Постанова від 01.06.2012 по справі 2а/1570/9809/2011

Справа № 2а/1570/9809/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2012 року

м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Цховребової М.Г.

при секретарі судового засідання - Парій І.І.

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Чупріної М.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Комінтернівського РВ ГУМВС України в Одеській області в особі ВГІРФО Комінтернівського РВ ГУМВС України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

встановив:

ОСОБА_3 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Комінтернівського РВ ГУМВС України в Одеській області в особі ВГІРФО Комінтернівського РВ ГУМВС України в Одеській області, з урахуванням уточнень позовних вимог, про визнання протиправним та скасування рішення відповідача № 60/9956 від 30 червня 2010 року про видворення за межі України та заборону в'їзду на 5 років в Україну громадянина Вірменії -ОСОБА_3.

В судовому засіданні представник позивача підтримала адміністративний позов, просила суд задовольнити його в повному обсязі з підстав, викладених у адміністративному позові та уточненнях до адміністративного позову. (а.с.4-7, 97-100, 117-121)

Представник відповідача позов не визнала, просила відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову (а.с.59-62).

судовому засіданні встановлено, що позивач -ОСОБА_3 (ОСОБА_3), ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, громадянин Республіки Вірменія, паспорт НОМЕР_1, виданий владою Республіки Вірменія 28.04.2007 року, дійсний до 28.04.2017 року, 13.09.2008 року прибув на територію України року через КПП «Бориспіль», мета прибуття: приватна, на постійне місце проживання. (а.с.36, 48-57)

25.06.2010 року інспектором МК СГІРФО Комінтернівського РВ ГУМВС України в Одеській області відносно ОСОБА_3 складений протокол, Серія ОД № 0027129, про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 203 КУпАП. (а.с.63)

Відповідно до зазначеного протоколу: «Гражданин Р. Армении ОСОБА_3, 1963 г.р., проживает по адресу: АДРЕСА_1 с 13.09.08 г. На данный момент уклоняется от выезда с Украины после истечения срока пребывания в Украине 13.12.2008 года, чем нарушил правила пребывания иностранцев и ЛБГ в Украине. Проживает без временной регистрации.».

25.06.2010 року інспектором МК СГІРФО Комінтернівського РВ ГУМВС України в Одеській області прийнято пояснення громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, проживаючого: АДРЕСА_1, відповідно до яких позивач зазначив, зокрема: «На территорию Украины приехал 13.09.2008 года через границу «Борисполь»с целью остаться на постоянное место жительства. Проживаю по адресу: АДРЕСА_1 у ОСОБА_1. На данный момент я нарушил правила пребывания иностранцев и ЛБГ в Украине, а именно, сроки моего пребывания в Украине истекли еще 13.12.2008 года, после чего я длительное время по своей халатности продолжал проживать в Украине без временной регистрации и без документов на право проживания в Украине. За время пребывания в Украине в СГИРФЛ Коминтерновского РО не обращался.». (а.с.64-65)

Постановою Комінтернівського районного суду Одеської області від 30 червня 2010 року ОСОБА_3, на підставі протоколу про адміністративне правопорушення, Серія ОД № 0027129, від 25.06.2010 року, письмових пояснень ОСОБА_3 та копії його паспорта, визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. (а.с.72)

Відповідно до змісту даної постанови, в судовому засіданні ОСОБА_3 визнав себе винним повністю, не оспорюючи докази, наявні в матеріалах справи.

30.06.2010 року заступником начальника Комінтернівського РВ ГУМВС України в Одеській області, підполковником міліції Шапочкіним В.В., затверджено рішення інспектора СГІРФО Комінтернівського РВ ГУМВС України в Одеській області, погоджене начальником СГІРФО Комінтернівського РВ ГУМВС України в Одеській області № 60/9956 від 30.06.2010 року про видворення за межі України та заборону в'їзду громадянина Р. Вірменії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження. (а.с.70-71)

Відповідно до зазначеного рішення, керуючись ст. 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», та КУпАП вирішено: громадянина Р. Вірменії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, видворити за межі України та зобов'язати покинути територію України в термін до 07.07.2010 року; заборонити в'їзд в Україну строком на 5 (п'ять) років.

У мотивувальні частині рішення викладені наступні обставини, зокрема: «ОСОБА_3 прибув в Україну з метою постійного проживання, та з 2008 року проживає в Україні нелегально. Мешкає громадянин ОСОБА_3 разом з дружиною ОСОБА_1 1968 р.н., громадянкою України, яка неодноразово притягувалась до відповідальності за порушення законів України, за розповсюдження наркотиків. На теперішній час, з 13.12.2008 року після закінчення терміну перебування громадянин ОСОБА_3 ухиляється від виїзду з України, чим порушує правила перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні. За період перебування в Україні до СГІРФО Комінтернівського РВ ГУМВС України в Одеській області не звертався, дозволу на працевлаштування, джерела існування та особистого житла в Україні не має».

