Постанова від 13.06.2012 по справі 2а-1870/3923/12

Копія:

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2012 р. Справа № 2a-1870/3923/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Глазько С.М.

за участю секретаря судового засідання - Вангородської Ю.В.

представника позивача - Маленко О.П.

представника відповідача - Кравченко І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Конотопське управління механізації будівництва та автотранспорту" до Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство "Конотопське управління механізації будівництва та автотранспорту" (далі по тексту - позивач, ВАТ "Конотопське управління механізації будівництва та автотранспорту") звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення від 25.11.2011року №407. Свої вимоги мотивує тим, що актом перевірки від 21.10.2011року №83 зафіксовано заниження підприємством в розрахунках за різні періоди 2005,2006,2008року страхових внесків на суму 58578гр.80коп. При цьому підприємством самостійно донараховані страхові внески. Проте, відповідачем винесено рішення, на підставі п.4 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким до товариства застосовано фінансову санкцію в розмірі 164319грн. 62коп. На думку позивача, вказане рішення є протиправним і підлягає скасуванню, оскільки п.4 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на який відповідач посилається у рішенні, не надає йому право на застосування фінансових санкцій, у зв"язку з тим, що втратив чинність відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Відповідач, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що при винесенні оскаржуваного рішення діяв у порядку, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, зокрема Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (а.с.47-48).

В судовому засіданні представник позивача Маленко О.П. позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача Кравченко І.О. в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ВАТ "Конотопське управління механізації будівництва та автотранспорту" зареєстроване виконавчим комітетом Конотопської міської ради Сумської області як юридична особа, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.7).

На підставі ст.ст. 14, 15, 17 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції чинній на час виникнення правовідносин) (далі - Закон) позивач перебував на обліку як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в управлінні Пенсійного фонду України в м.Конотопі та Конотопському районі. Відповідно до п. 3 Розділу VIII «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" з дня набрання чинності цим Законом позивач набув статусу платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Службовими особами Управління Пенсійного фонду України в м.Конотопі та Конотопському районі Сумської області була проведена планова перевірка ВАТ "Конотопське управління механізації будівництва та автотранспорту" щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до державного реєстру загальнообов"язкового державного соціального страхування за період з 01.11.2005року по 31.08.2011року.

За результатом вказаної перевірки складений акт від 21.10.2011року №83 (а.с.11-33).

На підставі акту перевірки, заступником начальника Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області, прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків від 25.11.2011року №407, яким до ВАТ "Конотопське управління механізації будівництва та автотранспорту" застосовано фінансову санкцію в розмірі 164319грн. 62коп. (а.с.8).

Не погодившись з вказаним рішенням, ВАТ "Конотопське управління механізації будівництва та автотранспорту" оскаржило його в адміністративному порядку.

Рішенням Пенсійного фонду України від 07.03.2012року №5465/09-10 рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області від 25.11.2011року №407 залишено без змін (а.с.10).

Як вбачається з оскаржуваного рішення, підставою для застосування фінансової санкції став пункт 4 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

На думку суду, такий висновок Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області є не обґрунтованим і суперечить вимогам чинного законодавства, з огляду на наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.4 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (який дія на час виникнення спірних правовідносин) за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Дія вказаної норми Перехідних положень поширюється і на сплату внесків із загальнообов"язкового державного пенсійного страхування.

До 01.01.2011 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідальність за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування та порядок її застосування регулювалися статтею 106 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування». Стаття 106 цього Закону втратила чинність із 01.01.2011 року.

Таким чином, відповідно, з 01.01.2011 року втратили чинність норми, які визначали склад правопорушення і розміри відповідальності в галузі нарахування і стягнення страхових внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом"якшують або скасовують відповідальність особи.

Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Отже заходи відповідальності необхідно визначати на підставі законодавства, яке є чинним на момент виявлення та застосування відповідних санкцій.

Враховуючи викладене, органи пенсійного фонду з 01.01.2011 року не вправі за порушення, вчинені до 01.01.2011 року, нараховувати штрафи та пені, визначені статтею 106 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування», оскільки передбачені відповідними нормами склади правопорушень та санкції втратили чинність, і їх застосування з 01.01.2011 року суперечить статті 58 Конституції України незважаючи на зміст пункту 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Тобто, Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області не вправі було за порушення, вчинені до 01.01.2011 року, застосовувати до ВАТ "Конотопське управління механізації будівництва та автотранспорту" фінансову санкцію, визначену статтею 106 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області, як суб"єкт владних повноважень, не довело правомірності рішення про застосування фінансових санкцій.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області від 25.11.2011року №407.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства "Конотопське управління механізації будівництва та автотранспорту" до Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення -задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області від 25.11.2011року №407.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.М. Глазько

Повний текст постанови виготовлений 18 червня 2012 року.

З оригіналом згідно:

Суддя С.М. Глазько