Категорія №8.1.5
Іменем України
20 червня 2012 року Справа № 2а/1270/4316/2012
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Твердохліба Р.С.,
за участю
секретаря судового засідання Григоренко-Тумасян А.М.,
та
представників сторін:
прокурор - Сайтарли І.М. (посвідчення від 15.04.2010 №972),
від позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 27.03.2012 №430-10-09),
від відповідача - ОСОБА_2 (довіреність від 11.01.2012 №01/0055),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом прокурора Кремінського району Луганської області в інтересах держави в особі Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків «Лисичанськводоканал» про стягнення податкового боргу зі сплати за користування надрами у розмірі 180970,00 грн.,
01 червня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов прокурора Кремінського району Луганської області в інтересах держави в особі Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків «Лисичанськводоканал» про стягнення податкового боргу зі сплати за користування надрами у розмірі 180970,00 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор зазначив.
Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків «Лисичанськводоканал» зареєстровано Лисичанською міською радою Луганської області 27 січня 1999 року, взято на облік до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області, як платник податків за неосновним місцем обліку та є платником за користування надрами.
Відповідач має податковий борг з плати за користування надрами у загальному розмірі 180970,00 грн., з якого 180287,26 грн. - недоїмка, 682,74 грн. - пеня. Податковий борг складається з самостійно узгодженої суми відповідно до наданих розрахунків, а саме: від 09 лютого 2012 року №19767 у розмірі 41513,20 грн., від 09 лютого 2012 року №19772 у розмірі 32797,84 грн., від 09 лютого 2012 року №19773 у розмірі 47355,60 грн., від 09 лютого 2012 року №19776 у розмірі 51954,48 грн., від 08 травня 2012 року у розмірі 60156,14 грн.
Крім того, за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання до відповідача були застосовані штрафні санкції, відповідно до податкових повідомлень-рішень від 20 березня 2012 року №003311540/30, №003311540/31, №003311540/32 на загальну суму 510,00 грн.
Після часткової сплати боргу станом на 22 травня 2012 року за відповідачем рахується заборгованість у розмірі 180970,00 грн.
З метою погашення податкового боргу на адресу Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків «Лисичанськводоканал» було надіслано податкову вимогу від 21 лютого 2012 року, податковий борг з плати за користування надрами у розмірі 180970,00 грн. залишається не сплаченим.
У зв'язку з вищевикладеним, прокурор просить суд стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків «Лисичанськводоканал», податковий борг з плати за користування надрами у загальному розмірі 180970,00 грн.
У судовому засіданні прокурор надав заяву про зміну розміру позовних вимог, у якій зазначив, що у зв'язку з частковою сплатою відповідачем податкового боргу, сума заборгованості складає 169796,02 грн., просив задовольнити позовні вимоги з урахуванням зазначеної заяви (арк. справи 40).
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заяву прокурора про зміну розміру позовних вимог підтримав, просив задовольнити позовні вимоги з урахування зазначеної заяви.
Представник відповідача адміністративний позов про стягнення податкового боргу зі сплати за користування надрами у розмірі 180970,00 грн. визнав часткового у розмірі 180287,26 грн., про що подав заперечення на адміністративний позов (арк. справи 53-54), крім того з урахуванням заяви прокурора про зміну розміру позовних вимог, позов визнав у повному обсязі, у сумі 169796,02 грн.
Заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з огляду на таке.
Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків «Лисичанськводоканал» виконавчим комітетом Лисичанської міської ради Луганської області 27 січня 1999 року, знаходиться на податковому обліку за неосновним місцем обліку у Кремінському відділенні Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області (арк. справи 12).
Відповідно до податкових розрахунків з плати за користування надрами для видобування корисних копалин відповідачем самостійно визначено суму податкового боргу з плати за користування надрами в загальному розмірі 233777,26 грн., а саме: від 09 лютого 2012 року №19767 у розмірі 41513,20 грн., від 09 лютого 2012 року №19772 у розмірі 32797,84 грн., від 09 лютого 2012 року №19773 у розмірі 47355,60 грн., від 09 лютого 2012 року №19776 у розмірі 51954,48 грн., від 08 травня 2012 року у розмірі 60156,14 грн. (арк. справи 13-14, 15-16, 17-18, 19-20, 21-22).
