Постанова від 08.06.2012 по справі 2017/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

08 червня 2012 р. №2а-2017/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді - Ізовітової - Вакім О.В.,

при секретарі судового засідання - Шевчук А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Реал-НП" до Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення - рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд: визнати неправомірним і скасувати податкове повідомлення - рішення від 03 жовтня 2011 року №0003602311, прийняте Чугуївською об'єднаною державною податковою інспекцією у Харківській області.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що за результатами перевірки позивача податковим органом складено акт №755/2311/37180256 від 19.09.2011 року, яким встановлено порушення ТОВ "Реал-НП" пп.241.2.1 п.241.2 ст.241, пп.242.1.4 п.242.1 ст.242, п.249.4 ст.249 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено екологічний податок у сумі 2 826 056,902 грн. у т.ч. за І квартал 2011 р. у сумі 1 234 598,208 грн., за 2 квартал 1 591 458,694 грн.

На підставі вказаного акта перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення від 03 жовтня 2011р. №0003602311, яким збільшено суму грошового зобов'язання ТОВ "Реал-НП" за платежем: надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 2 826 058 грн. 90 коп.

З позиції позивача, висновки Чугуївської ОДПІ у Харківській області щодо зазначених порушень не відповідають змісту ст.ст. 240, 241, 242 Податкового кодексу України та прямо протирічать п.18.1 ст.18, оскільки в акті перевірки відсутні дані, хто з отримувачів пального є платником екологічного податку, що є порушенням загальних засад встановлення податків і зборів.

Крім цього, матеріалами акта перевірки від 19.09.2011р. не підтверджується висновок про порушення ТОВ "Реал-НП" норм екологічного податку, а прийняття за таких обставин податкового повідомлення-рішення є неправомірним, у зв'язку з чим воно підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.

Представник відповідача - Чугуївської ОДПІ Харківської області Державної податкової служби - у судовому засіданні проти позову заперечувала та просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування правової позиції зазначила, що перевіркою питання нарахування сум екологічного податку по операціях реалізації надійна за період з 01.01.2011р. по 30.06.2011р. встановлено заниження екологічного податку у сумі 2 826 057,00 грн.

Перевіркою встановлено також, що ТОВ "Реал-НП" протягом І півріччя 2011 року здійснювало реалізацію палива (бензин А-76, бензин А-80, бензин АИ-92, бензин АИ-95, дизельне пальне, мазут М-100, газ) юридичним особам.

Перевіркою витратних накладних встановлено, що протягом І півріччя 2011 року ТОВ "Реал-НП" було реалізовано палива юридичним особам у кількості 83 174,562 тон, на суму 2 826 056,90 грн. Всього за 2 квартал 2011 року реалізовано палива юридичним особам у кількості 46 862,85 т. на суму 1 591 458, 694 грн.

Перевіркою встановлено, що ТОВ "Реал-НП" під час здійснення операцій з реалізації палива юридичним особам не нараховував та не сплачував екологічний податок, чим порушено:

- п.п.241.2.1 п.241.2 ст.241 Податкового кодексу України №2755 від 02.12.2010р. відповідно якого податок, що справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин пересувними джерелами забруднення у разі використання палива, утримується і сплачується до бюджету податковими агентами під час реалізації такого палива;

- п.п.242.1.4 п.242.1 ст.242 Податкового кодексу України, відповідно якого об'єктом та базою оподаткування по екологічному податку, що справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин пересувними джерелами забруднення є обсяги та види палива, реалізованого податковими агентами;

- п.п.249.4 ст.249 Податкового кодексу України, відповідно якого суми податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин пересувними джерелами забруднення, обчислюються податковими агентами самостійно щокварталу виходячи з її кількості фактично реалізованого палива та ставок податку.