30.06.2010 року позивача повідомлено, що за порушення законодавства України про правовий статус іноземців прийнято рішення про його добровільне видворення за межі України, та він зобов'язався не пізніше 07.07.2010 року залишити територію України. (а.с.66)

30.06.2010 року в паспорті позивача поставлено штамп про прийняте рішення та про заборону в'їзду в Україну терміном на 5 (п'ять) років. (а.с.54)

Листом від 01.07.2010 року про прийняте рішення повідомлено прокурора Комінтернівського району Одеської області. (а.с.67)

20.06.2011 року листом відповідача № 80/10948 повідомлено позивача, що Комінтернівським РВ ГУМВС України в Одеській області проведена службова перевірка по матеріалам скарги ОСОБА_3, порушення діючого законодавства в діях співробітників сектору СГІРФО Комінтернівського РВ не виявлено. (а.с.29)

В судовому засіданні також встановлено, що 28 травня 1994 року укладено шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_1, про що в книзі реєстрації актів про укладення шлюбів 28 травня 1994 року зроблено запис № 237. Після укладання шлюбу присвоєні прізвища: чоловікові - ОСОБА_3, дружині -ОСОБА_1 (а.с.9) При цьому станом на момент розгляду і вирішення справи паспорт ОСОБА_3 у зв'язку із зміною прізвища не замінено.

В судовому засіданні представник позивача не заперечувала проти фактичних обставин по справі, але наполягала на незаконності оскарженого рішення, обґрунтовуючи свою позицію тим, по суті, що в Україні проживає дружина позивача, яка хворіла на момент прийняття відповідачем рішення та хворіє зараз, що сім'я повинна жити разом.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»від 4 лютого 1994 року № 3929-ХІІ (далі -ЗУ № 3929-ХІІ), Постановою Кабінету Міністрів України «Про Правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію»від 29 грудня 1995 р. № 1074 (далі -Правила).

Відповідно до ст. 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, -за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Іноземець, відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ № 3929-ХІІ -особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав.

Статтею 2 ЗУ № 3929-ХІІ встановлено, що іноземці та особи без громадянства при здійсненні господарської діяльності в Україні користуються такими самими правами і мають такі самі обов'язки, як і громадяни України, якщо інше не передбачено цим Кодексом, іншими законами. Іноземці та особи без громадянства мають право здійснювати господарську діяльність в Україні як підприємці, тобто зареєструватись як фізичні особи - підприємці, якщо вони отримали візи певних типів.

Згідно ст. 3 ЗУ № 3929-ХІІ якщо іноземці та особи без громадянства, які тимчасово перебувають в Україні, змінюють місце проживання, вони зобов'язані повідомити про це органи внутрішніх справ, у яких зареєстровано їх паспортні документи.

Згідно із ч. 3 ст. 8 ЗУ № 3929-ХІІ іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений термін, можуть займатися трудовою діяльністю відповідно до одержаного у встановленому порядку дозволу на працевлаштування. Працевлаштування в Україні іноземців та осіб без громадянства, найнятих інвестором у межах і за посадами (спеціальністю), визначеними угодою про розподіл продукції, здійснюється без отримання дозволу на працевлаштування.

Статтею 29 ЗУ № 3929-ХІІ іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність на загальних підставах.

Відповідно до ст. 30 ЗУ № 3929-ХІІ за порушення іноземцями та особами без громадянства встановленого порядку перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні або проживання за недійсними документами, недотримання встановленого порядку реєстрації або пересування і вибору місця проживання, працевлаштування, ухилення від виїзду після закінчення терміну перебування, а також за недотримання Правил транзитного проїзду через територію України до них застосовуються заходи відповідно до законодавства України.

Іноземцю та особі без громадянства, відповідно до ч. 1 ст. 31 ЗУ № 3929-ХІІ, які порушують законодавство України, якщо ці порушення не передбачають адміністративної або кримінальної відповідальності, може бути скорочено визначений йому термін перебування в Україні.

Відповідно до ч. 3 ст. 31 ЗУ № 3929-ХІІ рішення про скорочення терміну тимчасового перебування іноземця та особи без громадянства в Україні приймається органами внутрішніх справ, Державної прикордонної служби України.

