Ухвала від 13.06.2012 по справі 1570/2556/2012

Справа № 1570/2556/2012

УХВАЛА

13 червня 2012 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Стефанова С.О., за участю секретаря судового засідання Мірзи О.В., розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання п. 1 підпункту 2 абзаців 1,2 постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011 року «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачуються у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань»незаконними та стягнення одноразової грошової допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання п. 1 підпункту 2 абзаців 1,2 постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011 року «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачуються у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань»незаконними та стягнення одноразової грошової допомоги.

У попередньому судовому засіданні судом поставлено на обговорення питання про передачу даної справи на розгляд Окружного адміністративного суду м. Києва за правилами територіальної підсудності.

Позивач та представники відповідачів проти передачі справи на розгляд Окружного адміністративного суду м. Києва не заперечували.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши думки представників сторін, суд дійшов висновку, що зазначена справа за правилами предметної та територіальної підсудності підлягає розгляду Окружним адміністративним судом м. Києва, у зв'язку з чим її необхідно передати на розгляд до Окружним адміністративного суду м. Києва, виходячи з наступного.

В провадженні Іванівського районного суду Одеської області знаходилась справа за позовом ОСОБА_2 до головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Кабінету Міністрів України про порушення прав людини і основоположних свобод ветерана війни учасника бойових дій.

Ухвалою Іванівського районного суду Одеської області від 21 березня 2012р. адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Кабінету Міністрів України про порушення прав людини і основоположних свобод ветерана війни учасника бойових дій, направлено до Одеського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю.

Відповідно до ч. 6 ст. 22 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються, у зв'язку з чим ухвалою від 18.04.2012 року справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 було прийнято в провадження.

Разом з тим, у попередньому судовому засіданні 13.06.2012 року позивачем були подані уточнення до позовної заяви, згідно яких позивачем у якості відповідачів визначено Кабінет Міністрів України та Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Згідно поданих уточнень до позовної заяви позивач просить визнати п. 1 підпункту 2 абзаців 1,2 постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011 року «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачуються у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань»незаконними, у зв'язку з тим, що вона не відповідає вимогам статей 17, 22 Конституції України, рішенням Конституційного суду України № 6-рп (2007) та № 10-рп (2008) у справах по соціальному захисту ветеранів війни та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь позивача одноразову грошову допомогу у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, а саме у розмірі 3360 грн.

Разом з цим, відповідно до ч. 3 ст. 19 КАС України, якою визначено територіальну підсудність, адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, передбачених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель, адміністративні справи, відповідачем у яких є закордонне дипломатичне чи консульське представництво України, його посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Статтею 18 КАС України визначено предметну підсудність, щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності органів державної влади.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам, як адміністративним підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Таким чином з вищевикладеного вбачається, що зазначена справа в частині вимог щодо визнання п. 1 підпункту 2 абзаців 1,2 постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011 року «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачуються у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань»незаконними, у зв'язку з тим, що вона не відповідає вимогам статей 17, 22 Конституції України, рішенням Конституційного суду України № 6-рп (2007) та № 10-рп (2008) у справах по соціальному захисту ветеранів війни - підсудна окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, а в частині вимог щодо на користь позивача одноразової грошової допомоги - місцевому загальному суду, як адміністративному.

Згідно з ч. 1 ст. 21 КАС України, якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд.

Таким чином, на підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що зазначена справа не підсудна Одеському окружному адміністративному суду, оскільки повинна бути розглянута окружним адміністративним судом м. Києва, з урахуванням правил територіальної та предметної підсудності, відповідно до вимог ст.ст. 18, 19 КАС України.

Відповідно до п. 6 Постанови Пленуму Вищого Адміністративного Суду № 2 від 06.03.2008 року у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді (пункт 2 частини першої статті 22 КАС України). Порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.

Згідно Постанови Верховного Суду України від 25.03.2008 року (адміністративна палата) судочинство, яке здійснюється з порушенням правил предметної та територіальної підсудності, не може вважатися правосуддям, скільки вирішення справи неповноважним складом суду належить до безумовних підстав перегляду судових рішень.

З урахуванням зазначеного, з метою запобігання порушення права ОСОБА_2 на справедливий та неупереджений судовий захист, відповідно до положень ст. 22 КАС України, суд вважає необхідним передати зазначену справу на розгляд окружному адміністративному суду м. Києва за належною територіальною підсудністю, оскільки за предметною та територіальною підсудністю ця справа відноситься саме до цього суду, а розгляд цієї справи Одеським окружним адміністративним судом буде порушенням правил предметної та територіальної підсудності.

Керуючись Постановою Пленуму Вищого Адміністративного Суду №2 від 06.03.2008 року, Постановою Верховного Суду України від 25.03.2008 року, ст.ст. 18, 19, 22, 171-2 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання п. 1 підпункту 2 абзаців 1,2 постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011 року «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачуються у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань»незаконними та стягнення одноразової грошової допомоги передати за належною територіальною підсудністю на розгляд Окружного адміністративного суду м. Києва.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття ухвали в письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.

Суддя С.О. Стефанов