Постанова від 14.06.2012 по справі 2а-1870/4001/12

КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2012 р. Справа № 2a-1870/4001/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Єреп Ю.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 2а-1870/4001/12 за позовом Комунальної установи "Сумська міська клінічна лікарня № 4" до Державної фінансової інспекції в Сумській області в особі Сумської об'єднаної державної фінансової інспекції про скасування пункту вимоги,-

ВСТАНОВИВ:

Комунальна установа "Сумська міська клінічна лікарня № 4" (далі - позивач) звернулася до суду з позовною заявою до Державної фінансової інспекції в Сумській області в особі Сумської об'єднаної державної фінансової інспекції (далі - відповідач), в якій просить скасувати пункт 8 вимоги Сумської об'єднаної державної фінансової інспекції від 23.02.2012 № 05-14/220 "Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань".

Позовні вимоги мотивовані тим, що висновок відповідача, зроблений в пункті 8 вимоги Сумської об'єднаної державної фінансової інспекції від 23.02.2012 № 05-14/220 щодо покриття витрат сторонніх юридичних осіб за рахунок коштів Комунальної установи "Сумська міська клінічна лікарня № 4", є невірним, оскільки між позивачем та Сумським державним університетом, на підставі наказу МОЗ України від 05.06.1997 № 174, розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації від 13.11.2000 № 380 та наказу управління охорони здоров'я Сумської обласної державної адміністрації від 06.04.2001 № 325, було укладено договір про спільну роботу по забезпеченню лікувально-діагностичного процесу, підготовці медичних кадрів та проведенню і впровадженню в практику медичних наукових досліджень, відповідно до п. 2.1.2 якого визначено, що згідно Положення про клінічний лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я Заклад зобов'язується нести за рахунок власних коштів витрати, пов'язані з утриманням матеріально-технічної бази.

Від представника відповідача до суду надійшло заперечення проти адміністративного позову (а.с. 33-35), відповідно до якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог за їх необгрунтованістю, виходячи з того, що при розрахунку потреби в коштах на оплату комунальних послуг, в кошторисах позивача та фактично за даними бухгалтерського обліку до витрат, пов'язаних з утриманням матеріально-технічної бази лікувально- профілактичного закладу, були віднесені також витрати на оплату комунальних послуг, котрі споживають кафедри та курси медичного факультету Сумського державного університету, у наданих для користування приміщеннях. При цьому, Сумський державний університет є вищим навчальним закладом, який фінансується з Державного бюджету, а фінансування лікувальних закладів, на базі яких розміщені кафедри та курси даного університету, проводиться з місцевого бюджету. Таким чином, здійснення позивачем витрат на утримання матеріально-технічної бази кафедр за рахунок коштів лікувально-профілактичних закладів суперечить вимогам ст. 85 Бюджетного кодексу України, якою забороняється здійснювати впродовж бюджетного періоду видатки на функціонування бюджетних установ одночасно з різних бюджетів. Крім того, згідно п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ лікувально-профілактичні заклади охорони здоров'я не мають підстав для планування та здійснення видатків на утримання матеріально-технічної бази клінічних кафедр.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити з наведених у позовній заяві підстав.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог, виходячи з підстав, викладених у запереченнях.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що Сумською об'єднаною державною фінансовою інспекцією було проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності комунальної установи "Сумська міська клінічна лікарня № 4" за період з 01.10.2009 по 31.12.2011, за результатами якої складено акт від 07.02.2012 № 05-20-02/36 (а.с. 46-54).

На підставі акту ревізії була складена вимога від 23.02.2012 № 05-14/220 "Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань" (а.с. 12-15), п. 8 якої встановлено: "Виявлено факти покриття, в порушення вимог п. 3.2. Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ (зі змінами), п.п. 20, 22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228, п.2 ст. 85 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 № 2542-ІІІ та ст.ст. 85, 116 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VІ, за рахунок бюджетних коштів витрати сторонніх юридичних осіб-орендарів всупереч законодавству за спожиті ними комунальні послуги на загальну суму 141661,70 грн. при не відображенні в установі по бухгалтерському обліку відповідної дебіторської заборгованості, в зв'язку з чим відобразити по обліку дебіторську заборгованість в сумі 141661,70 грн. за Сумським державним університетом, щодо якого здійснено безпідставні витрати, та провести претензійно-позовну роботу з ним щодо відшкодування вказаних коштів".

