Категорія №10.1
Іменем України
18 червня 2012 року Справа № 2а/1270/3820/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Ковальової Т.І.
при секретарі судового засідання Ворошило О.Є.
за участю :
представника позивача - Голди Д.Ю.
відповідача - ОСОБА_2
представника відповідача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративну справу за позовом Луганського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
17 травня 2012 року Луганський міській центр зайнятості звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 24.05.2011 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до Луганського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні.
У зв'язку з відсутністю підходящої роботи 31.05.2011 року йому було надано статус безробітного.
В Луганському міському центрі зайнятості ОСОБА_2 перебував на обліку як безробітний з 31.05.2011 по 13.10.2011 та отримав матеріальне забезпечення на випадок безробіття за період з 24.06.2011 по 13.10.2011 у сумі 10218,75 грн.
У липні 2011 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Луганського міського центру зайнятості про визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії -видати клопотання до Управління Пенсійного фонду в Жовтневому районі м. Луганська про достроковий вихід на пенсію.
Згідно рішення Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.12.2011 по справі № 2а-8951/11/1207 рішення Жовтневого районного суду м. Луганська від 27.09.2011 без змін, а саме: зобов'язати Луганський міський центр зайнятості видати клопотання до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про достроковий вихід на пенсію ОСОБА_2 3 24.06.2011 року.
Відповідно до ухвали суду Луганським міським центром зайнятості 06.01.2012 р. прийнято рішення про зняття з обліку ОСОБА_2 з 24.06.2011 року у зв'язку з отриманням клопотання вих № 78/78 від 06.01.2012 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про достроковий вихід на пенсію відповідно до п. 1 ст. 26 Закону України „Про зайнятість населення.
У зв'язку з наданням 06.01.2012 р. клопотання до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про достроковий вихід на пенсію ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, з 24.06.2011 року відповідно до ухвали суду, сума виплаченої ОСОБА_2 допомоги по безробіттю за період з 24.06.2011 по 06.01.2012 у розмірі 10218,75 грн. підлягає поверненню.
Підставою звернення до суду є порушення інтересів держави, а саме нанесення шкоди неправомірними діями відповідача Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Просить суд стягнути з ОСОБА_2 на користь Луганського міського центру зайнятості незаконно отримане матеріальне забезпечення навипадок безробіття за період з 24.06.2011 р. по 13.10.2011 р. у сумі 10218,75 грн.(десять тисяч двісті вісімнадцять грн. 75 коп.).
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, оскільки відповідач отримує пенсію з 01.01.2012 року, тобто з моменту звернення з клопотанням до Пенсійного фонду.
Відповідач у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що коли він отримував допомогу по безробіттю, то не звертався до Пенсійного фонду.
05 червня 2012 року за вхідним номером 21176 від представника відповідача надійшло заперечення на адміністративний позов, в яком зазначив наступне.
Гр. ОСОБА_2 дійсно 24 травня 2011 року звернувся до Луганського міського центру зайнятості як особа яка шукає роботу. У той же день -24.05.2011 р. він був зареєстрований як такий що шукає роботу.
31 травня 2011 року гр. ОСОБА_2 було надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю згідно пункту 1 ст. 22 та пункту 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття. Виплату допомоги по безробіттю відкладено на період з 31.05.2011р. по 23.06.2001р. на 24 календарних днів оскільки за цей період мені була на підприємстві з якого я звільнений виплачена вихідна допомога при звільненні.
На день звільнення гр. ОСОБА_2 виповнилось повних 58 років 7 місяців. Тобто до встановленого законом строку пенсійного віку йому залишилось менше ніж півтора року.
Відповідач був повинен видати клопотання до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про достроковий вихід відповідача на пенсію.
Позивач всупереч діючому законодавству замість надання клопотання до органів Пенсійного фонду України - клопотання до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про достроковий вихід на пенсію призначив відповідачу матеріальне забезпечення на випадок безробіття. Така бездіяльність позивача у судовому порядку - рішенням Жовтневого районного суду м. Луганська по справі № 2а-8951 від 27.09.2011 року визнана протиправною.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, представника відповідача, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судом встановлено, що 24.05.2011 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до Луганського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні (а.с.6-8).