На підставі викладеного відповідач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийнято податковою інспекцією обґрунтовано та правомірно, оскільки під час проведення перевірки в діяльності позивача були встановлені порушення податкового законодавства.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як свідчать обставини справи, Чугуївською ОДПІ у Харківській області було проведено планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Реал-НП" (код за ЄДРПОУ 37180256) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 21.09.2010 по 30.06.2011р., валютного та іншого законодавства за період з 21.09.2010 по 30.06.2011р., за результатами якої складено акт перевірки №755/2311/37180256 від 19.09.2011 року.

Перевіркою встановлено, що ТОВ "Реал-НП" протягом І півріччя 2011 року здійснювало реалізацію палива (бензин, дизельне пальне, мазут, газ) юридичним особам у кількості 83174,562 т. До Чугуївської ОДПІ підприємством подано податкові декларації з екологічного податку за І квартал 2011 року (вх. №9003039993 від 10.05.2011р.) та II квартал 2011 року (вх. №9006168898 від 08.08.2011р.) із загальною сумою нарахованого грошового зобов'язання 0,0 грн., додатки до декларацій не надавались.

Податковим органом зроблено висновок, що ТОВ "Реал-НП" в порушення п.п.241.2.1 п.241.2 ст.241, п.242.1.4 п.242.1 ст.242, п.249.4 ст.249 Податкового кодексу України не обчислено та не перераховано екологічний податок з операцій реалізації палива юридичним особам, в результаті чого підприємством занижено суму екологічного податку в загальному розмірі 2826056,902 грн., у т.ч. за І квартал 2011 року у сумі 1 234 598,208 грн., за II квартал 2011 року у сумі 1 591 458,694 грн.

За результатами розгляду акту перевірки Чугуївською ОДПІ податковим повідомленням - рішенням №0003602311 від 03.10.2011р. було збільшено ТОВ "Реал-НП" суму грошового зобов'язання з екологічного податку з операцій реалізації палива юридичним особам в загальному розмірі 2826058,90 грн., в тому числі основний платіж - 2826056,90 грн., штрафні (фінансові) санкції - 2,0 гривні.

Рішенням Державної податкової адміністрації у Харківській області від 18.11.2011р. №5177/10/25-103 скасовано податкове повідомлення - рішення Чугуївської ОДПІ №0003602311 від 03.10.2011 року (з урахуванням змін) в частині збільшення грошового зобов'язання (штрафних санкцій) в сумі 1 грн., в іншій частині зазначене рішення залишено без змін, а скаргу директора ТОВ "Реал-НП" Гуревича О.В. №10/13-1 від 13 жовтня 2011р. (вх. ДПА у Харківській області від 13 жовтня 2011 року №5305/10) - без задоволення.

Рішенням Державної податкової служби України №1853/6/10-2215 від 30.01.2012 року залишено без змін податкове повідомлення-рішення Чугуївської ОДПІ №0003602311 від 03.10.2011р. з урахуванням рішення ДПА у Харківській області від 18.11.2011р. №5173/10/25-103 (20968/7/25-103), а скаргу - без задоволення.

Як вбачається з акту перевірки №755/2311/37180256 від 19.09.2011р. підставою для прийняття спірного повідомлення-рішення було встановлення під час проведення перевірки фактів здійснення ТОВ "Реал-НП" господарських операцій по оптовій реалізації палива юридичним особам у І кварталі 2011р. у кількості 36 311,712 тн. на суму 1 234 598,208 грн., а в II кварталі 2011 року реалізовано палива 46 862,85 тн. на загальну суму 1 591 458,694 грн. (стор. 49-53 акту перевірки).

Перевіркою встановлено, що ТОВ "Реал-НП" протягом І півріччя 2011 року здійснювало реалізацію палива (бензин А-76, бензин А-80, бензин АИ-92, бензин АИ-95, дизельне пальне, мазут М-100, газ) юридичним особам.

