Категорія №9.4.4
Іменем України
13 червня 2012 року Справа № 2а/1270/4023/2012
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Яковлев Д.О. розглянувши у скороченому провадженні адміністративний позов Луганського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Батьківщина» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 85 000,00 грн.,-
24 травня 2012 року Луганське територіальне управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Батьківщина» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 85 000,00 грн., накладеної постановою ЛТУ ДКЦПФР від 08.11.2011 за № 376-ЛУ за правопорушення на ринку цінних паперів. В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що СВАТ «Батьківщина» порушило вимоги ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1591 від 19.12.2006 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 05.02.2007 за №97/13364, шляхом не розкриття регулярної річної інформації за 2010 рік, шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії і опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії в термін до 01.06.2011. У зв'яжу з цим, у відношенні товариства уповноваженою особою Комісії - начальником Луганського територіального управління ДКЦПФР було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 227-ЛУ від 06.07.2011 Згідно цього розпорядження, акціонерне товариство повинно було у термін до 06.10.2011 усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, розкрити річну інформацію за 2010 рік відповідно до вимог п. 1 гл. 7 розділу V Положення та у термін до 06.10.2011 проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження. Доказів, що підтверджують виконання розпорядження СВАТ «Батьківщина» не надано. Отже, розпорядження № 227- ЛУ товариством не виконано, що є порушенням вимог п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні». 08.12.2010 у відношенні відповідача було винесено постанову про накладення санкції № 454-ЛУ у зв'язку з невиконанням розпорядження. Отже, товариство повторно порушило вищезазначені вимоги Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні». Факт вчинення зазначеного правопорушення та вини юридичної особи повністю підтверджується актом про правопорушення на ринку цінних паперів № 376-ЛУ від 25.10.2011.
У зв'язку з цим 08.11.2011 уповноваженою особою ЛТУ ДКЦПФР у відношенні СВАТ «Батьківщина» була винесена постанова № 376-ЛУ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних, паперів у розмірі 85 000 (вісімдесят п'ять тисяч ) гривень. Зазначену суму необхідно було перерахувати в дохід Державного бюджету України на розрахунковий рахунок Управління Держказначейства в Луганській області протягом 15 днів з дня отримання постанови. Копії платіжних документів - направити до ЛТУ ДКЦПФР. Постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у встановленому законодавством порядку не оскаржувалась. Копій платіжних документів, що підтверджують виконання постанови, до ЛТУ ДКЦПФР не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу в Держбюджет.
На підставі викладеного позивач просив стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України суму застосованої штрафної санкції в розмірі 85 000,00 грн.
Ухвалою від 28 травня 2012 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.
31 травня 2012 року відповідачем отримано копію ухвали про відкриття скороченого провадження, що підтверджується відміткою про отримання у повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення.(а.с.22). Разом з тим, у строк, встановлений частиною 3 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не подано до суду заперечень проти позову.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності за ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень слід перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із абз.2 ст.1 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон № 448) державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ст.3 Закону № 448 державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах:
- прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів;
- регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів;
- видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю;
- заборона та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством;
- реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів;
- контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією;
- створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;
- контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам;
- встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням;
- контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів;
- контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів;
- проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
Державне регулювання ринку цінних паперів згідно із ст.5 Закону за № 448 здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст.6 Закону № 448).
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у відповідності із п.14 ст.8 Закону № 448, зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.8 Закону № 448 позивач має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідач - СВАТ «Батьківщина» - порушило вимоги п.1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1591 від 19.12.2006 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 05.02.2007 за №97/13364, а саме не розкрив річну інформацію за 2010 рік шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії і опублікування у офіційному друкованому виданні в термін до 30.04.2011 та подання до Комісії в термін до 01.06.2011.