Згідно із ч. 2 ст. 85 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VІ забороняється планувати та здійснювати видатки, не віднесені до місцевих бюджетів цим Кодексом, а також здійснювати впродовж бюджетного періоду видатки на функціонування бюджетних установ одночасно з різних бюджетів, крім випадків, коли такі видатки здійснюються за рішенням відповідної місцевої ради за рахунок вільного залишку бюджетних коштів або перевиконання дохідної частини загального фонду місцевого бюджету за умови відсутності заборгованості такого бюджету за захищеними статтями видатків протягом року на будь-яку дату.

Відповідно до п.п. 1.1, 1.5 Положення про клінічний лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.06.1997 № 174, клінічним є лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я, який не менше ніж на 50 відсотків використовується для розташування структурних наукових і навчальних підрозділів (кафедри, лабораторії та ін.) вищих медичних закладів освіти III, IV рівнів акредитації, закладів післядипломної освіти, науково-дослідних інститутів і спільної роботи по забезпеченню лікувально-діагностичного процесу, підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації медичних кадрів та проведення і впровадження в практику медичних наукових досліджень; витрати по забезпеченню навчально-виховного та науково-дослідного процесів здійснюються за рахунок коштів на утримання відповідного вищого медичного закладу освіти III, IV рівнів акредитації (закладу післядипломної освіти, науково-дослідного інституту), а витрати, пов'язані з утриманням матеріально-технічної бази - за рахунок коштів лікувально-профілактичного закладу.

Згідно наказу Міністерства охорони здоров'я України від 05.06.1997 № 174, "Про затвердження Положення про клінічний лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я", розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації від 13.11.2000 № 380, наказу управління охорони здоров'я Сумської обласної державної адміністрації від 06.04.2001 № 325 "Про прийняття до виконання Положення про клінічний лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я" між позивачем та Сумським державним університетом був укладений договір 03.12.2007 № 18 про спільну роботу по забезпеченню лікувально-діагностичного процесу, підготовці медичних кадрів та проведенню і впровадженню в практику медичних наукових досліджень (а.с. 6-11).

Відповідно до п. 1.5 "Положення про клінічний лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я" та п. 2.1.2 договору від 03.12.2007 № 18 про спільну роботу по забезпеченню лікувально-діагностичного процесу, підготовці медичних кадрів та проведенню і впровадженню в практику медичних наукових досліджень, витрати, пов'язані з утриманням матеріально-технічної бази клінічних лікувально-профілактичних закладів охорони здоров'я здійснюються за рахунок коштів цього закладу.

За таких обставин, суд вважає, що висновки відповідача про витрачання коштів на утримання сторонньої організації є безпідставними.

Частиною 3 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З положень наведеної норми процесуального закону слідує, що адміністративному суду при вирішенні адміністративного спору належить перевірити, зокрема, наявність у спірних правовідносинах правової підстави, з посиланням на яку суб'єктом владних повноважень було прийнято рішення чи вчинено діяння, а також обґрунтованість саме тих висновків, стосовно обставин спірних правовідносин, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення.

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд відмічає, що заперечуючи проти позову, відповідач за правилами ч.2 ст.71 КАС України не довів юридичної та фактичної обґрунтованості мотивів винесення спірної вимоги.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У зв'язку з чим суд погоджується з позовними вимогами та скасовує пункт 8 вимоги відповідача від 23.02.2012 № 05-14/220.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Комунальної установи "Сумська міська клінічна лікарня № 4" до Державної фінансової інспекції в Сумській області в особі Сумської об'єднаної державної фінансової інспекції про скасування пункту вимоги - задовольнити.

Скасувати пункт 8 вимоги Сумської об'єднаної державної фінансової інспекції від 23.02.2012 № 05-14/220 "Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань".

Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунальної установи "Сумська міська клінічна лікарня № 4" судовий збір у розмірі 32 (тридцять дві) грн. 19 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко

З оригіналом згідно

Суддя Є.Д. Кравченко

Постанову складено у повному обсязі та підписано 19 червня 2012 року.