Сума податкового боргу сплачена частково, заборгованість складає 169796,26 грн., що підтверджується карткою особового рахунку та розрахунком (арк. справи 48-52, 26).
Крім того, на підставі акту перевірки від 15 березня 2012 року №00003/1540/3339851 Рубіжанською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області винесені податкові повідомлення-рішення від 20 березня 2012 року №0000321540, №0000331540, №000311540, якими збільшено відповідачу суму податкового зобов'язання з плати за користування надрами за штрафними (фінансовими) санкціями у загальному розмірі 510,00 грн. (арк. справи 25). Зазначені податкові повідомлення-рішення отримані уповноваженою особою відповідача у встановлені законом строки не сплачені та не оскаржені.
Відповідно до картки особового рахунку Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків «Лисичанськводоканал» станом на 18 червня 2012 року за відповідачем, з урахування часткової сплати, рахується податковий борг у розмірі 168787,26 грн. (арк. справи 42-47).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із ст.14 ПК України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Згідно із п.54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
У відповідності із п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).
Платник податків відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За несвоєчасну сплату самостійно визначеного зобов'язання відповідачу нарахована пеня у розмірі 1008,76 грн., що підтверджується карткою особового рахунку та розрахунком (арк. справи 41, 42-47).
У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу (ст. 126 Податкового кодексу України).
Згідно із підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається:
- при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
- при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
Підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.
Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 17 грудня 2010 року № 953 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2010 за № 1350/18645, встановлений порядок ведення органами державної податкової служби обліку нарахування та погашення пені, що справляється з платників податків у зв'язку із несвоєчасним погашенням узгодженого грошового зобов'язання, та пені на податкове зобов'язання, нараховане контролюючим органом у разі виявлення його заниження та/або визначене податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента (надалі - Інструкція № 953).
Відповідно до пункту 3.1 Інструкції № 953 нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
Згідно з пунктом 3.2 вищезазначеної Інструкції № 953 при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податку, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податку, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені. Якщо платник податків не виконує встановлену цим пунктом черговість платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), орган державної податкової служби самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом. У разі наявності у платника податку податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, у рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Пунктом 3.3 Інструкції № 953 передбачено, що суми пені зараховуються до бюджетів або державних цільових фондів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки.
Статтею 7 Закону України від 23 грудня 2010 року № 2857-VI «Про Державний бюджет України на 2011 рік», зокрема, установлено, що суми податкового боргу з урахуванням штрафних санкцій та пені, що обліковувалися станом на 31 грудня 2010 року, і суми, донараховані за актами перевірок, за цими податками і зборами (обов'язковими платежами), сплачуються платниками податку за правилами, встановленими відповідними законодавчими актами України, або стягуються у порядку, встановленому Податковим кодексом України, та зараховуються до: загального фонду державного бюджету - в частині податків і зборів (обов'язкових платежів), які зараховувалися до державного бюджету; загального чи спеціального фонду місцевих бюджетів - у частині податків і зборів (обов'язкових платежів), які зараховувалися відповідно до загального чи спеціального фонду місцевих бюджетів.
Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 ПК України).
Позивачем направлено відповідачу податкову вимогу від 21 лютого 2012 року №3, яку отримано уповноваженою особою відповідача 28 лютого 2012 року, про що свідчить підпис на поштовому повідомленні про вручення (арк. справи 23).
Податкова вимога є чинною (сторонами не надано суду доказів відкликання податкової вимоги).
Таким чином, з викладеного вбачається, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення податкового боргу дотримані вимоги п.95.2 ст.95 ПК України.
На час розгляду адміністративної справи, сума податкового боргу відповідачем не сплачена.
На підставі вищевикладеного, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що прокурор та позивач відповідно до статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 20 червня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 25 червня 2012 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.14, 16, 20, 54, 57, 95 Податкового кодексу України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків «Лисичанськводоканал» (ідентифікаційний код 03339851, місцезнаходження: 93106, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Свердлова, буд. 168) заборгованість з плати за користування надрами з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків у загальному розмірі 169796,02 грн. (сто шістдесят дев'ять тисяч сімсот дев'яносто шість гривень дві копійки).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Згідно із частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 25 червня 2012 року.
СуддяР.С. Твердохліб