29 травня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/1832/12
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костенко Г.В.,
при секретарі - Кононенко А.С.,
за участю: представника позивача -Самойленко А.М.
представників відповідача -Скабука Ю.М., Кирченкова В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Біотехнології 2000" до Полтавської митниці Державної митної служби України про скасування рішення, -
04 квітня 2012 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Біотехнології 2000" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавської митниці Державної митної служби України про скасування рішення про визначення коду товару № КТ-806-0042-2012 від 31 січня 2012 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Полтавською митницею в ході проведення заходів митного контролю відділом митних платежів було прийнято рішення про визначення коду товару № КТ-806-0042-2012 від 31 січня 2012 року про зміну коду товару 2710191100 "середні дистиляти" на код товару 2710193130 згідно УКТЗЕД та віднесено частину товару у кількості 182269 кг до "важких дистилятів для специфічних процесів переробки". Позивач вважає вказане рішення винесене з порушенням вимог чинного законодавства та просить суд його скасувати в частині висновку № 2 пункту 4.
В судовому засіданні представник позивач підтримав позовні вимоги та просить суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували та просять відмовити у задоволенні позову, посилаючись на правомірність прийнятого рішення з підстав викладених у запереченнях на позовну заяву.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача і відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 30.12.2011 року позивач подав до митного оформлення ВМД № 806000012/2011/343141, в якій задекларував товар (графа 31 ВМД) середній дистилят для специфічних процесів переробки - 488710кг. СТ ТОО 100840014752-04-2011. Фракційний склад: 65 % переганяється при температурі гр. С-199; 90% переганяється при температурі гр.С-314; Масова частка сірки,мг/кг-0,0539; Щільність при 20 гр.С -0,7638. Виробник -ТОО "АКТОБЕ НЕФТЕПЕРЕРАБОТКА". Країна виробництва - KZ. Торгівельна марка відсутня. 2.Місць-0. Позивачем заявлено код товару згідно УКТЗЕД -2710191100 (ставка ввізного мита 5 %). Загальна вага товару 488 710 кг. Товар ввезено у восьми залізничних цистернах №№ 52076197, 54630207, 54630181, 52073798, 54630165, 54630173, 52073392, 54630371.
Полтавською митницею під час проведення митного оформлення у відповідності до ст. 314 Митного кодексу України, Порядку взяття (надання) проб і зразків товарів, проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 N 1862 (зі змінами), наказу Держмитслужби України від 14.01.2009 року № 19, враховуючи потребу в спеціальних знаннях для вірної класифікації товару, у присутності декларанта позивача було відібрано проби (зразки) товару, про складений відповідний акт № 37 від 30.12.2011року та направлено на дослідження до Харківської служби експертного забезпечення митних органів. Разом із пробами (зразками) товару направлено документи подані позивачем до ВМД.
31 січня 2012 року Полтавською митницею отримано висновок Харківської служби експертного забезпечення митних органів від 30.01.2012 року № 15-10 в якому встановлено, що товар (проби 3/ц №54630207, №54630181, №52073798) не відповідає інформації, наведеної у графі 31 ВМД ІМ від 30.12.2011 року № 806000010/2011/343141 стосовно показників фракційного складу та масової частки сірки.
31 січня 2012 року Полтавською митницею прийнято рішення КТ-806-0042-2012 про визначення коду товару 2710193130 згідно УКТЗЕД та віднесено частину товару у кількості 182269 кг до "важких дистилятів для специфічних процесів переробки" (ставка ввізного мита 0 %).
Позивач, не погодившись із вказаним рішеннями та оскаржив його до суду.
Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню Полтавської митниці про визначення коду товару суд виходить із наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі статтею 312 Митного Кодексу України ведення УКТЗЕД передбачає, зокрема розроблення пояснень та рекомендацій з метою забезпечення однакового тлумачення і застосування УКТЗЕД.
Ведення УКТЗЕД здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади в галузі митної справи в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 313 Митного Кодексу України встановлено, що митні органи класифікують товари, тобто відносять товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД. Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковим для підприємств і громадян.
