про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
21 червня 2012 року 2а-2865/12/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Колеснікова І.С., розглянувши матеріали адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1
до про відділу державної виконавчої служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, скасування акту опису та арешту майна та скасування постанов
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відділу державної виконавчої служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області (надалі -відповідач) про визнання протиправними дій та бездіяльності відповідача, зобов'язання вчинити дії, скасування акту опису та арешту майна та скасування постанов відповідача від 11.11.2011, прийнятих та вчинених у ході виконавчого провадження ВП № 21810754.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Вирішуючи питання щодо відкриття провадження у справі, суд зазначає таке.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби передбачені статтею 181 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно частини першої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
З наведеної норми закону вбачається, що справи про оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби розглядаються адміністративним судом, якщо розгляд таких справ законом не віднесено до юрисдикції іншого суду.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить визнати незаконними дії та постанови відповідача, що мали місце у ході виконавчого провадження при примусовому виконанні виконавчого листа № 2-7296/10 від 26.07.2010, виданого на підставі рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області у цивільній справі за позовом ВАТ «УніКредит Банк»до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитними договорами.
Так, статтею 383 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
За приписами частини другої статті 384 Цивільного процесуального кодексу України скарга подається до суду, який видав виконавчий документ.
Водночас суд звертає увагу на ту обставину, що станом на час подання позову умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, регулюються Законом України «Про виконавче провадження»від 21.04.1999, № 606-XIV (у новій редакції, згідно Закону України від 04.11.2010 № 2677-VI).
Частиною четвертою статті 82 Закону України «Про виконавче провадження»передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Дані норми законодавства кореспондуються між собою та встановлюють порядок оскарження дій та рішень державного виконавця шляхом подання позову до суду, який видав виконавчий документ.
З огляду на ту обставину, що позовні вимоги стосуються дій державного виконавця, вчинених під час виконання судового рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області у цивільній справі та ураховуючи наведені норми законодавства, суд дійшов висновку, що право на звернення до адміністративного суду із позовною заявою про оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця, надане частиною першою статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України, не поширюється на позивача, оскільки законом встановлено інший порядок оскарження дій та рішень державного виконавця.
Таким чином, дана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки відноситься до юрисдикції загальних судів і повинна розглядатися за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
За правилами пункту 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного України, звернення до адміністративного суду з позовом, який не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства є підставою для відмови у відкритті провадження у справі. Ураховуючи, що дана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства та керуючись статтями 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Відмовити у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області про визнання протиправними бездіяльності та дії відповідача, зобов'язання вчинити дії, скасування акту опису та арешту майна та скасування постанов відповідача від 11.11.2011, прийнятих та вчинених у ході виконавчого провадження ВП № 21810754.
2. Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї документами та матеріалами надіслати позивачу .
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Колеснікова І.С.