бюджетних установ (охорона здоров'я, освіта, культура) надати балансоутримувачам даних приміщень. Кошти, отримані від оренди даних приміщень, будівель, споруд, використовувати відповідно до кошторису доходів і видатків установ балансоутримувачів (т., 1, а.с. 121).

У Свідоцтві про право власності від 20.01.2003 № 25 зазначено, що цілий комплекс будівель пологового будинку № 1, який знаходиться у АДРЕСА_1 дійсно належить територіальній громаді м. Кіровограда в особі міської ради на праві комунальної власності, балансоутримувачем є пологовий будинок № 1 (т. 1, а.с. 19).

Відповідно пункту 1.2 Статуту пологового будинку № 1 (т.1, а.с. 69 - 74), пологовий будинок № 1 є лікувально-профілактичним закладом комунальної власності, засновником якого є Кіровоградська міська рада. В своїй роботі підпорядкований управлінню охорони здоров'я Кіровоградської міської ради, яке здійснює контроль та керівництво лікувально-профілактичною та адміністративно-господарською діяльністю пологового будинку № 1. Пунктом 1.6 Статуту пологового будинку № 1 передбачено, що за погодженням власника майна, заклад має право продавати і передавати закладам охорони здоров'я та іншим юридичним особам та фізичним особам, обмінювати і здавати в оренду споруди, устаткування, транспортні засоби, інвентар та інші матеріальні цінності, а також списувати їх з балансу.

Як вбачається із змісту листа управління охорони здоров'я від 21.09.2006 № 1416, адресованого головним лікарям ЛПЗ міста, членами постійної комісії Кіровоградської міської ради з питань охорони здоров'я та соціального захисту населення (протокол від 15.09.2006 № 9) вирішено, що право продовження та надання в оренду приміщень лікувально-профілактичних закладів розглядати надано головним лікарям згідно рішення Кіровоградської міської ради від 06.06.2000 № 571 з направленням обґрунтування в управління охорони здоров'я та управління власності міської ради (т. 2, а.с. 43). Водночас доведено наступний порядок надання приміщень лікувально-профілактичних закладів в оренду з 01.10.2006: - направлення до управління охорони здоров'я Кіровоградської міської ради листа, в якому вказати площу та тип (робоча, не робоча, хол, підвал) здаваємого в оренду приміщення; напрямок використання (аптека, кабінет прийому, торгова точка або ін); порядок розрахунків; термін використання; участь у діяльності закладу (фінансова підтримка, дотримання санітарних норм або ін.) та проекту договору оренди; - отримання від управління охорони здоров'я Кіровоградської міської ради погодження (терміном до 10 днів); - направлення пакета документів до управління власності.

Управлінням охорони здоров'я листом від 05.05.2011 № 1072, адресованого начальнику управління власності та приватизації, погоджено надання в оренду фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 приміщення площею 9,9 кв.м., яке знаходиться у приміщенні пологового будинку № 1 по АДРЕСА_1 для урочистої виписки новонароджених терміном на 1 рік (т. 2 а.с. 44). Отже, пологовим будинком № 1 дотримано доведений до нього порядок надання в оренду вільних приміщень.

Згідно зазначених вище Положень опублікування інформації про перелік комунального майна, яке пропонується до оренди в місцевій пресі (в якому виданні конкретно не зазначено), входить до повноважень саме органу, який уповноважений управляти комунальним майном - управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради, яким оголошення про передачу в оренду приміщення площею 9,9 кв.м. по АДРЕСА_1 не публікувалось. Поряд з тим, самим пологовим будинком № 1 в місцевій пресі "Мир объявлений" від 17.02.2011 № 7 подано оголошення про передачу в оренду приміщення площею 9,9 м.кв., що не позбавило позивача права звернутись із відповідною заявою до орендодавця.

У зв'язку з відсутністю інших заяв, крім заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, підстави для проведення конкурсу були відсутні.

В силу статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до пункту 2 Роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" від 26.01.2000 № 02-5/35 підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

Статями 33, 34 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Як зазначає скаржник, порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача у зв'язку з винесенням відповідачем спірного розпорядження полягає у порушенні майнового інтересу товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж - Центр ЛТД" щодо отримання у строкове платне користування частини приміщення площею 9,9 кв.м., тому що на момент виникнення спірних правовідносин частина нежитлових приміщень, що знаходяться за тією ж адресою, що і приміщення площею 9,9 кв.м., перебувала в оренді товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Центр ЛТД".

