Постанова від 28.05.2012 по справі 2а-1984/12/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2012 року 2а-1984/12/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання: Петренка В.А.,

за участю представників сторін:

від позивача -Бондарець Р.Б.

від відповідача -Диба Ю.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства «Альфа-Л»

до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби

про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Приватне підприємство «Альфа-Л»з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби щодо проведення зустрічної звірки Приватного підприємства «Альфа-Л», результати якої оформлені актом про неможливість проведення зустрічної звірки від 07.03.2012 № 108/22-8/30304256 щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.01.2009 по 28.02.2012.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії податкового органу щодо проведення зустрічної звірки позивача є протиправними, оскільки за результатами такої звірки відповідачем складено Акт про неможливість проведення зустрічної звірки Приватного підприємства «Альфа-Л», в якому податковий орган зробив висновки про те, що Приватне підприємство «Альфа-Л»не знаходиться за юридичною адресою, у нього відсутні основні фонди, технічний персонал, виробничі активи і складські приміщення, необхідні для ведення господарської діяльності, а тому укладені позивачем із контрагентами договори не спрямовані на настання реальних наслідків. Крім того, як стверджує позивач, податковий орган незаконно склав Акт про неможливість проведення зустрічної звірки підприємства, оскільки підприємство зареєстроване належним чином в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, при цьому, запиту про надання інформації для проведення зустрічної звірки позивач від податкового органу не одержував. Таким чином, на думку позивача, податковий орган порушив законні права та інтереси позивача шляхом проведення незаконної зустрічної звірки.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Відповідач позову не визнав. Його представник під час судового розгляду проти позову заперечував і пояснив, що зустрічна звірка проведена податковим органом правомірно, а складений за результатами Акт про неможливість проведення зустрічної звірки є таким, що відповідає вимогам чинного податкового законодавства, оскільки підприємство відсутнє за місцезнаходженням, тому вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Приватне підприємство «Альфа-Л»є юридичною особою, що зареєстрована 28.01.1999 державним реєстратором Печерської районної державної адміністрації у м. Києві.

Як встановлено судом, у листопаді 2011 року посадовими особами Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва складено Акт тематичної перевірки щодо знаходження суб'єкта підприємницької діяльності за юридичною (фактичною) адресою від 10.11.2011 та Довідку про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків від 10.11.2011 № 5314, згідно з якими податковим органом встановлено, що Приватне підприємство «Альфа-Л»не знаходиться за юридичною адресою -Київська область, м. Бровари, вул. Гагаріна, буд. 16.

У подальшому, податковим органом складено повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням форми № 18-ОПП від 17.11.2011 № 7751.

У березні 2012 року посадовими особами Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва проведено зустрічну звірку Приватного підприємства «Альфа-Л», за результатам якої складено Акт від 07.03.2012 № 108/22-8/30304256 «Про неможливість проведення зустрічної звірки Приватного підприємства «Альфа-Л»(код ЄДРПОУ 30304256) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.01.2009 по 28.02.2012».

Як вбачається із даного Акта, зустрічна звірка проведена на підставі службового посвідчення серії УКМ № 085315, виданого 18.10.2010 Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України.

За результатами звірки, податковий орган зробив висновок про те, що у приватного підприємства «Альфа-Л»відсутні необхідні умови для ведення господарської діяльності, відсутні основні фонди, технічний персонал, виробничі активи, складські приміщення, транспортні засоби, а підприємство не знаходиться за юридичною адресою, тому відповідно до частин першої, п'ятої статті 203, частин першої, другої статті 215, статті 228 Цивільного кодексу України, господарські операції купівлі-продажу вказують на відсутність реальності здійснення операцій. Крім того, перевіркою встановлено відсутність об'єктів оподаткування при придбанні та продажу товарів (послуг) за період з 09.07.2010 по 21.11.2011.

Вважаючи дії посадових осіб відповідача щодо проведення зустрічної звірки протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Згідно з абзацом 3 пункту 5 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин у разі проведення зустрічної звірки.

Відповідно до абзацу 4 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит (абзац 5 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України).

Відповідно до абзацу 6 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України інформація на запит органу державної податкової служби надається Національним банком України, іншими банками безоплатно у порядку і обсягах, встановлених Законом України «Про банки і банківську діяльність».

Згідно з абзацом 7 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України порядок отримання інформації органами державної податкової служби за їх письмовим запитом визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232 (далі-Порядок), зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Згідно з пунктом 4 Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Відповідно до пункту 6 Порядку у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

Із аналізу наведених норм вбачається, що проведення зустрічних звірок здійснюється податковими органами з метою отримання інформації, при цьому, обов'язковою передумовою проведення таких звірок є надсилання запиту до суб'єкта господарювання про надання інформації та документального її підтвердження.

У зв'язку з цим, під час судового розгляду справи судом у відповідача ухвалою від 28.04.2012 було витребувано даний запит, а також докази надіслання його позивачу. Проте, цей документ та докази його надіслання позивачу податковим органом суду надано не було. Відсутні будь-які пояснення щодо обставин надіслання цього запиту на адресу позивача і у запереченнях на адміністративний позов.

