Справа № 6944/10/1570
05 червня 2012 року м. Одеса
У залі судових засідань № 25
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Мануліковій О.О.
за участю сторін:
законного представника - Маковська Т.А. (по посвідченню)
представника позивача - Тодорова Л.М. (по посвідченню)
представника відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до Білгород-Дністровської міської лікарні про стягнення штрафу,-
До суду звернувся заступник прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»з адміністративним позовом до Білгород-Дністровської міської лікарні про стягнення штрафу у розмірі 1700 грн.
Представник прокуратури та представник позивача адміністративний позов підтримали, на заявлених вимогах наполягали, оскільки відповідачем порушено законодавство про електроенергетику, а тому накладено штрафні санкції у розмірі 1700 грн.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином та завчасно, що підтверджується поштовим повідомлення про вручення судової повістки (аркуш справи 64).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури та представника позивача, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Закон України «Про електроенергетику»№575/97 від 16.10.1997 року визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.
Відповідно до Указу Президента України «Про затвердження Положення про Міністерство палива та енергетики України» №598/2000 від 14.04.2000 року (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) Мінпаливенерго України є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому та нафтогазовому комплексах.
З метою вдосконалення управління енергоспоживанням, посилення контролю за режимами використання електричної і теплової енергії Постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.1996 року затверджено Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику»№575/97 від 16.10.1997 року (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) та згідно до п.п. 1, 5 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.1996 року державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області 20.02.2009 року відповідно до ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», ст. 14 Закону України «Про теплопостачання»та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії в період з 18.02.2009 року по 20.02.2009 року проведено захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах Білгород-Дністровської міської лікарні, розташованої за адресою: вул. Московська, 1, м. Білгород-Дністровський, Одеська область, за предметом планового обстеження на відповідність рівня надійності електропостачання вимогам категорійності струмоприймачів, які мають струмоприймачі 1 категорії та її особливої групи за результатами якого складено акт №05/10-0178 від 20.02.2009 року (аркуші справи 20-25).
Зазначеною перевіркою виявлено ряд порушень з боку Білгород-Дністровської міської лікарні, а саме на розподільчому щиті РЩ-1 електрощитової РП-0,4 кВ відділення травматології відсутні на комутаційних апаратах написи, що вказують на операцію, для якої вони призначені («Увімкнути», «Вимкнути»), ввідна комірка №1, присутні по два приєднання від одного апарату захисту П-0,4 кВ, відсутні на дверях ввіднорозподільчого щита попереджувальні плакати та знаки встановленого зразка, відсутня принципова однолінійна схема електропостачання розподільчого щита; на розподільчому щиті РЩ-1 електрощитової РП-0,4 кВ хірургічного відділення не нанесені опізнавальні знаки «заземлення»при вводі у приміщення заземлюючих провідників розподільчого щита 0,4 кВ, відсутня принципова однолінійна схема електропостачання розподільчого щита, присутні по два приєднання від одного апарату захисту РП-0,4 кВ.
З актом обстеження №05/10-0178 від 20.02.2009 року був ознайомлений та примірник якого отримав представник від Білгород-Дністровської міської лікарні.
На підставі порушень, встановлених перевіркою, за результатами якої складено вищезазначений акт, винесено припис №05/10-0178 від 20.02.2009 року, яким встановлено Білгород-Дністровській міській лікарні строк для надання плану заходів щодо виконання вимог припису у строк до 27.02.2009 року та усунення виявлених порушень чинного законодавства в термін до 20.05.2009 року, який 20.02.2009 року отримано керівником Білгород-Дністровської міської лікарні (аркуші справи 16-19).
Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області 02.12.2009 року проведено захід з державного нагляду на енергетичних об'єктах Білгород-Дністровської міської лікарні з питань виконання припису №05/10-0179 від 20.02.2009 року, за результатами якого складено акт перевірки №05/10-0086 від 02.12.2009 року (аркуші справи 13-15).
Зазначеною перевіркою встановлено, що вимоги припису №05/10-0179 від 20.02.2009 року Білгород-Дністровською міською лікарнею не виконано в повному обсязі, а саме не виконано п.п.1, 3, 5, 15, 22, 23, 24 зазначеного припису.
На підставі акту перевірки №05/10-0086 від 02.12.2009 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду в Одеській області винесено постанову №05/10-0086 від 11.12.2009 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, а саме за ухилення від виконання припису №05/10-0178 від 20.02.2009 року в частині п.п.1, 3, 5, 15, 22, 23, 24 цього припису, що є порушенням ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», у розмірі 1700 грн. (аркуші справи 9-10).
Зазначену постанову було отримано відповідачем 23.12.2009 року, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення (аркуш справи 11).
Відповідно до ч.3 ст. 27 Закону України «Про Електроенергетику» №575/97 від 16.10.1997 року (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, у тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій -у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначає Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21 липня 1999 року.
Відповідно до п.п. 7, 8 Положення №1312 від 21 липня 1999 року та згідно ч.4 ст.27 Закону України «Про Електроенергетику»№575/97 від 16.10.1997 року (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Згідно п.9 Положення №1312 від 21 липня 1999 року постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.
Пунктом 10 Положення №1312 від 21 липня 1999 року встановлено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін, він стягується в судовому порядку.
Не погоджуючись з вимогами позивача, відповідач звернувся з позовом до Одеського окружного адміністративного суду з вимогою про визнання протиправними дій Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області по винесенню 11 грудня 2009 року постанови №05/10-0086 про накладення штрафу у розмірі 1700 грн. та її скасування.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 14.12.2010 року по справі №2а-9641/10/1570 у задоволенні адміністративного позову Білгород-Дністровській міській лікарні було відмовлено, та Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2012 року апеляційну скаргу Білгород-Дністровської міської лікарні залишено без задоволення, а постанову по справі №2а-9641/10/1570 - без змін.
Зазначеним рішення суду визнано правомірними дій по винесенню постанови №05/10-0086 про накладення штрафу на відповідача у розмірі 1700 грн., а тому відповідач повинен сплатити зазначений штраф.
Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, враховуючи що судом встановлено правомірність винесення постанови про накладення штрафу у розмірі 1700 грн., зазначена сума штрафу підлягає стягненню з відповідача.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, враховуючи правомірність винесення постанови про накладення на Білгород-Дністровську міську лікарню штрафу у розмірі 1700 грн., що встановлено судовим рішенням в іншій справі, несплату відповідачем штрафу до цього часу, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до приписів ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Веруючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до Білгород-Дністровської міської лікарні про стягнення штрафу у розмірі 1700 грн. -задовольнити повністю.
Стягнути з Білгород-Дністровської міської лікарні (код ЄДРПОУ 01998667) на користь Державного бюджету України штрафу у розмірі 1700 грн. на р/р 31114106700083, Білгород-Дністровського району, ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, одержувач ГУДКУ в Одеській області, ЄДРПОУ 23215016.
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст постанови складено та підписано 11 червня 2012 року.
Суддя Л.І. Свида
.