31.05.2012 рок відповідач звернувся до Луганського міського центру зайнятості з заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю (а.с.9).
На день звільнення гр. ОСОБА_2 виповнилось повних 58 років 7 місяців. Тобто до встановленого законом строку пенсійного віку йому залишилось менше ніж півтора року.
Відповідно до довідки у Луганському міському центрі зайнятості ОСОБА_2 отримав матеріальне забезпечення на випадок безробіття за період з 24.06.2011 по 13.10.2011 у сумі 10218,75 грн. (а.с.10).
06.01.2012 року відповідач звернувся до Луганського міського центру зайнятості з заявою про видачу направлення до місцевих органів Пенсійного фонду України для оформлення дострокового виходу на пенсію та зняття з обліку з 24.06.2011 року (а.с.11).
У липні 2011 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Луганського міського центру зайнятості про визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії - видати клопотання до Управління Пенсійного фонду в Жовтневому районі м. Луганська про достроковий вихід на пенсію.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.12.2011 року по справі № 2а-8951/11/1270 постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 27.09.2011 року залишено без змін, а саме визнано протиправною бездіяльність Луганського міського центру зайнятості щодо ненадання до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська клопотання про достроковий вихід на пенсію ОСОБА_2, зобов'язано Луганський міський центр зайнятості видати клопотання до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про надання відповідачу права на дострокову пенсію з 24.06.2011 року (а.с.13-17).
30.01.2012 року позивачем було надіслано на адресу відповідача повідомлення про повернення незаконно отриманих коштів за період з 24.06.2012 року по 06.01.2012 року у сумі 10218,75 грн., в якому позивач послався на рішення по справі № 2а-8951/11/1270 (а.с.12).
Відповідно до ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.12.2011 року Луганським міським центром зайнятості 06.01.2012 р. прийнято рішення про зняття з обліку ОСОБА_2 з 24.06.2011 року у зв'язку з отриманням клопотання вих.. № 78/78 від 06.01.2012 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про достроковий вихід на пенсію відповідно до п. 1 ст. 26 Закону України „Про зайнятість населення.
Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що у зв'язку з наданням 06.01.2012 р. клопотання до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про достроковий вихід на пенсію ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, з 24.06.2011 року відповідно до ухвали суду, сума виплаченої ОСОБА_2 допомоги по безробіттю за період з 24.06.2011 по 06.01.2012 у розмірі 10218,75 грн. підлягає поверненню, оскільки резолютивна частина рішення не містить такого формулювання.
Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України -обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п/п «г» пункту 1 ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року № 803-ХІІ в редакції внесеної Законом України від 17.11.2005 р. № 3108-ІУ - працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, і військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв'язку із скороченням чисельності або штату без права на пенсію, за умови їх реєстрації в службі зайнятості протягом семи календарних днів після звільнення як таких, що шукають роботу, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законом строку осіб передпенсійного віку, які мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії.
Відповідно до абз.2 пункту 7 Порядку «Реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних», затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. № 219 зі змінами від 25.05.2011р. - громадянам передпенсійного віку (чоловікам після досягнення 58 років, жінкам - 53 років), яким на момент вивільнення залишилося півтора року до досягнення пенсійного віку і трудовий договір з якими розірвано відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України, в тому числі військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв'язку із скороченням чисельності або штату без права на пенсію, у разі, коли вони мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на такий вид пенсії, за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості як таких, що шукають роботу, протягом семи календарних днів після вивільнення, у разі відсутності підходящої роботи видається клопотання до органів Пенсійного фонду України.
Відповідач був повинен видати клопотання до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про достроковий вихід відповідача на пенсію.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» джерелами формування коштів центру зайнятості являються страхові внески страхувальників до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», а також асигнування державного бюджету.
На підставі п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. З ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином суд не знаходить підстав для задоволення позову, оскільки не вбачає в діях відповідача порушень діючого законодавства, обов'язки щодо надання відповідних документів позивачу та інші обов'язки гр. ОСОБА_2 виконував належним чином, не зловживав ними, відповідач фактично мав статус безробітнього до 06.01.2012 року.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову Луганського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості відмовити за необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складений та підписаний 25 червня 2012 року.
Суддя Т.І. Ковальова