Згідно із п. 39 Правил рішення про скорочення терміну тимчасового перебування іноземця та особи без громадянства в Україні приймається органом внутрішніх справ за клопотанням юридичної чи фізичної особи, що їх приймає, органом охорони державного кордону. Ініціатором скорочення терміну тимчасового перебування іноземця та особи без громадянства (незалежно від мети в'їзду в Україну) може також бути орган внутрішніх справ, орган охорони державного кордону та орган СБУ. В паспортному документі особи, якій скорочено термін перебування в Україні, ставиться штамп "Термін перебування в Україні скорочено до...", а в разі прийняття рішення про заборону в'їзду в Україну проставляється штамп "Заборонено в'їзд в Україну терміном на...".

Частинами 2, 3 статті 32 ЗУ № 3929-ХІІ визначено, що крім випадків, зазначених у частині першій цієї статті, іноземець та особа без громадянства можуть бути видворені за межі України за рішенням органів внутрішніх справ, органів охорони державного кордону (стосовно осіб, які затримані у межах контрольованих прикордонних районів при спробі або після незаконного перетинання державного кордону в Україну) або Служби безпеки України з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора про підстави прийняття такого рішення, якщо дії іноземця та особи без громадянства грубо порушують законодавство про статус іноземців та осіб без громадянства, в тому числі не виконують законні вимоги та рішення органів державної влади України та їх посадових осіб, або суперечать інтересам забезпечення безпеки України чи охорони громадського порядку, або коли це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України. Іноземець та особа без громадянства зобов'язані покинути територію України у строк, зазначений у рішенні про видворення. У разі прийняття рішення про видворення іноземця або особи без громадянства за межі України в її паспортному документі негайно анулюється віза і вилучаються документи на право перебування в Україні.

Також, згідно п. 4 ч. 1 ст. 32 ЗУ № 3929-ХІІ іноземець та особа без громадянства має бути видворений за межі України якщо, під час його перебування виникли підстави для заборони в'їзду відповідно до цього Закону.

Частиною 2 статті 25 ЗУ № 3929-ХІІ встановлено, що в'їзд в Україну іноземцю та особі без громадянства не дозволяється:

- якщо встановлено факти порушення ним законодавства України під час попереднього перебування в Україні;

- якщо є обґрунтовані підстави вважати, що він має інші, ніж заявлені ним при порушенні клопотання про в'їзд або при в'їзді в Україну, підстави та мету в'їзду або не надав підтвердження щодо підстав та мети в'їзду;

- якщо він не має достатнього фінансового забезпечення на період запланованого перебування і для повернення до держави походження або транзиту до третьої держави, або у разі неможливості отримати достатнє фінансове забезпечення законним способом на території України для громадянина держави.

Відповідно до п. 44 Правил іноземець та особа без громадянства зобов'язані покинути територію України у строк, зазначений у рішенні про видворення. У разі прийняття рішення про видворення іноземця або особи без громадянства за межі України в її паспортному документі анулюється віза і вилучаються документи на право перебування в Україні. Іноземцю та особі без громадянства може надаватися строк до 30 днів для виїзду з України після прийняття зазначеного рішення.

Орган внутрішніх справ чи орган охорони державного кордону, відповідно до ч. 5 ст. 32 ЗУ № 3929-ХІІ, можуть затримати і примусово видворити з України іноземця або особу без громадянства тільки на підставі постанови адміністративного суду. Така постанова приймається судом за зверненням органу внутрішніх справ, органу охорони державного кордону або Служби безпеки України, якщо іноземець або особа без громадянства ухиляються від виїзду після прийняття рішення про видворення або є обґрунтовані підстави вважати, що вони будуть ухилятися від виїзду.

На підставі встановлених в судовому засіданні обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов до висновків про те, що рішення № 60/9956 від 30.06.2010 року прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, та з дотриманням інших вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно, підстав для визнання його протиправним та скасування -немає.

Вищенаведені доводи позивача та його представника та додані на їх підтвердження докази не спростовують наявності повноважень відповідача щодо прийняття оскарженого рішення та прийняття його на підставах та у порядку, встановлених діючим законодавством.

Керуючись ст.ст. 6, 7, 11, 71, 86, 158-163, 183-5, 184, 185 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Комінтернівського РВ ГУМВС України в Одеській області в особі ВГІРФО Комінтернівського РВ ГУМВС України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача № 60/9956 від 30 червня 2010 року про видворення за межі України та заборону в'їзду на 5 років в Україну громадянина Вірменії - ОСОБА_3 - залишити без задоволення повністю.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.

01 червня 2012 року

Суддя

.