ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
21 червня 2012 р. Справа № 5010/733/2012-П-17/60
Господарський суд Івано-Франківської області у складі , судді Неверовська Л. М. , розглянувши матеріали справи
за позовом: Прокурора Галицького району в інтересах держави в особі Івано-Франківського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, вул.Грушевського,21, м.Івано-Франківськ, 76000
до відповідача: Фермерське господарство "Галичанин" с.Насташине, Галицький район, Івано-Франківська область,77110
про стягнення 7900 грн.
без виклику представників сторін
ВСТАНОВИВ: прокурором Галицького району подано позов в інтересах держави в особі Івано-Франківського відділення державного фонду підтримки фермерських господарств до фермерського господарства "Галичанин", с.Насташине, Галицького району про стягнення 7900 грн. боргу за договором про надання кредиту селянському (фермерському) господарству від 24.06.2003.
Подана позовна заява та додані до неї документи підлягають поверненню позивачу без розгляду з наступних підстав, встановлених ст.63 ГПК України.
Згідно з ст. 54 Господарського процесуального кодексу України позовна заява подається до господарського суду в письмовій формі і підписується повноважною посадовою особою позивача або його представником. Позовна заява повинна містити, зокрема: найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові за його наявності для фізичних осіб) сторін, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання (для фізичних осіб), ідентифікаційні коди суб'єкта господарської діяльності за їх наявності (для юридичних осіб) або індивідуальні ідентифікаційні номери за їх наявності (для фізичних осіб - платників податків); виклад обставин, на яких грунтуються позовні вимоги; зазначення доказів, що підтверджують позов; обгрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; законодавство, на підставі якого подається позов;
Відповідно до ст.57 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: відправлення відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів;
Недодержання вимог статей 54 і 57 Господарського процесуального кодексу України щодо форми, змісту і додатків до позовної заяви тягне за собою наслідки, передбачені статтею 63 Господарського процесуального кодексу України, яка містить вичерпний перелік підстав повернення позовної заяви без розгляду.
Згідно з положеннями статті 121 Конституції України на прокуратуру покладено функції представництва інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатися до суду із заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 36-1 даного Закону визначено підстави представництва прокурором інтересів держави, а саме: наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до статті 2 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, у чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року у справі N 1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин.
Пунктом 3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №7 від 23 березня 2012 року зазначено, що господарський суд повинен оцінювати правильність визначення прокурором органу, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов'язаних із захистом інтересів держави. Інтереси держави мають чітко формулюватися й умотивовуватися в позовній заяві або іншому процесуальному документі, поданому прокурором або заступником прокурора. У випадках неправильного визначення прокурором (його заступником) позивача, тобто органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, господарський суд на підставі пункту 1 частини першої статті 63 ГПК повертає таку позовну заяву і додані до неї документи без розгляду. Якщо господарський суд помилково порушив провадження у справі за позовом прокурора чи його заступника, в якій неправильно визначено позивача за вимогами про захист інтересів держави, такий позов підлягає залишенню без розгляду відповідно до пункту 1 частини першої статті 81 ГПК.
Як вбачається із змісту позову, прокурором помилково зазначено позивачем (тобто органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах) Івано-Франківське відділення державного фонду підтримки фермерський господарств, яке не має статусу юридичної особи, а є відокремленим підрозділом юридичної особи і взагалі не може бути стороною у господарському процесі.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до ст. 28 ГПК України, п. 1.7 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26 грудня 2011 року коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відособлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу. При цьому слід мати на увазі, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відособлений підрозділ, і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації - юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу. Якщо відокремлений підрозділ уповноважений звертатися до господарського суду з позовом від імені юридичної особи, то таке ж право має прокурор за місцезнаходженням цього підрозділу. Необхідно також враховувати, що саме лише зазначення в установчих документах чи положенні про наявність у відокремленого підрозділу права представляти юридичну особу в суді (господарському суді) не свідчить про надання такому підрозділові відповідних повноважень та визначення їх кола.
У даному спірному випадку, позивачем необхідно визначати саме юридичну особу - Український державний Фонд підтримки селянських (фермерських) господарств, що не зроблено прокурором Галицького району. Участь підрозділу у господарському процесі можлива лише у разі наявності у директора Івано-Франківського відділення державного фонду підтримки фермерських господарств повноважень на представництво інтересів юридичної особи - Українського державний Фонд підтримки селянських (фермерських) господарств в господарському суді, проте у будь-якому випадку вказаний підрозділ не може мати статуту позивача у справі.
Згідно положень п. 2 ч. 1 ст. 57 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Законом України "Про внесення зміни до статті 56 Господарського процесуального кодексу України щодо порядку надсилання копії позовної заяви" від 19 травня 2011 року внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України - ст. 56 Господарського процесуального кодексу України викладено в наступній редакції: "Позивач, прокурор чи його заступник зобов'язані при поданні позову надіслати сторонам копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб листом з описом вкладення. " Вказані зміни до статті 56 ГПК України набули чинності з 18.06.11.
Відповідно до п.п. 59,61 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.09 №270, внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відкритими для перевірки їх вкладення. У разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв'язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв'язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.
Після внесення змін до ст.56 ГПК України такими доказами є фіскальний чек та опис вкладення до поштового відправлення.
Прокурором порушено порядок надіслання копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу, а саме: не надано опису вкладень до листа, що свідчить про те, що позовна заява відправлялася відповідачу без оформлення опису вкладення. Крім того, найменування адресата у фіскальному чеку (фізична особа гр.ОСОБА_1) відрізняється від найменування відповідача зазначеного у позовній заяві (Фермерське господарство "Галичанин"). Допущені недоліки роблять неналежним доказом і сам фіскальний чек, оскільки матеріали справи не містять документів, що дозволяють встановити взаємозв"язок між фізичною особою адресатом та юридичною особою відповідачем.
У випадках, передбачених п. п. 1, 2, 6 ч.1 ст.63 ГПК України суддя повертає позовну заяву та додані до неї документи без розгляду.
Допущені позивачем порушення є підставою для повернення позовної заяви та доданих до неї документів без розгляду.
Керуючись ст. 57, п. п. 1, 2, п. 6 ч. 1 ст. 63, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
позовну заяву (№81-55-12 від 19.06.12) та додані до неї документи повернути прокурору Галицького району без розгляду.
Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду у загальному порядку після усунення допущених порушень.
Суддя Неверовська Л. М.
Виготовлено в КП "Документообіг госп. судів"
________________ Неверовська Л. М. 21.06.12