Постановою Кабінету міністрів України від 12.12.2002 року №1863 затверджено Порядок ведення української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності. У пункті 4 даного Порядку визначено, що Держмитслужба визначає процедуру та встановлює форму рішення щодо класифікації товарів в УКТЗЕД. Пунктом 1 Розділу II Порядку роботи відділу номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці, відділу контролю митної вартості та номенклатури митниці при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Держмитслужби України від 07.08.2007 року №667 зі змінами, внесеними наказом Держмитслужби України від 18.04.2011 року №316 (далі - Порядок №667), до компетенції ВКМВ та КТ згідно з напрямом діяльності належить вирішення складних питань класифікації товарів, які виникають при здійсненні їх митного контролю і не можуть бути вирішені уповноваженими особами ПМО. Пунктом 10 Розділу III Порядку №667 визначено, що рішення приймаються ВКМВК на підставі встановлених характеристик товару, які є визначальними для класифікації товару згідно з вимогами УКТЗЕД. Рішення про визначення коду товару оформлюється за встановленою формою, доводиться до підрозділу і є обов'язковим виконання при митному оформленні товару (п.п. 10, 11 Розділу II).
Враховуючи вищевказані норми законодавства, суд зазначає, що визначення коду товару згідно з УКТЗЕД є спеціальним питанням, потребує відповідної кваліфікації, тому й віднесене законодавством до компетенції митного органу.
Відповідно до пункту 8 Розділу II Порядку № 667 ВКМВК можуть вимагати від декларанта додаткові документи про характеристики товару, які мають значення для його класифікації згідно з УКТЗЕД (наприклад, техніко-технологічну документацію на товари, зокрема оригінали або завірені відправником (одержувачем) копії матеріалів про фізико-хімічні властивості, основні технологічні стадії виробництва та призначення (використання товарів тощо).
Як вбачається з матеріалів справи, Полтавською митницею 30 грудня 2011 року були відібрані проби та зразки товару проби (зразки) товару, про складений відповідний акт № 37 від 30.12.2011року та направлено на дослідження до Харківської служби експертного забезпечення митних органів. Разом із пробами (зразками) товару направлено документи подані позивачем до ВМД (а.с. 46).
Як вбачається з матеріалів справи, а саме висновком №15-10 від 30.01.2012 року Харківської служби з експертного забезпечення митних органів було встановлено наступне:
- мають температуру початку кипіння - 48-52+- 2°С, при 210°С переганяється 39-50 об.% (включаючи втрати), при 250°С переганяється 50-60 об.% (включаючи втрати), при 350°С переганяється 97 об.% (включаючи втрати). 90об% проб (включаючи втрати) переганяється при температурі 332-345+- 2°С. Означені проби за температурою початку кипіння відповідають наданому СТ ТОО 100840014752-04-2011, але за показниками фракційного складу: "65% переганяється при температурі 199°С, 90% переганяється при температурі 314°С", не відповідають наданому паспорту якості та СТ ТОО 100840014752-04-2011;
- за масовою часткою сірки, надані на дослідження проби товару не відповідають відповідному фактичному показнику, зазначеному у паспорті якості;
- за фракційним складом досліджені проби з/ц №54630207, №54630181, №52073798 відповідають терміну "важкі дистиляти", "газойлі" за УКТЗЕД;
- за результатами досліджень (хімічний склад, фракційний склад) наданих проб (з/ц №54630207, №54630181, №52073798) товар не відповідає інформації, наведеної в гр. 31 ВМД ІМ-40 від 30.12.2011 року № 806000012/2011/343141 стосовно показників фракційного складу та масової частки сірки.
Згідно з вимогами Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТЗЕД), що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України "Про митний тариф України" від 05.04.2001 №2371-ІІІ (зі змінами), класифікація товарів для цілей митного оформлення здійснюється з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, відповідних приміток до розділів та груп, текстового опису товарних позицій та тих характеристик товару, які є визначальними для класифікації.
Згідно Додаткової примітки 2c до групи 27 УКТЗЕД термін "середні дистиляти" (товарні категорії 2710 19 11 -2710 19 29) означає нафтові фракції та інші нафтопродукти 65 об.% або більше (включаючи втрати) переганяється при температурі 250 °С (згідно з ГОСТ 2177-99 чи ASTM D 86).
