Справа: № 2а-1373/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції:
Суддя-доповідач: Грибан І.О.
Іменем України
"21" червня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Губська О.А.
за участі :
секретар с/з Печенюк Р.В.
пр-ки апелянта Манжелій Л.М.,Прасок О.С.,Панасик Д.В. Д'чкенко О.І.
пр-к відповідача Коваленко А.О.
розглянув в судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Колективного підприємства «Марті»на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 25 липня 2011 року по справі за адміністративним позовом Колективного підприємства «Марті»до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м.Києва про скасування податкового повідомлення-рішення, -
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 06.10.2010 № 0010462340 та від 06.10.2010 № 0010472340.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 25 липня 2011 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій вказуючи на порушення судом норм матеріального та процесуального права та неповне з'ясування обставин справи, просить оскаржувану постанову скасувати, ухвалити нову , якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду -без змін.
З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції достовірно встановлено, що 15.09.2010 відповідачем була проведена перевірка за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Під час перевірки працівниками податкової інспекції було виявлено такі порушення:
- позивачем роздруковувались та видавались невідповідні розрахункові документи, з урахуванням п. 4.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів (далі Положення), затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000 №614 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 за № 105/5296, розробленого на виконання Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";
- позивачем не відображено всіх основних реквізитів, що вимагаються згідно з Положенням про форму та зміст розрахункових документів. КП „Марті" не відображено в розрахункових документах назву господарської одиниці а саме „Автостоянка". Враховуючи положення п. 2.1 Порядку, яким встановлено, що установлені в даному Положенні вимоги до змісту розрахункових документів визначають обов'язкові реквізити розрахункових документів. У разі відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим;
- згідно з денними фіскальними звітами з 01.05.2010 року по 05.05.2010 року записи про оприбуткування готівкових коштів отриманих від надання послуг споживачам здійснювалась в не зареєстрованій, належним чином, книзі обліку розрахункових операцій №2653003087/7 від 06.05.2010. Загальна сума неоприбуткованих належним чином готівкових коштів складає 2254,00 грн.;
- записи з 01.05.2010 по 05.05.2010 року проводилися позивачем в КОРО №2653003087, зареєстрованій 06.05.2010 року.
- не здійснено записів в книзі обліку розрахункових операцій за період з 01.05.2010 по 05.05.2010 та відповідно неоприбутковано грошових коштів на загальну суму 2 254 грн.
За результатами перевірки відповідачем 06.10.2010р. прийнято Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0010472340, яким до позивача застосовано штрафну санкцію в сумі 11270 грн. за порушення п.п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0010462340 за порушення п.п.1, 2, 3 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 340500 грн., у тому числі 340160 грн. за не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункових операцій та 340,00 грн. за не зберігання книги обліку розрахункових операцій протягом встановленого терміну.
Оскаржуючи прийняті податковим органом рішення позивач вказував на те, що під час проведення перевірки відповідач порушив визначений Законом України «Про державну податкову службу в Україні»та Указом Президента України «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності», а також застосовано штрафні санкції за відсутності вчинення позивачем господарського правопорушення.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що проведення перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів, не відноситься до порядку передбаченого ч. 4 ст. 11 Закону України №509-ХП, оскільки предмет перевірки не є податковим платежем. Проведення ж планових виїзних перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових та касових операцій, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій не вимагає обов'язку податкового органу попереджати про проведення такої планової перевірки суб'єкта господарювання.
Колегія суддів не може не погодитися з такими висновками суду першої інстанції враховуючи наступне.
Спеціальним законом який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(далі - Закон № 265/95-ВР).
Відповідно до ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»контроль за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Згідно зі ст.16 цього Закону контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.
Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Забороняється проведення перевірок осіб, визначених у пунктах 5 - 9 статті 9 цього Закону, щодо діяльності, передбаченої лише цим Законом іншими державними органами, ніж ті, що визначені контролюючими органами згідно із законодавством України.
Як встановлено судом першої інстанції, відповідач здійснював планову перевірку позивача. Відповідно до вимог зазначеного вище закону не передбачено обов'язок податкового органу попереджати суб'єкта господарювання про таку перевірку. Отже суд першої інстанції дійшов вірного висновку про законність дій відповідача.
Щодо суті виявлених порушень, колегія суддів звертає увагу на те, що відповідно до ст. 1 Закону № 265/95 реєстратори розрахункових операцій застосовуються підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності, а також фізичними особами (резидентами та нерезидентами) - суб'єктами підприємницької діяльності (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
В статті 2 Закону визначено, що розрахунковий документ -це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Розрахункова операція -це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відповідно до ст.3 Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Форми і зміст розрахункових документів, які повинні видаватися при здійсненні розрахунків суб'єктами господарювання для підтвердження факту продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти визначено Положенням про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року № 614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 року за № 105/5296 (далі - Положення).
Відповідно до п. 3.2 Положення, обов'язковими реквізитами касового чека є, зокрема, назва господарської одиниці, адреса господарської одиниці, його порядковий номер, найменування, кількість і вартість товару (послуг), дата та час проведення розрахункової операції та напис «фіскальний чек».
Пунктом 1 Положення зазначено, що назва господарської одиниці - назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці .
Відповідно до довідки про реєстрацію книги обліку розрахункових операцій №2653003087 визначено адміністративну одиницю „Автостоянка", де використовуватиметься реєстратор розрахункових операцій.
Однак , назва господарської одиниці не роздруковувалася на касових чеках. Враховуючи проміжок часу, протягом якого позивачем видавалися розрахункові документи без відповідних реквізитів, колегія суддів вважає обґрунтованим не взяття до уваги судом першої інстанції доводів позивача щодо відсутності вини позивача та наявний збій в програмі касового апарату.
Щодо ведення книги обліку розрахункових операцій, то слід зазначити, що відповідно до п. 1 Положення про зміст та форму розрахункових документів затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2001 року №614, зазначено, що книга реєстраторів розрахункових операцій - установленої форми книга (додаток 1), яка пронумерована, прошнурована, скріплена печаткою органу державної податкової служби (далі - орган ДПС) і завірена підписом керівника органу ДПС (або його заступника), де здійснюються записи про реєстрацію та облік реєстраторів розрахункових операцій, довідок про опломбування, або накопичена за допомогою програмного забезпечення комп'ютера інформація про реєстрацію та облік реєстраторів розрахункових операцій, довідок про опломбування, яка щоденно переноситься на паперові носії в формі, передбаченій для зазначеної вище книги, скріплюється печаткою органу ДПС та завіряється підписом уповноваженої посадової особи.
Згідно із п. 2.6 Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем з 01.05.2010 по 05.05.2010 року записи проводилися в КОРО №2653003087, зареєстрованій лише 06.05.201 року. Таким чином, колегія суддів погоджується з твердженням суду першої інстанції, що записи в КОРО до 06.05.2010р. не можна рахувати належним обліком готівки.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до переконання, що висновки суду першої інстанції є обґрунтованими, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтверджених доказами, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Колективного підприємства «Марті»залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 25 липня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Беспалов О.О.
Губська О.А.