Пунктом 3.1 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 № 236 (далі -Методичні рекомендації) встановлено, що з метою проведення зустрічної звірки орган ДПС, що ініціює проведення такої звірки (далі - орган ДПС - ініціатор) надсилає органу ДПС, на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання (далі - орган ДПС-виконавець), Запит про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (додаток 1) за допомогою Інформаційної системи "Зустрічні звірки" (далі - ІС "Зустрічні звірки")

Згідно з пунктом 4.1 Методичних рекомендацій зустрічні звірки проводяться органом ДПС - виконавцем або органом ДПС - ініціатором - у випадках, встановлених пунктом 3.1 Методичних рекомендацій.

При отриманні запиту про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання структурний підрозділ органу ДПС, визначений керівником (заступником керівника) органу ДПС, відповідальним за її проведення (далі - відповідальний підрозділ), у той самий день проводить аналіз інформації та документального її підтвердження, які містяться в інформаційних базах органу ДПС та справі суб'єкта господарювання (пункт 4.3 Методичних рекомендацій).

Відповідно до пункту 4.4 Методичних рекомендацій у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - Акт) (додаток 3), реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - Журнал реєстрації довідок/актів) (додаток 4) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

Згідно з пунктом 4.5 Методичних рекомендацій при отриманні від суб'єкта господарювання (у встановлений статтею 73 Кодексу термін) інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження відповідальний підрозділ проводить зустрічну звірку суб'єкта господарювання протягом 3 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такої інформації та її документального підтвердження.

Відповідно до пункту 4.6 Методичних рекомендацій за результатами проведення зустрічної звірки складається Довідка про результати проведення зустрічної звірки (далі - Довідка) (додаток 5) у двох примірниках та реєструється в Журналі реєстрації довідок/актів не пізніше останнього робочого дня терміну, відведеного для проведення зустрічної звірки відповідно до пункту 3.2 або 4.5 Методичних рекомендацій.

Тобто, відповідно до пункту 4.4 Методичних рекомендацій, у разі неможливості проведення зустрічної звірки, податковим органом складається Акт про неможливість проведення зустрічної звірки за формою визначеною у додатку 3 до Методичних рекомендацій.

Як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку з неможливістю проведення зустрічної звірки Приватного підприємства «Альфа-Л»Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва складено Акт від 07.03.2012 № 108/22-8/30304256. Проте, цей Акт не відповідає встановленій Методичними рекомендації формі, оскільки в даному Акті податковий орган робить висновок щодо господарських операцій, які проводились між позивачем та його контрагентами, а також зазначає про відсутність об'єкту оподаткування, в той час як додатком 3 до Методичних рекомендацій передбачено виключну форму Акта та не передбачено складання податковим органом висновків щодо результатів проведених перевірок на предмет оцінки господарських операцій та правомірності формування податкових зобов'язань суб'єктом підприємницької діяльності.

Крім того, суд звертає увагу, що Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання складається посадовими особам податкового органу у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою).

Як пояснив під час судового розгляду представник відповідача, Акт про неможливість проведення зустрічної звірки Приватного підприємства «Альфа-Л»від 07.03.2012 № 108/22-8/30304256 складено податковим органом у зв'язку з відсутність підприємства за юридичною адресою, що підтверджується даними довідки про встановлено місцезнаходження від 10.11.2011 № 5314 і Актом тематичної перевірки щодо знаходження суб'єкта підприємницької діяльності за юридичною (фактичною) адресою від 10.11.2011.

У свою чергу, представник позивача заперечував проти даної обставини та зазначив, що підприємство знаходиться за юридичною адресою.

З цього приводу суд звертає увагу, що відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 24.05.2012 № 13875455 відомості щодо припинення підприємства або внесення запису про відсутність підприємства за місцезнаходженням відсутні.

Як зазначено вище, довідка про встановлення місцезнаходження складена 10.11.2011, Акт тематичної перевірки щодо знаходження суб'єкта підприємницької діяльності за юридичною (фактичною) адресою складено 10.11.2011. У свою чергу, Акт про неможливість проведення зустрічної звірки датований 07.03.2012. При цьому, як встановлено судом у 2012 році податковий орган не здійснював перевірку місцезнаходження позивача та не складав будь-яких документів з цього приводу, тобто достовірно не переконався на час складання Акта про неможливість проведення зустрічної звірки чи дійсно позивач не знаходиться за юридичною адресою.

Враховуючи, що податковим органом не надсилався запит позивачу про надання інформації та її документального підтвердження і зважаючи на те, що Приватне підприємство «Альфа-Л»зареєстроване належним чином юридичною особою за адресою зазначеною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців і податковим органом не встановлено, що у 2012 році дане підприємство не знаходиться за юридичною адресою, дії посадових осіб Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва, що виявились у проведенні зустрічної звірки Приватного підприємства «Альфа-Л»є протиправними.

Зважаючи на викладене, вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Відповідно до статті 97 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням однієї зі сторін визначає грошовий розмір судових витрат, які повинні бути їй компенсовані.

Оскільки вимог про відшкодування судових витрат позивачем суду не заявлено, судові витрати стягненню з державного бюджету на користь позивача не підлягають.

Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби, що виявились у проведенні зустрічної звірки Приватного підприємства «Альфа-Л», результати якої оформлені актом про неможливість проведення зустрічної звірки від 07.03.2012 № 108/22-8/30304256.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.

Згідно з частиною другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Панова Г. В.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 05 червня 2012 р.