Згідно Додаткової примітки 2d до групи 27 УКТЗЕД термін "важкі дистиляти" (товарні категорії 2710 19 31 -2710 19 99) означає нафтові фракції та інші нафтопродукти, менш як 65 об.% яких (включаючи втрати) переганяється при температурі 250 °С (згідно з ГОСТ 2177-99 чи ASTM D 86), або фракції, відсоток перегонки яких при температурі 250 °С не може бути визначений за цим методом (витяг приміток до групи 27 УКТЗЕД додається).
В даному випадку проби товарів (з/ц №54630207, №54630181, №52073798) при 250°С переганяється 50-60 об.% (включаючи втрати), тобто товар є важким дистилятом.
Класифікація товарів для цілей митного оформлення здійснюється згідно з вимогами УКТЗЕД, що є товарною номенклатурою митного тарифу України, затвердженого Законом України "Про Митний тариф України", а саме, з урахуванням Основних правил інтерпретації класифікації товарів.
Згідно з Правилом 1 Основних правил інтерпретації класифікації товарів, для юридичних цілей класифікація товарів проводиться виходячи з найменувань товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп. При цьому враховуються характеристики товару, які є визначальними для класифікації.
У відповідності з Правилом 6 Основних правил інтерпретації класифікації товарів, для юридичних цілей класифікація товарів у товари підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень, положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації.
Відповідно до Закону України "Про митний тариф" до товарної позиції 2710 відносяться нафта та нафтопродукти, одержані з бітумінозних поряд (мінералів), крім сирих; продукти, в іншому місці не зазначені, з вмістом 70 мас.% або більше нафти чи нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних поряд (мінералів), при чому ці нафтопродукти є основним складовими частинами продуктів; відпрацьовані нафтопродукти.
У пояснення до товарній позиції 2710 зазначено, що до цієї товарної позиції включаються: (c) термін "середні дистиляти" (товарні категорії 2710 19 11 - 2710 19 29) означає нафтові фракції та інші нафтопродукти, менш як 90 об. % яких (включаючи втрати) переганяється при температурі 210° C і 65 об. % або більше (включаючи втрати) переганяється при температурі 250° C (згідно з ГОСТ 2177-99 чи ASTM D 86); (d) термін "важкі дистиляти" (товарні категорії 2710 19 31 - 2710 19 99) означає нафтові фракції та інші нафтопродукти, менш як 65 об. % яких (включаючи втрати) переганяється при температурі 250° C (згідно з ГОСТ 2177-99 чи ASTM D 86), або фракції, відсоток перегонки яких при температурі 250° C не може бути визначений за цим методом. Згідно коду 2710193130 повинні класифікуватися важкі дистиляти: із вмістом сірки не більш як 0,005 мас.%.
Відповідно до матеріалів справи, а саме Висновку №15-10 від 30.01.2012 року Харківської служби з експертного забезпечення митних органів було встановлено, що товар (з/ц № 54630207, № 54630181, № 52073798) при температурі 250° C переганяється 50-60об.% (включаючи витрати), тобто товар є важким дистилятом.
Як вбачається з ВМД № 806000012/2011/343141, в описі товару зазначено, що товар являє собою середній дистилят для специфічних процесів переробки - 488710кг. СТ ТОО 100840014752-04-2011. Фракційний склад: 65 % переганяється при температурі гр. С-199; 90% переганяється при температурі гр.С-314; Масова частка сірки,мг/кг-0,0539; Щільність при 20 гр.С -0,7638 (а.с.43-44).
Таким чином, суд погоджується з висновком відповідача про те, що товар -важкі дистиляти, газойлі для специфічних процесів переробки та підлягає класифікації у товарній підкатегорії 2710193130 згідно з УКТЗЕД.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що Полтавська митниця під час визначення товару коду згідно УКРЗЕД -2710193130, діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, а тому оскаржуване рішення є правомірним та обґрунтованим.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивачем не доведено правомірності заявлених позовних вимог.
За таких обставин, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до положень статті 94 КАС України, судові витрати не підлягають стягненню на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Біотехнології 2000" до Полтавської митниці Державної митної служби України про скасування рішення - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 05 червня 2012 року.
Суддя Г.В. Костенко