копія
19 червня 2012 р. справа № 2a-1870/4720/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазько С.М.
за участю секретаря судового засідання - Вангородської Ю.В.
представника позивача - Іванової Т.С.
представника відповідача - Литвин О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №2a-1870/4720/12 за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Охтирський комбінат хлібопродуктів" Державного агентства резерву України про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-
Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства "Охтирський комбінат хлібопродуктів" (далі по тексту - відповідач, ДП "Охтирський КХП") про стягнення адміністративно-господарських санкцій в розмірі 27465грн. 75коп. та пені в розмірі 32 грн. 94коп. Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем не виконаний встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. За 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, відповідач до 18.04.2012 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції та нараховану пеню в загальній сумі 27498грн. 69коп. Але вказана сума відповідачем не сплачена, тому позивач просить її стягнути в судовому порядку.
Відповідач, ДП "Охтирський КХП", заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що підприємство в 2011році подало звіт за формою 10-ПІ в якому вказана кількість працюючих інвалідів - 14 осіб. Але у вказаному звіті була зроблена помилка, на підприємстві фактично на час надання звіту працювало 15 інвалідів, тобто та кількість, яка повинна працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Також, підприємство протягом 2011року щомісячно надавало до центру зайнятості звіти про наявність вакансій для інвалідів. Тому вважає, що підприємство належним чином виконало вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо проведення заходів для працевлаштування інвалідів /а.с.10-11/.
Представник позивача Іванова Т.С. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача Литвин О.В. позов не визнала з мотивів, викладених в письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:
В судовому засіданні встановлено, що 22.02.2012року державним підприємством "Охтирський КХП" поданий до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік (форма №10-ПІ), згідно якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу фактично за рік становить 365осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлено інвалідність - 14 осіб; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, встановлених відповідно до вимог ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" -15 осіб. При цьому графа "Сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів" відповідачем не заповнена (а.с.6).
Отже, при середньообліковій чисельності штатних працівників облікового складу ДП "Охтирський комбінат хлібопродуктів"-365 осіб, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів складає 15 робочих місць.
Позивач вважає, що за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом, відповідач повинен сплатити адміністративно - господарські санкції та пеню.
Суд не погоджується з вказаною позицією позивача, виходячи з наступного.
Згідно ч.3 ст.18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (в редакції від 06.10.2005року) (далі - Закон) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
На підставі ч.2 ст.19 вищезазначеного Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Згідно ч.9 ст.19 Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Виходячи з норм вищевказаного Закону, підприємства зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З матеріалів справи вбачається, а також підтверджується поясненнями представника відповідача в судовому засівданні, при складанні звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік помилково була зазначена кількість працюючих інвалідів - 14 осіб, а не фактична кількість працівників - інвалідів 15 осіб.
Листом від 14.03.2012р. №302 державне підприємство "Охтирський КХП" повідомило Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів про допущено помилку (а.с.12).
Відповідно до уточненого звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011рік, на підприємстві «Охтирський комбінат хлібопродуктів» у 2011 році кількість штатних працівників, яким встановлено інвалідність склала 15 осіб (а.с.13).
Вказана обставина підтверджується списком працюючих інвалідів-штатних працівників, які мають інвалідність та зайняті на підприємстві у 2011році (а.с.14-15).
Відповідно до вищезазначеного звіту по формі № 10-ПІ та списку працюючих інвалідів-штатних працівників, у 2011 році на підприємстві були працевлаштовані 15 осіб, які мають статус інваліда, серед яких 13 осіб відпрацювало у 2011 році по 12 місяців, одна особа відпрацювала - 9 місяців, одна особа відпрацювала 3 місяці (а.с.14-15).
Довідками МСЕК та трудовими книжками підтверджено перебування та працевлаштування інвалідів на підприємстві (а.с.33-63).
Крім того, згідно довідки ДП «Охтирський КХП» від 18.06.2012р. № 793 у 2011році на підприємстві працювало три особи з обмеженими фізичними можливостями, які не ввійшли до списку працюючих інвалідів при складанні звіту про працюючих інвалідів-штатних працівників за 2011 рік через короткий термін їх роботи на підприємстві, а саме: ОСОБА_3 (відпрацьовано з 15.02.2011р. по 09.03.2011р.), ОСОБА_4 (відпрацьовано з 11.05.2011р. по 01.07.2011р.), ОСОБА_5 (відпрацьовано з 07.09.2011р. по 03.11.2011р.). Вказані обставини підтверджуються копіями довідок до акту МСЕК (а.с.64-67).
Крім того, підприємство в 2011 році належним чином інформувало центр зайнятості про наявність вільних робочих місць на підприємстві та про потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування, що підтверджується звітами, які ДП «Охтирський КХП» подавало до Охтирського міськрайонного Центру зайнятості за формою статистичної звітності №3-ПН, затвердженої наказом Міністерством праці та соціальної політики України за погодженням Державного комітету статистики №420 від 19.12.2005року та довідкою Охтирського міськрайонного центру зайнятості від 14.06.2012р. №02/655 (а.с.19-30).
Також, підприємством «Охтирський КХП» публікувались оголошення про наявність робочих місць для працевлаштування у засобах масової інформації, а саме: газета "Роксолана-Максі" №35 від 01.09.2011року та №47 від 24.11.2011року (а.с.31-32).
Враховуючи вищевикладене, підприємством у 2011 році належним чином виконаний обов"язок щодо прийняття заходів для створення робочих місць і працевлаштування 15 інвалідів.
Тому суд приходить до висновку, що у відповідача відсутній обов'язок щодо сплати адміністративно-господарських санкцій та пені за незайняте робоче місце для працевлаштування інваліда.
Таким чином, необхідно відмовити в задоволенні адміністративного позову Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до державного підприємства "Охтирський комбінат хлібопродуктів" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 27498грн. 69коп.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Охтирський комбінат хлібопродуктів" Державного агентства резерву України про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 27498грн. 69коп. -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Глазько
Повний текст постанови виготовлений 22 червня 2012року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.М. Глазько