Перевіркою витратних накладних встановлено, що протягом І півріччя 2011 року ТОВ "Реал-НП" було реалізовано палива юридичним особам у кількості 83 174,562 тон, на суму 2 826 056,902 грн., у т.ч. по періодах та видах палива:

- всього за 1 квартал 2011 року реалізовано палива юридичним особам у кількості 36 311,712 тн. на суму 1 234 598,208 грн., а саме: бензин А-76 - 2975,342 тн. на суму 101161,628 грн.; бензин А-80 - 63,487 тн. на суму 2158,558 грн., бензин АИ-92 - 6499,1 тн. на суму 220969,4 грн.; бензин АИ-95 - 3954,047 тн., на суму 134437,598 грн.; дизельне пальне - 8865,273 тн., на суму 301419,282 грн.; мазут М -100 - 13954,463 тн. на суму 474451,742 грн. газ - 0 тн.;

- всього за 2 квартал 2011 року реалізовано палива юридичним особам у кількості 46 862,85 тн. на суму 1 591 458,694 грн., а саме: бензин А - 76 - 6569,153 тн. на суму 223351,202 грн.; бензин А - 80 - 10,372 тн. на суму 352,648 грн.; бензин АИ - 92 - 12939,753 тн. на суму 439951,602 грн. бензин АИ - 95 - 6739,493 тн. на суму 229142,762 грн.; дизельне пальне - 11875,521 тн. на суму 403767,714 грн.; мазут М-100 - 8557,812 тн. на суму 290965,608 грн.; газ - 170,746 тн. на суму 3927,158 грн.

При вирішенні спору суд зазначає, що нормативне регулювання порядку сплати екологічного податку, починаючи з 01.01.2011 року регламентовані Податковим кодексом України, який відносно порядку адміністрування екологічного податку набрав чинності 01.01.2011 року.

Підпунктом 14.1.57 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що екологічний податок - це загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин , розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року.

Згідно п.240.1 статті 240 Податкового кодексу України, платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:

- викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;

- скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;

- розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини;

- утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);

- тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

Платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, а також громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення у разі використання ними палива (п.240.2 статті 240 Податкового кодексу України).

Враховуючи вищевикладене, Податковим Кодексом України визначено такі обов'язкові мови віднесення особи до платників екологічного податку, як: здійснення особою викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти; розміщення, утворення та тимчасове зберігання відходів, в тому числі радіоактивних; здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення у разі використання ними палива.

Нормами статті 241 Податкового Кодексу України (в редакції, яка діяла до 01.10.2011 року) було визначено, що податок, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин пересувними джерелами забруднення у разі використання палива, утримується і сплачується до бюджету податковими агентами під час реалізації такого палива.

Згідно приписів п.241.2 статті 241 ПК України, до податкових агентів належать суб'єкти господарювання, які: здійснюють оптову торгівлю паливом; здійснюють роздрібну торгівлю паливом (крім тих, які реалізують паливо, придбане у суб'єктів господарювання, зазначених у підпункті 241.2.1 пункту 241.2 цієї статті).

Відповідно до підпункту 242.1.4 п.242.1 ст.242 Податкового Кодексу України (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) об'єктом та базою оподаткування були визначені обсяги та види палива, реалізованого податковими агентами.

Виходячи із вказаних положень Податкового кодексу України, функції податкового агента покладаються:

- або на тих суб'єктів, які придбають паливо у виробника та реалізують його напряму кінцевим споживачам (незалежно від кінцевого споживача - будь-то фізична чи юридична особа);

- або на тих суб'єктів, які придбають паливо у виробника та реалізують його суб'єктам господарювання для подальшої роздрібного перепродажу. Фактично, екологічний податок щодо викидів забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення включений податковими агентами до ціни палива та сплачується власниками транспортних засобів при його придбанні. Виходячи з цього, екологічний податок є непрямим податком, який включається в ціну придбаного товару.

Таким чином, законодавцем передбачений наступний механізм стягнення екологічного податку: він повинен закладатися в ціну палива тільки на одному етапі руху товару в ланцюгу "виробник-оптовик-роздрібний торговець".

