20 червня 2012 року 14:15 Справа № 0870/5152/12
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Максименко Л.Я. розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою:ОСОБА_1, м. Запоріжжя
до відповідача-1:Заводського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції, м. Запоріжжя
до відповідача-2:Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вільнянського районного управління юстиції Запорізької області, м. Вільнянськ
про:визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась із адміністративним позовом до Заводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції (далі - відповідач-1) та до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вільнянського районного управління юстиції Запорізької області (далі - відповідач-2), в якому позивач просить суд внести зміни до поновленого актового запису про народження № 115 від 10.07.1954, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вільнянського районного управління юстиції Запорізької області на ОСОБА_1, а саме змінити рік народження дитини з «ІНФОРМАЦІЯ_1» на «ІНФОРМАЦІЯ_2»; зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вільнянського районного управління юстиції Запорізької області внести відповідні зміни у вищезазначений поновлений актовий запис про народження, а саме: змінити рік народження дитини з «ІНФОРМАЦІЯ_1» на «ІНФОРМАЦІЯ_2».
В обґрунтування позову посилається на те, що 18.04.2012 позивачка звернулась до Заводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції з проханням внесення змін до поновленого актового запису про народження № 115 від 10.07.1954, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вільнянського районного управління юстиції Запорізької області на ОСОБА_1, а саме змінити рік народження дитини з «ІНФОРМАЦІЯ_1» на «ІНФОРМАЦІЯ_2». Вказує, що у висновку від 19.04.2012 відповідачем-1 було відмовлено у внесенні змін до актового запису. В свою чергу позивачка стверджує, що вона дійсно народилась 04.05.ІНФОРМАЦІЯ_2 року у с. Тернівка Вільнянського району Запорізької області, що підтверджується наявними документами та свідками, а також іншими документами, долученими до справи.
12.06.2012 від ОСОБА_1 надійшла заява вх. № 25530 про зміну позовних вимог, в яких вона просить пункт 1 прохальної частини позову викласти в наступній редакції: «визнати протиправним та скасувати відмову Заводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції», пункт 2 прохальної частини позовної заяви після слів «актовий запис» доповнити «№ 115 від 10.07.1954».
Оскільки вказана заява була подана до початку розгляду справи по суті, відповідає вимогам ст. 137 КАС України, суд прийняв до розгляду заяву про зміну позовних вимог.
В судове засідання 20.06.2012 позивачка не з'явилась, від її представника до суду надійшло клопотання (вх. № 26160) про розгляд справи за її відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Заводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Запорізького міського управління юстиції позов не визнав. У письмових запереченнях від 19.06.2012 (вх. № 26641) посилається на те, що 19.04.2012 заявниці - ОСОБА_1 було надано висновок № 22/03/4-03-49 про відмову у проханні виправити рік народження дитини з «ІНФОРМАЦІЯ_1» на «ІНФОРМАЦІЯ_2» у поновленому актовому записі про народження № 115. Вказує, що документи, які були надані ОСОБА_1 до заяви про внесення змін, а саме копія паспорту, копія свідоцтва про шлюб, не є підставами для внесення змін до актового запису про народження, оскільки вказані документи є похідними від актового запису про народження. З огляду на це вважає, що дії Заводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції є законними, обґрунтованими та відповідають чинному законодавству. На підставі викладеного, просить у задоволенні позову відмовити повністю. Також просить суд розглянути справу за відсутності уповноваженого представника.
12.06.2012 надійшли письмові пояснення (вх. № 25450) від Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Вільнянського районного управління юстиції, в яких останній зазначає, що за запитом Заводського відділу ДРАЦС Запорізького МУЮ № 388/03/4-03-49 від 18.04.2012 останньому направлено відповідні документи, для складання висновку про внесення змін або про відмову в цьому. Вказує, що будь-які зміни до актового запису про народження за № 115 (поновлений) від 10.07.1954 року на ОСОБА_1 можливо внести лише за висновком Заводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Запорізького МУЮ. Просить розглянути справу за відсутності уповноваженого представника.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи те, що і позивач і відповідачі заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження за наявними у справі документами.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року № 2398-VI (далі - Закон), актами цивільного стану - є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, визначених цим законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до ст. 9 вказаного Закону, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Інформація, що міститься в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Частина 1 ст. 6 Закону визначає, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
В ч. 1. ст. 22 Закону вказано, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до ч. 5 ст. 9 вказаного Закону, правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно Розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. № 96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Відповідно до пункту 2.6 Порядку, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п. 2.7. Порядку).
Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у тримісячний строк з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_1) звернулась із заявою до Заводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Запорізького міського управління юстиції з проханням внести зміни до актового запису про народження № 115 (поновленого), складеного 10.07.1954 відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вільнянського районного управління юстиції Запорізької області та змінити рік народження дитини з «ІНФОРМАЦІЯ_1» на «ІНФОРМАЦІЯ_2».
У висновку № 22/03/4-03-49 про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану Заводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Запорізького міського управління юстиції послався на те, що в актовому записі про народження заявниці № 115 (поновлено) від 10.07.1954 року, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вільнянського районного управління юстиції Запорізької області на ОСОБА_1 зазначено, що вона народилась 04 травня ІНФОРМАЦІЯ_1 року. До заяви позивачкою було додано ксерокопію паспорту та ксерокопію свідоцтва про шлюб. Однак, відділ реєстрації відмовив заявниці у проханні виправити рік народження дитини з «ІНФОРМАЦІЯ_1» на «ІНФОРМАЦІЯ_2» пославшись на те, що дата народження заявниці документально не підтверджується, оскільки надані документи (копії) є похідними від свідоцтва про народження дитини.
Враховуючи те, що суд дає правову оцінку діям суб'єкта владних повноважень та його рішенню виходячи з обставин, які мали місце на час їх вчинення, то суд вважає, що за наявності саме таких відомостей щодо актового запису про народження позивачки висновок Заводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Запорізького міського управління юстиції є правомірним і підстав для його скасування не вбачається.
В той же час, судом із долучених до позову та додатково наданих документів з'ясовано, що у трудовій книжці, свідоцтві про шлюб, пенсійному посвідченні, профспілковому квиткі тощо рік народження позивачки зазначений як «ІНФОРМАЦІЯ_2». Так, дійсно, суд погоджується з висновком відповідача-1, викладеному у висновку, що такі документи є похідними від свідоцтва про народження, проте тут слід враховувати наступні обставини.
Простежуючи записи у трудовій книжці та співставивши їх з основними життєвими подіями позивачки як то одруження, народження дитини, призначення пенсії тощо, суд приходить до висновку про те, що в актовому записі № 115 (поновленому) від 10.07.1954 допущена помилка у року народження дитини ОСОБА_1, а саме замість «ІНФОРМАЦІЯ_2» зазначено «ІНФОРМАЦІЯ_1». Вказаний висновок підтверджується долученими до справи доказами.
Пунктом 2.13.2 Порядку встановлено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану може бути постанова адміністративного суду.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки висновок Заводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції ґрунтувався на документах, що мали місце станом на 19.04.2012, підстави для визнання його протиправним та скасування у суду відсутні. Тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Однак, суд визнав обґрунтованими позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вільнянського районного управління юстиції Запорізької області внести відповідні зміни до поновленого актового запису № 115 від 10.07.1954 про народження ОСОБА_1, змінивши рік народження дитини з «ІНФОРМАЦІЯ_1» на «ІНФОРМАЦІЯ_2».
Відповідності до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Заводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції та до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вільнянського районного управління юстиції Запорізької області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вільнянського районного управління юстиції Запорізької області внести зміни до поновленого актового запису № 115 від 10.07.1954 про народження ОСОБА_1, змінивши рік народження дитини з «ІНФОРМАЦІЯ_1» на «ІНФОРМАЦІЯ_2».
В іншій частині позову відмовити.
Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 16,09 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) Л.Я. Максименко