Як підтверджено актом ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності пологового будинку № 1 м. Кіровограда за період з 01.09.2010 по 01.06.2011 від 15.08.2011 № 08-10/91, проведеної Кіровоградським об'єднаним контрольно-ревізійним відділом (т. 2, а.с. 6-11), між пологовим будинком № 1 і товариством з обмеженою відповідальністю "Престиж-Центр ЛТД" 17.06.2010 було укладено договори оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності № 84 площею 16 кв.м. та № 85 площею 2 кв.м., термін дії яких закінчився 17.06.2011 (т. 2, а.с.13 - 24). Процедура укладення зазначених договорів була аналогічна тій, що і при укладенні договору із фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1

Як слідує із того ж акта перевірки, у листі від 19.01.2011 № 8, надісланого товариством з обмеженою відповідальністю "Престиж-Центр ЛТД" пологовому будинку № 1, зазначено, що "у зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди нежитлового приміщення між пологовим будинком і фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, просимо Вашої згоди на надання в оренду цього приміщення товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж-Центр ЛТД" з метою проведення урочистої виписки новонароджених з фотографуванням і відеозйомкою. При наявності претендентів ми готові прийняти участь у конкурсі на право оренди приміщення" (т.2, а.с. 8).

Тобто позивач був обізнаний як із існуванням інших договірних відносин, так і з наявністю вивільняємих приміщень.

Крім того, в даному випадку безпосередньо сам позивач виступив ініціатором укладення договору оренди комунального майна.

В подальшому товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж-Центр ЛТД" знову направило на адресу пологового будинку № 1 лист від 20.04.2011 № 78, в якому зазначено, що "...на першому поверсі пологового будинку знаходиться приміщення виписної кімнати, призначеної саме для виписки новонароджених і нещодавно ця кімната звільнилась. У зв'язку з тим, що орендоване нами приміщення є не досить зручним для надання послуг з урочистої виписки, а також отримання листа про відсутність наміру пролонгувати діючі договори оренди, просимо розглянути можливість передачі нашому товариству в оренду нежитлового приміщення пологового будинку № 1 - виписної кімнати, яка знаходиться на першому поверсі для проведення урочистої виписки новонароджених з фотографуванням та відеозйомкою" (т.2, а.с. 10).

Пологовий будинок № 1 у відповіді від 27.04.2011 № 240 зазначив, що приміщення, які орендуються товариством після закінчення терміну дії договорів оренди від 17.06.2010 № 84, 85, надати для подальшого використання немає можливості з огляду на потребу їх використання для власних цілей. Приміщення виписної кімнати в пологовому будинку № 1 не існує як такої, починаючи з 10.05.2007 виписка новонароджених відбувається безпосередньо з палати сумісного перебування матері та дитини.

Поряд з тим, на той час, за заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 03.02.2011, яка виступила з ініціативою укладення договору оренди, пологовим будинком № 1 подано оголошення в місцевій газеті "Мир объявлений" від 17.02.2011 № 7 про передачу в оренду приміщення площею 9,9 м.кв., на оренду якого у визначений строк більше заяв не подано (т.2, а.с. 8-9).

Таким чином, і товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж-Центр ЛТД" і фізична особа-підприємець ОСОБА_1 виступали з ініціативою укладення з ними пологовим будинком договорів оренди та самі у своїх заявах вказували конкретні приміщення.

Доказів звернення до пологового будинку № 1 із заявою про передачу в оренду приміщення площею 9,9 кв.м. та подання заяви після подачі оголошення в місцевій пресі позивачем не надано.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" цей Закон регулює:

- організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності;

- майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.

Тобто, відповідно Закону України "Про оренду державного та комунального майна" процедура укладання договору оренди від прийняття заяви про надання в оренду приміщення до підписання самого договору оренди здійснюється саме орендодавцем -балансоутримувачем комунального майна, в конкретному випадку пологовим будинком № 1 м. Кіровограда, а не органом, уповноваженим управляти комунальним майном - управлінням власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 144 Конституції України визначає, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Отже, спірне розпорядження управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради № 55/17у від 06.05.2011 року відносно незаперечення з боку управління щодо продовження договору оренди між пологовим будинком № 1 м. Кіровограда та фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1 прийнято виключно в межах наданих міською радою повноважень, що визначені у рішенні Кіровоградської міської ради від 15.10.1998 року № 90 "Про управління майном, що є у власності територіальної громади міста Кіровограда"(із змінами).

Крім того, на підставі особистої заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 17.04.2012 р. та враховуючи згоду управління охорони здоров'я Кіровоградської міської ради від 17.04.2004 р. № 1125, управлінням власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради розпорядженням від 19.04.2012 p. № 170/17у погоджено продовження терміну дії договору оренди, укладеного між пологовим будинком № 1 м. Кіровограда та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, на приміщення площею 9,9 кв.м, яке знаходиться у приміщенні пологового будинку № 1 АДРЕСА_1, для урочистої виписки новонароджених, терміном на 2 роки 11 місяців (т.3, а.с.10-12).

В силу ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційним господарським судом не приймаються надані позивачем разом з супровідним листом від 03.05.12 листи товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж - Центр ЛТД" від 19.01.11 № 8, від 20.04.11 № 78, адресовані головному лікарю пологового будинку № 1 м. Кіровограда (т.1, а.с.143-145), оскільки заявник не обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Кіровоградської області від 19.12.11 у справі № 5013/1878/11 залишити без змін, а скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж - Центр ЛТД" без задоволення.

Головуючий суддя А.К. Дмитренко

Суддя А.Є. Прокопенко

Суддя В.І. Крутовських