Якщо дотримуватися позиції, що обкладається податком кожний оптовий продаж палива, то порушується принцип недопустимості подвійного оподаткування, оскільки при кожному наступному продажі об'єкт оподаткування залишається тим самим - об'єм фактично використаного кінцевим споживачем палива.

Тобто, реальний платник екологічного податку, який безпосередньо забруднює атмосферу пересувними джерелами, буде багаторазово сплачувати податок в залежності від кількості разів перепродажу палива, що суперечить меті з якою вводився екологічний податок.

Аналіз положень Розділу VІІІ Податкового Кодексу України свідчить про те, що особа може бути визнана податковим агентом при здійсненні оптової торгівлі паливом виключно за умови встановлення факту реалізації пального покупцю, який здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення у разі використання ними придбаного палива.

Як вбачається з акту перевірки, обставини використання контрагентами ТОВ "Реал-НП" придбаного палива під час проведення перевірки не досліджувалися та не встановлювалися. Посадовими особами ДПІ було зроблено висновок про невиконання функцій податкового агента виключно на підставі того, що платник податків здійснював оптову торгівлю паливом.

Суд вважає, що такий підхід до тлумачення норм ст.ст. 240 - 242 Податкового Кодексу України протирічить самому поняттю екологічного податку, яке міститься в п.п.14.1.57 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України та чітко пов'язує обов'язок по його сплаті з фактичним утворенням викидів у атмосферне повітря забруднюючих речовин.

Враховуючи наведене, висновок Чугуївської ОДПІ зроблено за результатами хибного аналізу норм розділу VІІІ Податкового Кодексу України без встановлення всіх обставин, які мають значення для вирішення питання про покладення на особу обов'язку виконання функцій податкового агента.

Крім того, із співставлення змісту норм статей 18 та 241 Податкового кодексу України вбачається різний підхід до визначення особи, яка є податковим агентом.

Так, згідно п.18.1 ст.18 Податкового кодексу України податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Однак, нормами розділу VIII Податкового кодексу України не передбачено, що податковий агент перераховує екологічний податок до бюджету від імені та за рахунок коштів платника такого податку та здійснює це саме при нарахуванні (виплаті, наданні) йому доходів.

Судом встановлено, що позивач у 1 та 2 кварталі 2011 року не здійснював нарахування (виплату, надання) контрагентам, які придбали у ТОВ "Реал-НП" паливо, доходів, з яких було б можливим утримати відповідний податок.

Суд також зазначає, що з 01.10.2011 року статтю 241 Податкового кодексу України викладено в новій редакції згідно із Законом України від 07.07.2011р. №3609-VI, якою перелік податкових агентів принципово змінено, а саме, до кола податкових агентів віднесено суб'єкти господарювання, які:

- здійснюють торгівлю на митній території України паливом власного виробництва та/або передають замовнику або за його дорученням іншій особі паливо, вироблене з давальницької сировини такого замовника;

- здійснюють ввезення палива на митну територію України.

Відповідні зміни внесені і до ст.242 Податкового кодексу України щодо визначення об'єкту та бази оподаткування.

Вказане свідчить про зміну підходу законодавця до визначення кола осіб, що є податковими агентами по сплаті екологічного податку та часткове врегулювання існуючих протиріч.

Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням викладених обставин, суд вважає, що вимоги позивача є правомірними, обґрунтованими та підлягають задоволенню, а заперечення відповідача суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать діючому законодавству та фактичним обставинам справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8-14, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Реал-НП" до Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити у повному обсязі.

Визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення - рішення Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області №0003602311 від 03.10.2011 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Реал-НП" (код ЄДРПОУ 37180256, юридична адреса: Харківська область, м.Чугуїв, вул.Жадановського, буд.7) витрати зі сплати судового збору у розмірі 2146,00 грн. (дві тисячі сто сорок шість гривень).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 15.06.2012 року.

Суддя Ізовітова-Вакім О.В.