Справа: № 2а-1601/11 Головуючий у 1-й інстанції:
Суддя-доповідач: Грибан І.О.
Іменем України
"21" червня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Губська О.А.
за участі :
секретар с/з Печенюк Р.В.
розглянув в судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Бахмацької міської ради на постанову Бахмацького районного суду Чернігівської області від 30 травня 2011 року по справі за адміністративним позовом Бахмацької міської ради до Бахмацького міського голови Поліщука Олега Васильовича про визнання бездіяльності протиправною -
Бахмацька міська рада звернулася в суд з позовом , в якому просила визнати протиправною бездіяльність колишнього міського голови Поліщука О.В. щодо порушення «узаконеного права представницького органу -Бахмацької міської ради на апеляційне оскарження рішення місцевого Бахмацького райсуду від 19.09.2007р. у адміністративній справі №2-а-36».
Постановою Бахмацького районного суду Чернігівської області від 30 травня 2011 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивачем подано апеляційну скаргу, в якій вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права , апелянт просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове. Яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
На розгляд справи в апеляційному порядку сторони, належним чином повідомлені не з'явилися. Колегія суддів, враховуючи, що в матеріалах справи міститься достатньо доказів для з'ясування всіх обставин, вважає за можливе здійснювати розгляд справи у відсутності сторін.
В зв'язку з неявкою сторін, на підставі ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового процесу технічними засобами не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що в липні 2007р. прокурором Бахмацького району подано в суд позов до Бахмацької міської ради про визнання незаконним та скасування рішення сесії Бахмацької міської ради від 30.05.2007р. «Про скасування рішення виконкому №104 від 05.04.2007р. «Про введення до штатного розпису ДНЗ «Теремок»посади психолога».
Постановою Бахмацького районного суду від 19.09.2007р. позовні вимоги прокурора задоволено.
В апеляційному порядку зазначена постанова не оскаржувалася.
Оскільки про наявність такого позову, хід розгляду справи та її результати депутатів міської ради не було проінформовано міським головою, то представники позивача вважали таку бездіяльність протиправною .
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам та встановленим судом першої інстанції обставинам та фактам, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Діяльність міського голови, його права , обов'язки та обсяг повноважень визначаються Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ст..42 Закону , в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) міський (сільський , селищний) голова:
1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;
2) організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету;
3) підписує рішення ради та її виконавчого комітету;
4) вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради;
5) вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради;
6) вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури і штатів виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету;
7) здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету;
8) скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради;
9) забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання;
10) призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів;
11) скликає загальні збори громадян за місцем проживання;
12) забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету;
13) є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою;
14) представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;
15) звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів;
16) укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради;
17) веде особистий прийом громадян;
18) забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань;
19) здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів;
20) видає розпорядження у межах своїх повноважень;
21) забезпечує в межах повноважень, визначених законодавством, організацію охорони громадського порядку і громадську безпеку на відповідній території, дотримання законності та належну організацію роботи місцевої міліції;
22) вносить до головних управлінь, управлінь Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі пропозиції щодо призначення на посади і звільнення з посад працівників місцевої міліції, їх заохочення або притягнення до відповідальності.
Сільський, селищний, міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами. На вимогу не менше половини депутатів відповідної ради сільський, селищний, міський голова зобов'язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів ради у будь-який визначений ними термін.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що законом не покладався на міського голову обов'язок інформувати депутатів відповідної ради про наявність в провадженні судів та про хід розгляду будь-яких судових справ , стороною в яких є відповідна рада.
Крім того, відповідно до вимог ч.10 статті 49 вказаного Закону депутат відповідно ради має право знайомитися з будь-якими офіційними документами, які зберігаються у відповідних органах місцевого самоврядування, та робити виписки, копіювання цих документів.
Відповідно до вимог статті 50 Закону у здійсненні депутатам ради їх повноважень сприяє секретар сільської, селищної, міської ради, який згідно закону зобов'язаний забезпечувати зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку.
Доказів того, що депутати міської ради були позбавлені можливості отримувати необхідну інформацію , або що така інформація від них приховувалася позивачем не надано.
Також колегія суддів звертає увагу на те, що за змістом позовної заяви вбачається, що позивач фактично вказує на неефективність представництва в суді інтересів міської ради з боку вповноваженої особи -Гриценко В.А., що в свою чергу може бути предметом розгляду в межах трудового законодавства .
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до переконання, що висновки суду першої інстанції є обґрунтованими, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтверджених доказами, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ч.1 ст.41, ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Бахмацької міської ради залишити без задоволення, а постанову Бахмацького районного суду Чернігівської області від 30 травня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Беспалов О.О.
Губська О.А.