06 липня 2011 року уповноваженою особою ЛТУ ДКЦП та фондового ринку було винесене розпорядження № 227-ЛУ про усунення порушень законодавства про цінні папери, згідно якого акціонерне товариство повинно було у термін до 06.10.2011 усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, розкрити річну інформацію за 2010 рік відповідно до вимог п. 1 гл. 7 розділу V Положення та у термін до 06.10.2011 проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження (а.с.3-4), яке було направлене на адресу відповідача 08.07.2011, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень поданих в ВПЗ-58 та фіскальним чеком (а.с.5).
25 жовтня 2011 року уповноваженою особою ЛТУ ДКЦП та фондового ринку складено акт № 376-ЛУ про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с.9-10), яким зафіксовано повторне порушення відповідачем - СВАТ «Батьківщина» вимог Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (08.12.2010 позивачем у відношенні відповідача вже виносилися постанова № 323-ЛУ про накладення санкції у зв'язку з невиконанням розпорядження).
26 жовтня 2011 року уповноваженою особою ЛТУ ДКЦП та фондового ринку винесена постанова про розгляд справ № 376-ЛУ про правопорушення на ринку цінних паперів, згідно п.2 зазначеної постанови, розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів було призначено на 08.11.2011 (а.с.11), яка була направлена на адресу відповідача 26.10.2011, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень поданих в ВПЗ-58 та фіскальним чеком (а.с.12).
08 листопада 2011 року на підставі ст.ст. 8,9,11,12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» т.в.о. начальника ЛТУ ДКЦП та фондового ринку у відношенні відповідача була винесена постанова № 376-ЛУ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у загальному розмірі 85 000,00 грн., СВАТ «Батьківщина» було запропоновано протягом 15-ти днів від дня їх отримання перерахувати вказану суму в дохід Державного бюджету України, копії платіжних документів направити до ЛТУ ДКЦП та фондового ринку (а.с.13-14). 09 листопада 2011 року вказана постанова була направлена позивачем на юридичну адресу відповідача, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень поданих в ВПЗ-58 та фіскальним чеком (а.с.15). Зазначені постанови про накладення санкцій у встановленому законодавством порядку відповідачем оскаржені не були, копій платіжних документів на підтвердження виконання постанов до ЛТУ ДКЦП та фондового ринку не надходило.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п.7 ч.1. ст.11 Закону № 448).
Відповідно до ст.12 Закону № 448 штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформлюється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
08 листопада 2011 року т.в.о. начальника ЛТУ ДКЦП та фондового ринку було винесено постанову про накладення на відповідача санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів за № 376-ЛУ, при цьому були враховані обставини, що обтяжують відповідальність СВАТ «Батьківщина», а саме: наявність повторного вчинення протягом року однорідного правопорушення (постанова від 08.12.2010 № 323-ЛУ про накладення санкції у зв'язку з невиконанням розпорядження).
Згідно з ст.11 Закону № 448 у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання нею постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії). У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Таким чином, Сільськогосподарське відкрите акціонерне товариство «Батьківщина», порушило вимоги п.14 ст.8, ст.9, абз. 2 п.8, ч.1 ст.11, ст.12 Закону № 448 та допустило повторне вчинення протягом року однорідного правопорушення, що підтверджується актом про правопорушення на ринку цінних паперів від 25.10.2011 № 376-ЛУ.
Враховуючи те, що відповідач постанову Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 08.11.2011 року № 376-ЛУ у встановленому законодавством порядку не оскаржив, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, а також те, що в порушення вимог розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, штраф у розмірі 85 000,00 грн. протягом 15 днів з дати отримання постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем не сплачений, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.
Сплата судового збору позивачем було відстрочена судом до розгляду адміністративної справи по суті.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь позивача - суб'єкта владних повноважень, судові витрати не підлягають стягненню з позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 71, 87, 94, 158-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Луганського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Батьківщина» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 85 000,00 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Батьківщина» суму штрафної санкції у розмірі 85 000 грн. (вісімдесят п'ять тисяч гривень) в дохід Державного бюджету України - р/р 31111106700312 в УДКС у Станічно-Луганському районі, код 37983540, код бюджетної класифікації 21081100.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, рішення суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.
СуддяД.О. Яковлев